Pogoń - Zagłębie: szczecinianie zmazali plamę z Sosnowca

Pogoń Szczecin potrafiła zadać Zagłębiu Sosnowiec zabójczy cios. W wyrównanym spotkaniu podopieczni Kosty Runjaicia zwyciężyli 1:0.

piłkarz Pogoni Szczecin Radosław Majewski (z lewej) i Adam Banasiak (z prawej) z Zagłębia Sosnowiec PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: piłkarz Pogoni Szczecin Radosław Majewski (z lewej) i Adam Banasiak (z prawej) z Zagłębia Sosnowiec
Piłkarze Pogoni Szczecin przygotowywali się do meczu z wynikiem 0:3 w głowach. Tak wysoko przegrali latem w Sosnowcu i na początku tygodnia w Gliwicach. Drużyna Kosty Runjaicia miała plamę do zmazania. Było pewne, że równie wysoko rewanżu z Zagłębiem nie przegra. Pytanie brzmiało, w jakim stopniu uda się za tamte koszmary odkuć. Jak się okazało, Pogoń było stać na rehabilitację, choć częściową.

W bramce Pogoni zagrał Jakub Bursztyn zamiast Łukasza Załuski, który w Gliwicach dostał czerwoną kartkę. Historia zatoczyła koło, ponieważ w sierpniu wypadł on z podstawowego składu po meczu z Piastem, a przed pojedynkiem z Zagłębiem. Na szpicy Runjaić wystawił Ikera Guarrotxenę zamiast kontuzjowanego Adama Buksy. Baska miał wspierać w atakowaniu Spas Delew i to rozwiązanie budziło największą ciekawość w Szczecinie. Obaj byli widoczni, a jeden z nich rozstrzygnął mecz.

Latem drużyny spotkały się w potwornym upale, a późną jesienią w takiej samej wichurze. W tych drugich, anormalnych okolicznościach gorzej wychodziło im budowanie ataków. W sobotę wymiany ciosów nie było, a były szarpane próby zrobienia krzywdy przeciwnikowi.

Pierwsza ruszyła Pogoń uznawana za faworyta meczu. Nieznacznie chybili Iker Guarrotxena, Hubert Matynia i Tomas Podstawski. Po strzale z dystansu Portugalczyka piłka otarła się o słupek. Gospodarzom brakowało więc celnego uderzenia. Przez 30 minut nie sprawdzili czujności Dawida Kudły, kiedyś bramkarza Pogoni, a dziś Zagłębia. Premierowe celne uderzenie oddali sosnowiczanie po rzucie rożnym.

Najgorszy klub Lotto Ekstraklasy nie bronił się kurczowo, tego nie można było mu zarzucić. Było widać wszędobylskiego Konrada Wrzesińskiego, podrywał się Szymon Pawłowski. Ciosem dla Zagłębia była wymuszona kontuzją zmiana Vamary Sanogo na Alexandre Cristovao w 38. minucie, ale nawet po niej to goście podsumowali pierwszą połowę sytuacją podbramkową. Ekipa z Sosnowca w niczym nie ustępowała Pogoni.

Po przerwie nadal małe zrywy i duże wyczekiwanie. Ani Jakub Bursztyn, ani Dawid Kudła nie byli zmuszeni do wysiłku. Powodów do ekscytacji tym, co dzieje się na boisku nie było, a odbiór widowiska psuły wyzwiska niosące się z obu stron stadionu.

Na swoim postawiła Pogoń, której bramka była dość zaskakująca, biorąc pod uwagę obraz meczu. W 63. minucie Spas Delew zmienił wynik na 1:0. Bułgar dobił do siatki piłkę sparowaną przez bramkarza Zagłębia po uderzeniu Radosława Majewskiego. Delew poderwał Portowców do walki podobnie jak w meczu z drugim beniaminkiem Miedzią Legnica. Na trafienie skrzydłowego goście nie zareagowali. Utrudniła to czerwona kartka dla Alexandra Cristovao za brutalny atak na Sebastiana Walukiewicza.

Już w doliczonym czasie Pogoń miała szansę na drugiego gola, jednak Kamil Drygas nie pokonał strzałem z rzutu karnego Dawida Kudły. Stanęło więc na wyniku 1:0.

Portowcy wygrali szóste spotkanie z rzędu na własnym stadionie i to dla nich istotne zwycięstwo, ponieważ nie przypominali zespołu, który w listopadzie dominował w konfrontacjach z Lechem Poznań i z Legią Warszawa. Tym razem nie można powiedzieć, że Pogoń rządziła na boisku, jednak potrafiła zadać przeciwnikowi zabójczy cios. Zagłębie wciąż nie zwyciężyło na wyjeździe po awansie do Lotto Ekstraklasy. Na nic to, że w Szczecinie zaprezentowało się poprawnie, skoro punktów czerwonej latarni ligi znów nie przybyło.

Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
1:0 - Spas Delew 63'

W 90. minucie Kamil Drygas (Pogoń) nie wykorzystał rzutu karnego. Dawid Kudła obronił.

Pogoń: Jakub Bursztyn - David Stec, Sebastian Walukiewicz (90' Sebastian Rudol), Mariusz Malec, Hubert Matynia - Tomas Podstawski, Kamil Drygas - Spas Delew (79' Soufian Benyamina), Radosław Majewski (65' Sebastian Kowalczyk), Zvonimir Kozulj - Iker Guarrotxena

Zagłębie: Dawid Kudła - Michael Heinloth, Piotr Polczak, Mateusz Cichocki, Patrik Mraz (84' Bartłomiej Babiarz) - Adam Banasiak, Sebastian Milewski - Szymon Pawłowski, Konrad Wrzesiński, Żarko Udovicić (77' Konrad Kumor) - Vamara Sanogo (38' Alexandre Cristovao)

Żółte kartki: Matynia, Stec (Pogoń) oraz Sanogo, Mraz, Kumor (Zagłębie)

Czerwona kartka: Alexandre Cristovao (Zagłębie) /74' - za faul/

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)