Świetne statystyki Arkadiusza Milika. Reprezentant Polski najefektywniejszym napastnikiem Serie A

Arkadiusz Milik jest w tej chwili najefektywniejszym napastnikiem Serie A. Reprezentant Polski strzela gola co 104 minuty - częściej niż najskuteczniejsi gracze włoskiej ligi: Krzysztof Piątek (112), Ciro Immobile (128) i Cristiano Ronaldo (134).
Maciej Kmita
Getty Images / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik

Status najbardziej efektywnego zawodnika Serie A Arkadiusz Milik zyskał, strzelając trzy gole w dwóch ostatnich ligowych meczach z Atalantą Bergamo (2:1) i Frosinone Calcio (4:0). W tym pierwszym spotkaniu pojawił się na boisku w 82. minucie, by chwilę później, przy jednym z pierwszych kontaktów z piłką, zdobyć zwycięską bramkę. W nagrodę przeciwko Frosinone zagrał od początku, wracając do wyjściowego składu po blisko miesięcznej przerwie i wykorzystał swoją szansę, kompletując dublet.

24-latek ma na koncie łącznie siedem ligowych trafień i już teraz to jego najlepszy sezon w Serie A: dwa poprzednie kończył z pięcioma bramkami, ale warto pamiętać, że lwią część obu stracił przez kontuzje kolan.

Milik po cichu wyrównał życiowy rekord Zbigniewa Bońka, który w sezonie 1985/1986 strzelił dla Romy siedem goli - przez 32 lata wyniku tego nie udało się pobić żadnemu z Polaków i dopiero na początku tego sezonu rozprawił się z nim Krzysztof Piątek.

Spośród zawodników, którzy zdobyli w tym sezonie więcej niż jedną bramkę, Milik potrzebuje najmniej czasu, by strzelić gola, ale wychowanek Rozwoju Katowice może się pochwalić też tym, że nie marnuje amunicji. W 13 dotychczasowych występach oddał 26 uderzeń, z czego 19 było celnych. To 73 proc. skuteczność i pod tym względem też jest najlepszy spośród 10 najlepszych strzelców tego sezonu Serie A.

Milik często bywa krytykowany za marnowanie dobrych okazji, tymczasem w światło bramki rywali nie trafił raptem siedem razy - najmniej spośród wszystkich czołowych napastników włoskiej ligi.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Polak zdobywa bramkę średnio co 3,7 uderzenia na bramkę rywala - w tej statystyce Milik ustępuje jedynie Mauro Icardiemu z Interu Mediolan (3,4) i Mario Mandzukiciowi z Juventusu Turyn (2,7).

Statystyki 10 najlepszych strzelców Serie A 2018/2019:

Zawodnik Klub Gol co Uderzenia (celne) Celność uderzeń Gol co Uderzenia na mecz Gole