Policyjna akcja w Wiśle Kraków. Mamy komentarz prokuratury

Wejście policji do siedziby Wisły Kraków oraz mieszkań działaczy to efekt działań Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzonych w tajemnicy przez ostatni tydzień. Śledztwo wszczęto przynajmniej w trzech sprawach!

Każdy dzień przynosi nowe informacje w sprawie Wisły, ale we wtorek rano krakowski klub znalazł się w jeszcze większych tarapatach niż był do tej pory. Okazuje się, że 31 grudnia w prokuraturze Okręgowej w Wydziale III ds. Przestępczości Gospodarczej zostało wszczęte śledztwo.

Portal WP SportoweFakty poprosił rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej o szczegóły śledztwa. Okazuje się, że dotyczy one trzech spraw związanych z funkcjonowaniem Wisły Kraków, a więcej szczegółów będzie znane po analizie dowodów.

Pierwsza z nich dotyczy osób zajmujących się sprawami majątkowymi w Wiśle Kraków. - Chodzi o nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w okresie od bliżej nie ustalonego dnia sierpnia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku - informuje portal WP SportoweFakty Janusz Hnatko, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Osoby te mogą zostać oskarżone o przestępstwo z art.296 § l k.k. Jest to zdecydowanie najpoważniejszy zarzut, za który można zostać skazanym na kilka lat więzienia.

Badana jest również brak spłacania wierzycieli. - W okresie od bliżej nieustalonego dnia sierpnia 2018 roku do dnia 28 grudnia 2018 roku w Krakowie, w sytuacji grożącej SA Wisła Kraków upadłości i niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli - jedynie niektórych wierzycieli i działania w ten sposób na szkodę pozostałych wierzycieli, tj. o przestępstwo z art. 302 § 1 k.k. - podaje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Prokuraturze nie spodobało się również to, że nie złożono w ciągu ostatnich miesięcy wniosku o upadłość SA Wisła Kraków. Policja od rana weszła nie tylko do siedziby klubu, ale również do mieszkań działaczy, w tym byłej prezes Marzeny Sarapaty, której jednak nie zastano w domu. Wiadomo, że jej grożą najpoważniejsze zarzuty.

- Czynności na podstawie postanowień Prokuratora w 15 lokalach, w tym w siedzibach Wisły Kraków S.A. oraz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków prowadzone są przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej KWP w Krakowie oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji - informuje Janusz Hnatko.

- Czynności mają na celu zabezpieczenie dowodów ewentualnych przestępstw. Po analizie zabezpieczonych dokumentów i zapisów elektronicznych w sprawie udzielone będą dalsze informacje - dodaje.

Przypomnijmy, że 4 stycznia krakowski adwokat Michał Piech założył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Wiśle Kraków. Okazało się, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie już wcześniej zainteresowała się tematem i 31 grudnia sama wszczęła śledztwo. - Brak informacji w tym zakresie w ciągu ostatniego tygodnia wynikał tylko i wyłącznie z konieczności przygotowania dokonywanych obecnie czynności - tłumaczy Janusz Hnatko.

Czego dotyczy śledztwo Prokuratury Okręgowej w Krakowie?

  • nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków, w okresie od bliżej nieustalonego dnia sierpnia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku w Krakowie, przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi SA Wisła Kraków i wyrządzenia poprzez to znacznej szkody majątkowej w mieniu tej spółki, tj. o przest. z art.296 § l k.k.
  • spłacania - w okresie od bliżej nieustalonego dnia sierpnia 2018 roku do dnia 28 grudnia 2018 roku w Krakowie, w sytuacji grożącej SA Wisła Kraków upadłości i niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli- jedynie niektórych wierzycieli i działania w ten sposób na szkodę pozostałych wierzycieli, tj. o przest. z art. 302 § 1 k.k.
  • niezłożenia, w okresie od bliżej nieustalonego dnia lipca 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku w Krakowie - pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki - wniosku o upadłość SA Wisła Kraków, tj. o przest. z art. 586 ksh.

ZOBACZ WIDEO Sytuacja Wisły Kraków to telenowela. "Opuścisz jeden dzień i jesteś zagubiony"

Komentarze (23)
avatar
Stelmet_Falubaz
8.01.2019
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Gdyby nie pan Piech to nic by nie ruszyło. W Krakowie, Warszawie i Gdańsku złodzieje w białych rękawiczkach robią co chcą. Jak nie kamienice to kluby piłkarskie. Gdzie jest HGW i czemu jeszcze Czytaj całość
avatar
Jarek Witkowski
8.01.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Gwiazda miała wystąpić w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego w gustownych bransoletkach i ot siurpryza, wolała polecieć na Maritius szukać wanny. Nikt jej wczesniej nie poinformował, co za Czytaj całość
Roman Lazarek
8.01.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
szybko sie zorientowali 
avatar
Robertus Kolakowski
8.01.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
avatar
KamilUT
8.01.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie było Sarapaty!!! Ot wiadomość dnia!!!!!!!!!!