Bundesliga: sensacja w Norymberdze. Borussia Dortmund znów bez wygranej

Borussia Dortmund nadal pozostaje bez wygranej w lutym. Lider Bundesligi przeważał, ale z Norymbergi wyjechał bez kompletu punktów. Borussia sensacyjnie zremisowała z zamykającym tabelę 1.FC Nuernberg 0:0.

Łukasz Witczyk
Matheus Pereira (z prawej) i Marius Wolf (z lewej) PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Matheus Pereira (z prawej) i Marius Wolf (z lewej)
Starcie ligowego autsajdera z dominatorem mogło mieć jednego faworyta. Przed spotkaniem jedyna zagadka dotyczyła rozmiarów zwycięstwa Borussii Dortmund, która przed poniedziałkowym meczem miała dwa "oczka" zaliczki nad Bayernem Monachium i triumf dawał znów zaliczkę pięciu punktów. Zespół z Norymbergi nie zamierzał się jednak poddawać bez walki.

Choć gospodarze skupiali się głównie na defensywie, to potrafili stworzyć sobie groźniejsze sytuacje do zdobycia gola. W pierwszej połowie bohaterem beniaminka mógł być Hanno Behrens, który w ciągu minuty dwukrotnie z kilku metrów uderzał piłkę głową. Najpierw Roman Burki w świetnym stylu uratował Borussię przed stratą gola, a chwilę później Niemiec strzelił tuż nad poprzeczką.

Ekipa 1.FC Nuernberg mogła żałować niewykorzystanych szans. Borussia miała zdecydowaną przewagę i starała się stwarzać zagrożenie pod bramką przeciwników. Aktywny był Mario Goetze, który kilka razy starał się zaskoczyć bramkarza, ale Christian Mathenia bronił jak w transie. Nie miał też problemów z interwencjami po strzałach Axela Witsela czy Jadona Sancho.

Piłkarzy Borussii próbowali też rozpraszać kibice gospodarzy. W ramach tradycyjnego protestu przeciwko rozgrywaniu meczów Bundesligi w poniedziałki, rzucali na boisko czarnymi kulkami, które usuwali zawodnicy obu drużyn. Do tego fani miejscowych przygotowali oprawę, za pośrednictwem której środkowymi palcami pokazali, co myślą o poniedziałkowym terminie.

Po przerwie niewiele się zmieniło na boisku. Borussia znów miała przewagę, utrzymywała się przy piłce, wymieniała więcej podań i częściej gościła w okolicach pola karnego rywali. Problemem było jednak kończenie akcji. Dortmundczycy nie potrafili dokładnie dośrodkować w pole karne i oddać jakiegokolwiek groźnego strzału na bramkę Matheni.

Mecz ten był taktycznym majstersztykiem ostatniej drużyny w tabeli Bundesligi. Defensywna gra dała efekt w postaci punktu wywalczonego z liderem. Gry gości nie odmieniło nawet wejście Paco Alcacera. Co prawda w 87. minucie Borussia wpakowała piłkę do siatki, ale gol nie został uznany, gdyż Jacob Bruun Larsen był na spalonym. Borussia ma już tylko trzy punkty przewagi nad Bayernem, a w lutym nie wygrała jeszcze meczu. Dodajmy, że w składzie gości zabrakło Łukasza Piszczka, który zmaga się z urazem.

1.FC Nuernberg - Borussia Dortmund 0:0

1.FC Nuernberg: Christian Mathenia - Enrico Valentini, Lukas Muehl, Ewerton, Tim Leibold - Matheus Pereira, Hanno Behrens, Ondrej Petrak, Eduard Loewen (77' Robert Bauer) - Yuki Kubo (85' Federico Palacios), Adam Zrelak (65' Mikael Ishak).

Borussia Dortmund: Roman Burki - Marius Wolf, Julian Weigl, Abdou Diallo, Dan-Axel Zagadou - Thomas Delaney (80' Jacob Bruun Larsen), Axel Witsel - Jadon Sancho, Mario Goetze, Raphael Guerreiro - Maximilian Philipp (63' Paco Alcacer).

Żółte kartki: Christian Mathenia (1.FC Nuernberg) oraz Axel Witsel (Borussia Dortmund).

Sędzia: Harm Osmers.

Czy Borussia Dortmund zdobędzie mistrzostwo Niemiec?