QUIZ

Myślisz, że przepisy gry w piłkę nożną masz w małym palcu? Sprawdź, jak bardzo się mylisz!

W środę Szymon Marciniak poprowadzi mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów FC Barcelona - Olympique Lyon. Z tej okazji przygotowaliśmy... quiz z przepisów. Rozwiązując go, każdy może się przekonać, że futbol to wcale nie jest taka prosta gra.

1/10
Obrońca został sfaulowany przez napastnika na 25. metrze od własnej bramki, po czym chcąc jak najszybciej wznowić grę, ustawił nieruchomo piłkę i bez sygnału gwizdkiem kopnął ją do własnego bramkarza. Bramkarz się jednak zagapił, a piłka niedotknięta przez nikogo wpadła bezpośrednio do bramki. Decyzja sędziego?
Powtórzenie rzutu wolnego, bo rzut wolny został wykonany bez gwizdka
Gol
Rzut rożny
2/10
Mecz Juventus - Milan. Napastnik Krzysztof Piątek wychodzi sam na sam z bramkarzem Wojciechem Szczęsnym. Napastnik wykonuje zwód i mija bramkarza. Będąc na jedenastym metrze, tuż przed oddaniem strzału do pustej bramki, Szczęsny łapie Piątka za koszulkę i powala go na ziemię. Decyzja?
Rzut karny i żółta kartka, bo w myśl niedawno zmienionych przepisów sędzia nie może stosować "podwójnego karania"
Rzut karny i czerwona kartka, bo pozbawienie przeciwnika realnej szansy do zdobycia gola w sytuacji, gdy obrońca nie walczy o piłkę, skutkuje wykluczeniem
Rzut karny bez kartki
3/10
Zawodnik rozpoczynający drugą połowę oddał bezpośredni strzał na bramkę rywala. Bramkarz próbował interweniować, ale piłki nie dotknął i ta opuściła pole gry, przekraczając całym obwodem linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką. Decyzja?
Rzut od bramki
Gol
Powtórne wznowienie i żółta kartka dla zawodnika, który w taki sposób wznowił grę
4/10
Zawodnik zirytowany słabą grą swojego kolegi z drużyny podbiegł do niego i z całej siły uderzył go pięścią w twarz. Jaka będzie decyzja sędziego, skoro do zdarzenia doszło w polu karnym obrońcy kilka sekund po tym, jak piłka wyszła poza pole gry za linię boczną?
Czerwona kartka dla obrońcy i rzut karny dla drużyny przeciwnej
Żółta kartka dla obrońcy i rzut karny dla drużyny przeciwnej
Czerwona kartka dla obrońcy i wrzut (aut)
5/10
W trakcie wykonywania rzutu karnego zawodnik wykonujący rzut wykonał zwody taktyczne po dobiegnięciu do piłki. Z rzutu karnego padł gol. Decyzja?
Gol
Żółta kartka dla zawodnika wykonującego i powtórzenie rzutu karnego
Żółta kartka dla zawodnika wykonującego i rzut wolny pośredni z 11.metra dla drużyny przeciwnej
6/10
Próbując przerwać na 30. metrze od własnej bramki korzystnie rozwijającą się akcję przeciwnika obrońca wykonał wślizg i trafił w nogę napastnika. Obrońca ewidentnie przekroczył granicę akceptowalnej siły. Decyzja?
Rzut wolny bezpośredni i żółta kartka za przerwanie akcji korzystnej
Rzut wolny bezpośredni i czerwona kartka za przerwanie akcji korzystnej
Rzut wolny bezpośredni i czerwona kartka za poważny, rażący faul
7/10
W 94. minucie przy stanie 1:1 obrońca spiesząc się, nieuważnie wykonał wrzut (aut) i rzucił piłkę w stronę własnej bramki, w której nie było bramkarza. Piłka niedotknięta po drodze przez nikogo wpadła do bramki wykonawcy wrzutu. Decyzja?
Gol
Rzut rożny
Powtórzenie wrzutu
8/10
Chłopiec od podawania piłek wbiegł na boisko, gdy piłka była w grze. Chciał przebiec w okolicę miejsca, gdzie toczyła się gra, ale obrońca widząc to i chcąc mu to uniemożliwić, we własnym polu karnym z całej siły kopnął chłopca w nogę. Sędzia zauważył to zdarzenie. Decyzja?
Czerwona kartka dla obrońcy i rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej
Czerwona kartka dla obrońcy i rzut sędziowski
9/10
Sędzia przedłużył mecz o co najmniej siedem minut. W piątej minucie doliczonego czasu gry napastnik oddał bardzo nieudany strzał, po którym piłka toczyła się w ślamazarnym tempie poza linię końcową. Zanim jednak opuściła pole gry osiem metrów od prawego słupka, rozgrzewający się za bramką zawodnik drużyny broniącej kopnął piłkę do swojego bramkarza, by móc szybciej wznowić grę z rzutu od bramki. W jaki sposób w tej sytuacji powinna zostać poprawnie wznowiona gra?
Rzut wolny pośredni
Rzut karny
Sędzia z duchem gry pozwoli drużynie broniącej szybko wznowić grę z rzutu od bramki
10/10
Po odgwizdanym przewinieniu napastnik chciał szybko wznowić grę. Ustawił piłkę i błyskawicznie kopnął ją w kierunku swojego partnera, ale przejął ją stojący dwa metry dalej obrońca drużyny przeciwnej. Decyzja sędziego?