El. Euro 2020: Luksemburg liderem grupy B! Islandia i Turcja zgodnie z planem

Nie było niespodzianek w piątkowych meczach el. Euro 2020. Islandia i Turcja nie dały szans Andorze i Albanii. Wygrał też Luksemburg, który został liderem grupy B, ale jego zwycięstwa z Litwą nie należy traktować w kategoriach sensacji.

Maciej Kmita
piłkarze reprezentacji Luksemburga East News / Ben Majerus/Imago Sport and News/East News / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Luksemburga
Luksemburg pierwszy raz w historii zaczął eliminacje do turnieju rangi mistrzowskiej od zwycięstwa. Co prawda od 14. minuty przegrywał z Litwą za sprawą Fiodora Cernycha, ale na trafienie byłego zawodnika Górnika Łęczna i Jagiellonii Białystok podopieczni Luca Holtza odpowiedzieli dwoma trafieniami.

Jeszcze przed przerwą wyrównał grający w FSV Mainz 05 Leandro Barreiro, a tuż po zmianie zwycięstwo Luksemburgowi zapewnił Gerson Rodrigues z Jubilo Iwata. Od pierwszego gwizdka w barwach Litwy zagrał Arvydas Novikovas z Jagiellonii, ale został zmieniony już w 56. minucie - chwilę po stracie gola na 1:2.

Wobec bezbramkowego remisu Portugalii z Ukrainą Luksemburg został pierwszym liderem gr. B. Jego zwycięstwa z Litwą nie można jednak traktować w kategoriach niespodzianki. Jesienią w Lidze Narodów zespół Holtza wygrał trzy z sześciu spotkań, jedno zremisował i tylko dwa przegrał. Dla Litwy to natomiast już dziewiąta porażka z rzędu, licząc mecze towarzyskie i Ligi Narodów.

Na inaugurację zmagań w grupie A Bułgaria podzieliła się punktami z Czarnogorą (1:1). W rozegranym w Sofii spotkaniu udział wzięli Spas Delew z Pogoni Szczecin i Marko Vesović z Legii Warszawa. Obaj zagrali od pierwszego gwizdka: Vesović opuścił boisko w 78. minucie, a Delew zszedł z niego cztery minuty później. Remis oznacza, że Bułgarzy i Czarnogórcy już po 1. kolejce mają stratę do Anglii, która pewnie pokonała Czechy (5:0).

Zgodnie z planem swoje wyjazdowe mecze wygrali Turcy i Islandczycy. Pierwsi bez problemu ograli Albanię (2:0), a drudzy nie mieli kłopotów z wywiezieniem kompletu punktów z Andory (2:0).

0:2 - Kjartansson 80'

Mołdawia - Francja 1:4 (0:3) 0:1 - Griezmann 24' 0:2 - Varane 27' 0:3 - Giroud 36' 0:4 - Mbappe 87' 1:4 - Ambros 89'