El. ME 2020: gol legionisty nie pomógł. Anglicy rozgromili Czarnogórę

Anglicy w niesamowitym gazie. Drużyna Garetha Southgate'a strzeliła pięć goli w kolejnym meczu i zapisała się w historii. Lwy Albionu pewnie wygrały z Czarnogórą 5:1.

Maciej Siemiątkowski
radość piłkarzy reprezentacji Anglii PAP/EPA / BORIS PEJOVIC / Na zdjęciu: radość piłkarzy reprezentacji Anglii
Anglicy idą po awans jak po swoje. Od początku eliminacji drużyna Garetha Southgate'a nie chce popełniać błędów i próbuje udowodnić, że pokolenie, które zajęło czwarte miejsce na MŚ w Rosji chce zawojować również przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Wprawdzie dotychczasowi rywale Lwów Albionu w walce o awans nie są z najwyższej półki, ale ich zwycięstwa są okazałe.

Było tak w poniedziałek z Czarnogórą, a wcześniej z Czechami (5:0). Tym razem zwycięstwo Anglików nie było aż tak sielankowe jak w piątek. Bo to Jordan Pickford jako pierwszy musiał wyciągać piłkę z siatki. Czarnogórcy nie potrafili na dłużej przejąć inicjatywy, ale zdążyli zaskoczyć i napsuć krwi rywalom na początku spotkania.

W 17. minucie wynik rywalizacji otworzył piłkarz Legii Warszawa, Marko Vesović. Zawodnik długo prowadził piłkę, z niewielkimi problemami przedarł się w pole karne i technicznie uderzył obok słupka. Pickford nie miał wielkich szans na obronę tego strzału.

Piłkarze Southgate'a nie pozostali dłużni. Nie minął kwadrans a wyjątkową dla siebie bramkę zdobył Michael Keane. 26-letni obrońca Evertonu nie dość, że wyrównał, to jeszcze strzelił premierowego gola dla dorosłej reprezentacji Anglii. I wtedy zaczęła się kanonada przyjezdnych.

Jeszcze przed przerwą Anglicy wyszli na prowadzenie. Debiutujący w pierwszym składzie reprezentacji Callum Hudson-Odoi uderzył z lewej strony pola karnego. Piłka nie zmierzała w światło bramki, ale w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie pojawił się Ross Barkley. Pomocnik Chelsea zmienił tor lotu futbolówki i przechytrzył interweniującego Danijela Petkovicia.

Barkley podwyższył wynik, ale już po przerwie. W 59. minucie uwagę obrońców skierował na sobie Raheem Sterling. Skrzydłowy Manchesteru City z problemami dośrodkował, piłka odbiła się od Stefana Savicia i trafiła pod nogi 25-letniego pomocnika. Ten zrobił z niej pożytek i celnie uderzył z kilku metrów.

W końcówce Sterling się rozkręcił na dobre. Zaliczył drugą asystę, tym razem przy trafieniu Harry'ego Kane'a, a potem zakończył strzelanie swojej drużyny. Anglicy po raz drugi z rzędu strzelili pięć goli. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 1984 roku. Do tego są liderem grupy A eliminacji ME 2020. Na drugimi Bułgarami mają już cztery punkty przewagi.