El. ME 2020: druga wygrana Hiszpanii. Horror w meczu Norwegii ze Szwecją

W drugim meczu eliminacji do Euro 2020 Hiszpania odniosła drugie zwycięstwo. Zespół Luisa Enrique pokonał w meczu wyjazdowym Maltę 2:0. W innym grupowym spotkaniu Norwegia, po piłkarskim horrorze, 3:3 zremisowała ze Szwecją.

Michał Piegza
Marco Asensio (z lewej) oraz Paul Fenech PAP/EPA / Domenic Aquilina / Na zdjęciu: Marco Asensio (z lewej) oraz Paul Fenech
W sobotę Hiszpania tylko 2:1 pokonała Norwegię. W potyczce wyjazdowej z Maltą zespół Luisa Enrique miał podreperować bilans bramkowy.

Goście od początku uzyskali przewagę. Jednak swoje akcje rozgrywali w dość wolnym tempie, co ułatwiało rywalom rozbijanie ich akcji.

Hiszpanie stwarzali sobie niewiele okazji bramkowych. W 30. minucie strzał Alvaro Moraty kapitalnie obronił Henry Bonello. Kilkadziesiąt sekund później bramkarz skapitulował. Morata otrzymał piłkę piętnaście metrów przed bramką, uciekł obrońcy i z okolic pola bramkowego, z dość ostrego kąta, zdobył gola. Chwilę przed przerwą napastnik miał kolejną okazję, jednak jego strzał obronił Bonello.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Hiszpanie kontrolowali przebieg spotkania, sporadycznie stwarzając sobie szanse na podwyższenie wyniku. W 59. minucie okazję na gola miał Marco Asensio, który otrzymał dobre podanie od Sergi Roberto. Piłka poszybowała jednak w kierunku bramkarza.

Żadnego zagrożenia pod bramką gości nie potrafili wykreować Maltańczycy. Kepa Arrizabalaga długo nie był zmuszony do interwencji. Interweniować musiał dopiero w 89. minucie. Wcześniej większy spokój jemu i drużynie zapewnił w 73. Morata, który wykorzystał dośrodkowanie z prawej strony Jesusa Navasa.

Malta - Hiszpania 0:2 (0:1)
0:1 - Morata 31'
0:2 - Morata 73'

Malta: Henry Bonello - Joseph Mbong, Zach Muscat, Jonathan Caruana (85' Karl Micallef), Steve Borg, Joseph Zerafa - John Mintoff (69' Michael Mifsud), Paul Fenech, Matthew Guillaumier, Juan Corbolan - Kyrian Nwoko.

Hiszpania: Kepa Arrizabalaga - Sergi Roberto, Sergio Ramos, Mario Hermoso, Jose Gaya - Sergio Canales, Rodri, Saul Niguez (65' Jesus Navas) - Marco Asensio, Alvaro Morata (78' Rodrigo), Juan Bernat (56' Iker Muniain).

Żółta kartka: Corbolan (Malta).

Składy: Andrew Dallas (Szkocja).

Najprawdopodobniej za plecami Hiszpanów będzie trwała walka o 2. miejsce. Obecnie dwa zespoły mają po trzy punkty, a Szwecja cztery. Piłkarski horror obejrzeli kibice Norwegii i wspomnianej Szwecji. Gospodarze prowadzili 2:0, później trzy gole zdobyli goście. Norwegowie w 97. minucie uratowali punkt. Problemów z ograniem Wysp Owczych nie miała Rumunia.

Norwegia - Szwecja 3:3 (1:0)
1:0 - Johnsen 41'
2:0 - King 59'
2:1 - Claesson 70'
2:2 - Quaison 86'
2:3 - Quaison 90+1'
3:3 - Camara 90+7'

Rumunia - Wyspy Owcze 4:1 (3:1)