Roberta Lewandowskiego droga na szczyt: od Chorzowa, przez Poznań, Dortmund, Berlin do Monachium

Maciej Kmita

Cud na Suchych Stawach

11-15 maja 2010 roku, Chorzów - Kraków - Poznań. Robert Lewandowski rozgrywa swoje ostatnie mecze w polskiej lidze. Lech porozumiał się już z Borussią Dortmund w sprawie warunków transferu (4,75 mln euro) wschodzącej gwiazdy polskiej piłki.

Jest niemal pewne, że "Lewy" wyjedzie z ekstraklasy jako najmłodszy król strzelców od czasu Mirosława Waligóry (1992), ale Lech przegrywa z Wisłą Kraków walkę o mistrzostwo. Dwie kolejki przed końcem sezonu liderem tabeli jest Biała Gwiazda, która ma punkt przewagi nad Kolejorzem.

W przedostatniej kolejce Lech musi liczyć na potknięcie Wisły z Cracovią, a sam musi pokonać Ruch. Mecze rozgrywane są równolegle. W 46. minucie Lech traci w Chorzowie gola na 0:1, a na Suchych Stawach w Krakowie Wisła remisuje bezbramkowo z Cracovią. W 69. minucie Lewandowski wyrównuje stan meczu z Ruchem, ale dziesięć minut później Rafał Boguski daje prowadzenie Wiśle.

Przy takich wynikach Biała Gwiazda jest pewna mistrzostwa, ale to, co wydarzy się kwadrans później, przejdzie do historii polskiej piłki. Gdy zegar wskazuje 91. minutę i 22. sekundę, Siergiej Kriwiec po kapitalnym podaniu Lewandowskiego daje Lechowi prowadzenie. Ten rezultat przedłuża szansę Lecha na mistrzostwo, ale liderem tabeli pozostaje Wisła. Półtorej minuty później w Krakowie Mariusz Jop pokonuje... Marcina Juszczyka samobójczym zagraniem głową i derby Krakowa kończą się remisem 1:1. Lech zmienia Wisłę w fotelu lidera, mając nad nią punkt przewagi.

Kolejorz nie wypuszcza szansy z rąk i w ostatniej kolejce pewnie pokonuje Zagłębie Lubin (2:0). 18. gola w sezonie strzela Lewandowski, sięgając po koronę króla strzelców. "Lewy" wyjeżdża do Niemiec po zdobyciu wszystkich możliwych tytułów: jest mistrzem Polski, zdobywcą Pucharu i Superpucharu Polski oraz królem strzelców ekstraklasy (a także III i II ligi).

Czy Robert Lewandowski to najlepszy polski piłkarz w historii?