Eliminacje Euro 2020: wygrana Chorwatów. Nerwowa końcówka w Osijeku

Chorwaci pokonali w Osijeku Walię 2:1. Gospodarze prowadzili do przerwy po samobójczym trafieniu Lawrence'a. Gola na 2:0 zdobył Perisić. Walijczycy kontakt bramkowy złapali po strzale Davida Brooksa.

Michał Piegza
Ivan Perisić Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: Ivan Perisić
Wicemistrzowie świata Chorwaci w 2. kolejce eliminacji do mistrzostw Europy zaliczyli wpadkę, przegrywając 1:2 z Węgrami. Na kolejną nie mogli już sobie pozwolić. Walijczycy w eliminacjach do tej pory rozegrali jedno spotkanie i je wygrali.

Gospodarze szybko objęli prowadzenie. Po spokojnym pierwszym kwadransie w 16. minucie do dogrania z pola karnego Ivana Perisicia chciał dojść Luka Modrić. Uprzedził go jednak James Lawrence, który z pięciu metrów wbił piłkę do własnej bramki.

Zdobyty gol sprawił, że Chorwaci nie kwapili się do ataku, a Walijczycy długo nie potrafili wykreować sobie okazji do wyrównania. Udało im się takową stworzyć dopiero kilka minut przed przerwą. Jednak Dominik Livaković pokazał, że jest w dobrej dyspozycji. Bramkarz obronił strzał Willego Vaulksa.

W drugą połowę świetnie weszli mistrzowie świata. W pierwszym trzech minutach Chorwaci stworzyli sobie trzy dobre okazje, trzecią wykorzystali. W 48. minucie do odbitej przez bramkarza piłki w okolicach linii pola karnego doszedł Perisić. Uderzenie odbiło się po drodze od obrońcy i przy słupku futbolówka wpadła do bramki.

Przegrywając dwoma golami Walijczycy nie potrafili na dłużej zepchnąć gospodarzy pod ich bramkę. W 59. minucie groźnie uderzył Gareth Bale, po raz kolejny dobrze w bramce interweniował Livaković. Walijczyk ponownie zagroził Chorwatom w 74. minucie. Jednak po raz kolejny nie do pokonania był golkiper gospodarzy.

Gościom w końcu udało się złapać kontakt bramkowy. Trzynaście minut przed końcem strzał Davida Brooksa głową odbił Domagoj Vida. To zmyliło Livakovicia i piłka znalazła się w bramce.

W nerwowej końcówce Walijczykom nie udało się doprowadzić do wyrównania. Swoje okazje na podwyższenie wyniku mieli także Chorwaci.

Chorwacja - Walia 2:1 (1:0)
1:0 - Lawrence (sam.) 16'
2:0 - Perisić 48'
2:1 - Brooks 77'

Chorwacja: Dominik Livaković - Tin Jedvaj, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josip Barisić - Luka Modrić, Marcelo Brozović - Josip Brekalo (67' Mario Pasalić), Mateo Kovacić (76' Milan Badelj), Ivan Perisić (90+3' Mile Skorić) - Andrej Kramarić.

Walia: Wayne Hennessey - Connor Roberts, Chris Mepham, James Lawrence, Ben Davies - Joe Allen, Matthew Smith (65' David Brooks) - Harry Wilson, Will Vaulks (66' Ethan Ampadu), Daniel James (79' Rabbi Matondo) - Gareth Bale.

Żółte kartki: Brekalo, Jedvaj, Lovren, Vida, Brozović (Chorwacja) oraz Bale (Walia).

Pokaż całą tabelę

Drugie zwycięstwo odniosła w grupie Islandia, która 1:0 pokonała Albanię. Po dwóch meczach oba zespoły miały w tabeli po 3 punkty. Wieczorem, w najciekawszym spotkaniu grupy H, Turcja zmierzy się z Francją.

Islandia - Albania 1:0 (1:0)
1:0 - Gudmundsson 22'