Serie A: Parma - Juventus. Skuteczny start mistrza Włoch i Wojciecha Szczęsnego

Wojciech Szczęsny zachował czyste konto w swoim pierwszym występie w sezonie. Juventus FC nie zachwycił, ale wygrał zasłużenie 1:0 na stadionie Parmy.

Giorgio Chiellini (z prawej) PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: Giorgio Chiellini (z prawej)
Wakacje nie zmieniły jednego z prawideł calcio. Atakował przeciwnik Juventusu, a gola strzeliła Stara Dama. Mistrz Włoch wyszedł na prowadzenie dzięki pierwszemu celnemu uderzeniu, po fragmencie meczu w których przeważała Parma. W 21. minucie Giorgio Chiellini sprytnie strącił piłkę do siatki po wstrzeleniu Alexa Sandro i zrobiło się 1:0 dla faworyta.

Po raz pierwszy w tym wieku premierowego gola w Serie A strzelił środkowy obrońca. Na dodatek asystował lewy defensor, a jakby tego było mało, futbolówkę zmierzającą do Chielliniego przepuścił Leonardo Bonucci. Piłkarze ofensywni Juventusu równie skuteczni nie byli. Cristiano Ronaldo zmarnował dwie sytuacje podbramkowe, a kiedy strzelił do siatki, trafienie zostało anulowane z powodu spalonego w momencie podania Douglasa Costy. Sędziowie długo szukali odpowiedniej stopklatki, rysowali linie, przypatrywali się zanim przekazali Fabio Maresce, że bark Portugalczyka był za linią obrońców.

Wojciech Szczęsny zdał testy w pierwszej połowie. Bramkarz Juventusu poradził sobie z czterema celnymi strzałami, z których najgroźniejszy był ten oddany przez Roberto Inglese. Reprezentant Polski był skoncentrowany, aktywny na przedpolu. Wykonał do przerwy więcej interwencji niż Luigi Sepe, choć to jego kompani z pola prowadzili grę.

Drużyna z Turynu miała zaliczkę i kontrolowała sytuację na boisku. Nie rozgrywała rewelacyjnego meczu, popełniała momentami banalne błędy, mimo to zbliżała się do zwycięstwa. Giorgio Chiellini i Leonardo Bonucci trzymali w ryzach defensywę, a Parma, która strzeliła w poprzednim sezonie cztery gole Juventusowi, miała problem ze stwarzaniem kolejnych sytuacji podbramkowych. W drugiej połowie Szczęsny już nie miał poważnych zadań i zachował czyste konto.

Stara Dama zwyciężyła na inaugurację ośmiu z ostatnich dziewięciu sezonów. Odniosła też pierwszą wygraną w meczu o stawkę od 20 kwietnia i premierową po zmianie trenera Massimiliano Allegriego na Maurizio Sarriego. Szkoleniowca w sobotę zabrakło na ławce z powodu choroby. W jego zespole był jeden debiutant - Adrien Rabiot.

Parma Calcio 1913 - Juventus 0:1 (0:1)
0:1 - Giorgio Chiellini 21'

Parma: Luigi Sepe - Vincent Laurini, Simone Iacoponi, Bruno Alves, Riccardo Gagliolo - Hernani, Gaston Brugman (77' Alberto Grassi), Antonino Barilla (85' Yann Karamoh) - Dejan Kulusevski (57' Luca Siligardi), Roberto Inglese, Gervinho

Juventus: Wojciech Szczesny - Mattia De Sciglio, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Sami Khedira (63' Adrien Rabiot), Miralem Pjanić, Blaise Matuidi - Douglas Costa (71' Juan Cuadrado), Gonzalo Higuain (83' Federico Bernardeschi), Cristiano Ronaldo

Żółte kartki: Kulusevski, Hernani (Parma) oraz Khedira, Bernardeschi, Pjanić (Juventus)

Sędzia: Fabio Maresca

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Juventus wygra większość meczów w rundzie jesiennej Serie A?