Eliminacje Euro 2020: Chorwaci nie dali szans Słowacji, a Belgowie San Marino. Minimalne zwycięstwa Walii i Rosji

Reprezentacje Chorwacji i Belgii z efektownymi zwycięstwami w piątkowych meczach eliminacji Euro 2020. Wicemistrz świata ograł 4:0 Słowację, a brązowy medalista ostatnich MŚ nie dał szans San Marino (4:0). Wygrali również Walijczycy i Rosjanie.

Tomasz Rosiński
piłkarze reprezentacji Chorwacji PAP/EPA / STRINGER / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Chorwacji
Spotkanie Słowaków z Chorwatami zapowiadało się ciekawie. Wicemistrzowie świata, po porażce z Węgrami 1:2, nie mogli sobie pozwolić na kolejną stratę punktów, żeby nie oddalić się od awansu do ME 2020. Jednakże słowacka drużyna chciała wykorzystać atut własnego boiska i sprawić niespodziankę, co jej się zupełnie nie udało.

Od początku rywalizacji w Trnawie przeważali podopieczni Zlatko Dalicia, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce i co chwila gościli pod bramką gospodarzy. Przyjezdni cierpliwie czekali na swoją okazję do zdobycia bramki, a ta nadarzyła się tuż przed przerwą. Marcelo Brozović podał do Nikoli Vlasicia, zaś ten przymierzył z około 17 metrów.

Drugi cios ekipa z Chorwacji zadała tuż po zmianie stron, a jego autorem okazał się Ivan Perisić, który huknął z dystansu i pokonał Martina Dubravkę. Taki obrót spraw zupełnie podłamał Słowaków, którzy później stracili jeszcze dwa gole. Najpierw do siatki trafił Bruno Petković, zaś wynik starcia ustalił Dejan Lovren.

Więcej emocji było w Cardiff, gdzie Walijczycy napotkali spory opór ze strony Azerbejdżanu. Walijska drużyna do samego końca musiała drżeć o triumf (2:1), który zapewnił jej będący w dobrej formie Gareth Bale. Zawodnik Realu Madryt celnie główkował z kilku metrów.

W piątkowy wieczór jedną bramką zwyciężyli również Rosjanie, którzy przegrywali ze Szkotami 0:1, ale ostatecznie wygrali 2:1 po bramce Jurija Żyrkowa w 59. minucie zawodów.

Podobnie jak Chorwaci, problemów z odniesieniem zwycięstwa nie mieli Belgowie, którzy na wyjeździe rozbili autsajderów z San Marino 4:0. Dublet w drugiej minucie doliczonego czasu gry skompletował Michy Batshuayi.

0:4 - Dejan Lovren 89'

Walia - Azerbejdżan 2:1 (1:0) 1:0 - Pawel Pasajew 26' (sam.) 1:1 - Mahir Emreli 59' 2:1 - Gareth Bale 84'

1:2 - Jurij Żyrkow 59'

San Marino - Belgia 0:4 (0:1) 0:1 - Michy Batshuayi 43' (k.) 0:2 - Dries Mertens 57' 0:3 - Nacer Chadli 63' 0:4 - Michy Batshuayi 90+2'