Fortuna I liga: Stal Mielec odetchnęła po zwycięstwie. Wygrała też Miedź Legnica

W piątek kandydaci do awansu wykorzystali atut własnego boiska. Stal Mielec pokonała 3:1 GKS 1962 Jastrzębie po kilku niekorzystnych wynikach. Miedź Legnica wygrała 1:0 z Puszczą Niepołomice.

piłkarze Stali Mielec Newspix / KAROL SŁOMKA / 400mm.pl / NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: piłkarze Stali Mielec
Stal Mielec zagrała pierwszy raz u siebie pod wodzą Dariusza Marca. Ligowy debiut przypadł tydzień temu w Radomiu, gdzie przegrała 0:2. - To był nasz falstart. Po powrocie do Mielca rozmawialiśmy poważnie - powiedział trener, który przed starciem z jastrzębianami zyskał kolejny tydzień na pracę z nowymi podopiecznymi.

Rozmowa to jedno, a zmiany w składzie to druga sprawa. Jedna roszada Marca była szczególnie udana. Andreja Prokić prezentował się tak dobrze w treningach, że zastąpił w ataku Adriana Paluchowskiego. Ten piłkarz strzelił gola na 1:0 w 18. minucie. Przymierzył zza pola karnego obok Grzegorza Drazika. Miał odrobinę szczęścia, ponieważ podanie Grzegorza Tomasiewicza przedłużył pod jego nogi Michał Bojdys.

Ustawienie Stali wyglądało na ostrożne, ponieważ na prawym skrzydle został wystawiony znany z gry na boku defensywy Szymon Stasik. Z kolei stoper Lukas Bielak wylądował w środku pola, gdzie gra również nie jest mu obca. Tylu mielczan o defensywnych inklinacjach nie potrafiło zatrzymać ataków przeciwnika. GKS 1962 Jastrzębie składnie rozgrywał piłkę na połowie Stali i wyrównał. W 32. minucie Farid Ali pokonał Seweryna Kiełpina z ostrego kąta po wymianie podań z Kamilem Jadachem.

Wynik 1:1 odzwierciedlał to co działo się w pierwszej połowie. Raz przeważali gospodarze, za moment goście, a przeciwwagą dla szarż Prokicia były przemyślane rozegrania jastrzębian.

Początek drugiej połowy to już czas miażdżącej przewagi Stali, dla której prowadzenie mogli odzyskać Grzegorz Tomasiewicz i Szymon Stasik. Spudłowali, ale było widać, że po wprowadzeniu z ławki rezerwowych Josipa Soljicia gospodarze walczyli o pełną pulę. GKS odpowiedział dzięki rzutowi wolnemu. Michał Bojdys nieomal zrehabilitował się za pechowe zagranie przed golem Prokicia i główkował w słupek po wrzutce Aliego.

Stal rozstrzygnęła mecz po wejściu drugiego napastnika Paluchowskiego. Gola na 2:1 strzelił w 71. minucie Krystian Getinger po kolejnym rajdzie Prokicia. Mielczanie ponownie mieli szczęście, pomogły im dwa rykoszety, ale szczęście sprzyjało drużynie lepszej w tej części meczu. Wynik na 3:1 ustalił Paluchowski w 90. minucie po kontrataku i podaniu świetnego Prokicia. Komplet punktów pozostał w Mielcu, a Stal sumiennie na niego zapracowała po przerwie.

Stal Mielec - GKS 1962 Jastrzębie 3:1 (1:1)
1:0 - Andreja Prokić 18'
1:1 - Farid Ali 32'
2:1 - Krystian Getinger 71'
3:1 - Adrian Paluchowski 90'

Stal: Seweryn Kiełpin - Wojciech Lisowski, Mateusz Żyro, Mateusz Bodzioch, Krystian Getinger - Lukas Bielak (46' Josip Soljić) - Szymon Stasik, Bartosz Nowak, Grzegorz Tomasiewicz (83' Maciej Urbańczyk), Łukasz Janoszka (69' Adrian Paluchowski) - Andreja Prokić.

GKS: Grzegorz Drazik - Rafał Adamek, Bartosz Jaroszek, Michał Bojdys, Dawid Gojny - Marek Mróz (82' Łukasz Norkowski), Damian Tront - Farid Ali, Patryk Skórecki (64' Adam Żak), Kamil Jadach - Kamil Adamek (90' Łukasz Gajda).

Żółte kartki: Jaroszek, Drazik (GKS).

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław).

***

Niepokonana na własnym stadionie Miedź Legnica gościła najlepszego pierwszoligowca w meczach wyjazdowych Puszczę Niepołomice. Siła gospodarza była większa niż patent gości. Miedź wygrała po raz trzeci u siebie. 1:0 po golu Pawła Zielińskiego. Później podopieczni Dominika Nowaka zatrzymali wszystkie ataki przeciwnika.

Miedź Legnica - Puszcza Niepołomice 1:0 (1:0)
1:0 - Paweł Zieliński 16'

Czy Stal Mielec zakończy rundę jesienną na miejscu premiowanym awansem?