Fortuna I liga: Miedź Legnica popisała się pościgiem. Stal Mielec zepsuła debiut Zbigniewowi Smółce

Miedź Legnica zmieniła wynik 0:2 na 2:2 w końcówce meczu domatorów z GKS-em 1962 Jastrzębie. Stal Mielec podbiła Chojnice, a GKS Tychy efektownie wygrał w Bełchatowie.

piłkarze Miedzi Legnica Newspix / MACIEJ FIGIELEK/400mm.pl / Na zdjęciu: piłkarze Miedzi Legnica
17. kolejka to ostatnia przed półmetkiem sezonu. Nie oznacza to końca pierwszoligowej jesieni, ale następne serie gier będą już częścią rundy rewanżowej. Kandydatów na lidera było trzech. Dwóch z nich Warta Poznań i Radomiak zagrało w sobotę.

Warta sprawnie rozstrzygnęła korespondencyjną rywalizację i zamknęła pozostałym klubom drogę na szczyt tabeli. Zieloni zwyciężyli 3:1 ze Stomilem Olsztyn. Dwa gole strzelił z rzutów karnych Mateusz Kupczak. Z dubletem mógł zejść z boiska również Szymon Sobczak, jednak w doliczonym czasie huknął z jedenastki w poprzeczkę i na pocieszenie po porażce została mu jedna bramka. Warta umocniła się na pozycji lidera, ponieważ Radomiak zremisował 1:1 na własnym stadionie z silną na wyjazdach Puszczą Niepołomice.

W Jastrzębiu-Zdroju starcie domatorów, czyli ostatnich pierwszoligowców bez porażki na własnym stadionie. Tym razem twierdzy musiał bronić GKS 1962 przed atakiem Miedzi Legnica. Presja, ale też ogromny atut własnego boiska był po stronie podopiecznych Jarosława Skrobacza. GKS prowadził 2:0, mimo to nie wygrał. Pojedynek zakończył się remisem 2:2, ponieważ legniczanie popisali się ambitnym pościgiem w ostatnich 10 minutach podstawowego czasu.

W Chojnicach zadebiutował Zbigniew Smółka, który na stanowisku trenera Chojniczanki zastąpił Josefa Petrika. Od razu pierwsze starcie w tej roli było pikantne, ponieważ przeciwnikiem nowych podopiecznych Smółki był jego wcześniejszy klub Stal Mielec. Drużyna z Podkarpacia zepsuła powitanie szkoleniowcowi. Odniosła na Pomorzu wyczekiwane zwycięstwo wyjazdowe. Do wyniku 2:0 doprowadził w pojedynkę Mateusz Mak.

Górnicze starcie w Bełchatowie. GKS podjął imiennika z Tychów. Brunatni są silni na własnym stadionie, na którym zdobyli 16 ze swoich 21 punktów. Ostatnio przełamali się na wyjeździe, konkretnie w Niepołomicach, i nie brali pod uwagę utracenia kapitału u siebie. Tyszanie uruchomili jednak swój wielki atut, czyli bramkostrzelną ofensywę i rozbili gospodarzy 4:1. Honor pokonanych ratował Mateusz Marzec. Współlider klasyfikacji strzelców ligi strzelił 11. gola w sezonie.

Po 2:0 wygrali piłkarze Zagłębia Sosnowiec z Wigrami Suwałki oraz Odry Opole z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Różnica była taka, że podopieczni Dariusza Dudka zapewnili sobie punkty w pierwszej połowie, a drużyna Piotra Plewni po przerwie.