Bartosz Kapustka urazu nabawił się 30 marca w meczu II ligi belgijskiej OH Leuven - AFC Tubize (0:1). Wstępna diagnoza mówiła o uszkodzeniu łąkotki i miesięcznej przerwie w treningach, ale okazało się, że doszło do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. To najpoważniejsza kontuzja w karierze 22-latka.
Operację rekonstrukcji uszkodzonego więzadła pomocnik przeszedł 5 kwietnia w renomowanej rzymskiej klinice Villa Stuart. Zabieg przeprowadził ceniony prof. Pier Paolo Mariani, który w przeszłości operował innych reprezentantów Polski: Arkadiusza Milika (dwukrotnie), Maciej Makuszewski, Rafała Wolskiego czy Damiana Dąbrowskiego.
Powrót coraz bliżej
Kapustka kontuzji doznał na wypożyczeniu z Leicester City do OH Leuven, który jest klubem filialnym mistrzów Anglii z 2016 roku. Po operacji wrócił do Anglii, by rozpocząć rehabilitację pod nadzorem sztabu medycznego Lisów, ale lwią część pracy wykonał ze specjalistami z krakowskiego centrum Gymakers.
ZOBACZ WIDEO: Mateusz Borek: Lewandowski powinien wrócić do Polski i powiedzieć "Teraz ja wam pokażę jak się szkoli"
Na początku sierpnia, cztery miesiące po operacji, Kapustka rozpoczął treningi z zespołem Brendana Rodgersa, a z pełnymi obciążeniami 14-krotny reprezentant Polski ćwiczy od połowy listopada. 22-latek uczestniczy już w treningowych grach wewnętrznych, a w przyszłym tygodniu ma zagrać w Premier League U-23, by sprawdzić się w warunkach meczowych. W czasie przerwy w treningach piłkarskich nie próżnował i nabrał 5 kg masy mięśniowej.
Występ w drużynie U-23 ma zamknąć trwającą 7,5 miesiąca rehabilitację Polaka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w styczniu Kapustka ma być gotowy do podjęcia rywalizacji o miejsce w składzie. Zadanie będzie miał jednak trudne, bo Leicester City jest rewelacją sezonu - po 18 kolejkach Lisy są wiceliderem Premier League.
Czytaj również -> Piątek wykluczył odejście z Milanu
Niewykluczone, że w takich okolicznościach Kapustka ponownie zostanie wypożyczony do klubu, w którym będzie miał większe szanse na regularną grę. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Rodgers chce się najpierw przyjrzeć Kapustce o czym świadczy to, że pomocnik znów trenuje z pierwszym zespołem Lisów.
Stracone mistrzostwa
Pech dopadł Kapustkę w najmniej odpowiednim momencie. Kontuzja uniemożliwiła mu udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy i wyhamowała go na ponad pół roku w chwili, gdy na wypożyczeniu do OH Leuven zaczął odzyskiwać dyspozycję z lat 2015-2016, kiedy był objawieniem Ekstraklasy i przebojem wdarł się do reprezentacji Polski.
Zwyżkę formy Kapustka potwierdzał w meczach "młodzieżówki". W eliminacjach był liderem drużyny Czesława Michniewicza, a w zwycięskim barażowym dwumeczu z Portugalią był najlepszy na boisku.
Czytaj również -> Drużyna Kędziory zawiodła w Lidze Europy
- Na jego przykładzie świetnie widać, jak ważna dla młodego piłkarza jest regularna gra. W tej chwili ten piłkarz o nieprzeciętnym talencie wraca do wysokiej dyspozycji. Jego progres widoczny jest z miesiąca na miesiąc i jestem przekonany, że jeżeli będzie grał w klubie, to w szybkim tempie może wejść na wysoki poziom i stać się podstawowym piłkarzem pierwszej reprezentacji Polski - mówił Michniewicz w listopadzie ubiegłego roku w "Prawdzie Futbolu" Romana Kołtonia.
***
Kapustka jest zawodnikiem Leicester City od sierpnia 2016 roku. Do ówczesnego mistrza Anglii trafił z Cracovii za 5 mln euro po udanym występie na Euro 2016. Debiutu w Premier League się nie doczekał. W sezonie 2016/2017 zagrał w trzech meczach Pucharu Anglii, a na kolejny został wypożyczony do niemieckiego SC Freiburg.
Dla tego klubu zagrał dziewięć razy, co nie satysfakcjonowało ani jego, ani Leicester City i na sezon 2018/2019 kierownictwo Lisów umieściło go w swoim klubie filialnym OH Leuven, któremu miał pomóc w awansie do Jupiler Pro League. W Belgii grał już regularnie - do pechowego meczu z Tubize wystąpił w 21 spotkaniach.
Jest 14-krotnym reprezentantem Polski, ale po raz ostatni w drużynie narodowej zagrał w listopadzie 2016 roku - miesiąc przed 20. urodzinami. Potem występował tylko w kadrze młodzieżowej.