Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Krewni Filipe Luisa dostaną Kartę Polaka. To efekt interwencji polskiego dziennikarza

Rodzina Kasmirskich, czyli najbliżsi Felipe Luisa Kasmirskiego, otrzymają Kartę Polaka. To efekt filmu dokumentalnego nakręconego przez Mateusza Święcickiego.
Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Felipe Luis Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Felipe Luis

W Brazylii mieszkają nawet trzy miliony Polaków. Większość to potomkowie polskich emigrantów z XIX wieku. Polska była pod zaborami, a oni szukali lepszego życia na innym kontynencie. Wśród wyjeżdżających byli Kasmirscy, potomkowie brazylijskiego piłkarza Felipe Luisa.

Historię piłkarza, jego krewnych opisał Mateusz Święcicki, dziennikarz Eleven Sports. - Dzięki pomocy pani z archiwum w Kaliszu, która też interesuje się historią polskich emigrantów, dotarłem do dokumentów o rodzinie Kaźmierczaków. Bo takie nazwisko nosili jego przodkowie. Tylko analfabetyzm sprawił, że urzędnicy w Brazylii zmienili je na Kasmirski - opowiadał nam w grudniu.

Film dokumentalny polskiego dziennikarza przedstawił historię ludzi kultywujących polskie tradycje. Nie mogli się ubiegać o obywatelstwo, ponieważ w czasie zaborów Polska formalnie nie istniała. Jednak po nagłośnieniu sprawy przez Święcickiego, Kasmirscy dostaną Kartę Polaka.

ZOBACZ WIDEO: Serie A. Arkadiusz Milik nie przebiera w środkach. Transfer coraz bliżej!

"Wszystko wskazuje na to, że po publikacji video o Filipe Luisie Kasmirskim oraz po odnalezieniu dokumentów (aktu narodzin ich przodka Wojciecha i aktu zawarcia małżeństwa z Teofilą) Kasmirscy mieszkający obecnie w Brazylii otrzymają Kartę Polaka" - napisał na Twitterze.

Dokument zwalnia z opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę do Polski oraz m.in. uprawnia do wielu zniżek w kraju. Karta Polaka nie jest jednak równoznaczna z posiadaniem polskiego obywatelstwa.

Film Święcickiego "Kasmirski. Historia Filipe Luisa" ma ponad 156 tys. wyświetleń na YouTube.

Czytaj też:
-> Komisja Ligi zdecyduje, czy ukarać Legię Warszawa
-> Bayern Monachium ma na celowniku amerykański talent

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×