Liga Europy: FC Basel efektownie wygrał z Eintrachtem Frankfurt (wyniki)

Piłkarze FC Basel bezlitośnie wypunktowali Eintracht Frankfurt. Wyjazdowa wygrana 3:0 prawie gwarantuje awans do ćwierćfinału LE. W innej parze Istanbul Basaksehir wygrał 1:0 z FC Kopenhaga.

piłkarze FC Basel PAP/EPA / ARMANDO BABANI / Na zdjęciu: piłkarze FC Basel
Eintracht Frankfurt zaprezentował się znacznie gorzej niż w poprzednim dwumeczu z Red Bullem Salzburg. Wtedy zwyciężył u siebie 4:1, tym razem został pokonany 0:3 i najpewniej nie powtórzy sukcesu sprzed roku, kiedy to dostał się do półfinału Ligi Europy. Ostatnie dni przynoszą Niemcom pierwsze rozczarowania w europejskich pucharach w 2020 roku. W środę przegrała Borussia Dortmund z Paris Saint-Germain, a w czwartek nie popisał się Eintracht.

Podopieczni Adiego Huettera zostali wypunktowani przez szwajcarski FC Basel, mimo przewagi w posiadaniu piłki. To nie ataki pozycyjne okazały się decydujące we Frankfurcie. Piłkarze z Bazylei objęli prowadzenie 1:0 w 27. minucie dzięki strzałowi z rzutu wolnego Samuela Campo. Szwajcar perfekcyjnie przymierzył ponad murem.

Eintracht nie potrafił na to odpowiedzieć. Jonas Omlin interweniował przez godzinę tylko po jednym strzale. Mógł go zatrudnić, a nawet pokonać Sebastian Rode, jednak nieznacznie chybił zza pola karnego. Ponad poprzeczką główkował w 57. minucie Goncalo Paciencia po wrzutce Filipa Kosticia z rzutu wolnego. FC Basel był znacznie skuteczniejszy i w 73. minucie strzelił gola na 2:0 po wzorowo przeprowadzonym kontrataku zakończonym przez Kevina Buę. Asystę do wcześniejszego trafienia dorzucił Campo.

W 85. minucie kolejny sprawnie przeprowadzony atak podsumował uderzeniem na 3:0 Fabian Frei po podaniu Buy. FC Basel kontrował odsłoniętego przeciwnika i powróci do Bazylei z wyraźną zaliczką. Większość celnych strzałów przyjezdnych zakończyła się golem.

Z rewanżem w tej parze będzie problem. FC Basel nie dopuszcza możliwości rozegrania go w Szwajcarii, ponieważ obawia się przyjazdu kibiców z Frankfurtu nawet w wypadku zamknięcia stadionu przed publicznością.

W Stambule rozpoczęła się rywalizacja Basaksehiru z FC Kopenhaga. Duński klub pozbawił szansy na wygranie Ligi Europy piłkarzy Celticu Glasgow, a wśród nich Patryka Klimali. W pierwszej połowie blisko pokonania bramkarza gości był Demba Ba, jednak piłka po jego uderzeniu przetoczyła się obok słupka.

Uderzeń celnych było niewiele. Po godzinie tylko trzy, z których większość oddali gracze znad Bosforu. Nieznaczną przewagę statystyczną Basaksehiru potwierdził w 88. minucie Edin Visca strzałem na 1:0 z rzutu karnego i to podopieczni Okana Buruka mają czego bronić w rewanżu.