Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PKO Ekstraklasa. PZPN pomoże klubom. Federacja przekaże milion złotych na badania piłkarzy

Polski Związek Piłki Nożnej ma zapłacić za wykonanie badań na obecność koronawirusa u piłkarzy grających w klubach PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi i II ligi. Federacja ma przekazać na ten cel nawet milion złotych.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Zbigniew Boniek, prezes PZPN WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek, prezes PZPN

Władze PZPN tworzą tarczę kryzysową dla polskich klubów. Na ten cel przeznaczone ma zostać aż 116 milionów złotych, a dodatkowe 60 mln wydatkowane będzie na walkę z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Zbigniew Boniek zadeklarował, że PZPN zapłaci też za testy sprawdzające, czy piłkarze są zakażeni koronawirusem.

- Temat badań to żaden problem. Tarcza dla polskiej piłki stworzona przez PZPN wynosi 116 mln złotych, w tym dodatkowe ponad 60 mln na walkę ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Jeżeli wszystkie badania w ekstraklasie, I i II lidze będą kosztować ponad milion złotych, to my ten milion zapłacimy. Kwestia płatności za testy jest naprawdę ostatnim zmartwieniem w tej sytuacji, którą mamy - powiedział Boniek "Przeglądowi Sportowemu".

PZPN rozważa możliwość zakupu dwóch rodzajów testów. Pierwszy z nich, przesiewowy, ma kosztować około 95 złotych za sztukę. Droższy jest test genetyczny, którego cena to 400 złotych za jedną sztukę. Federacja ogłosiła przetarg i czeka na jego rozstrzygnięcie.

Zgodnie z planem przygotowanym przez PZPN, badaniom mają być poddane wszystkie osoby wskazane przez kluby PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi i II ligi na specjalnych listach liczących po 50 osób. - Pewne jest, że w ekstraklasie pierwsze testy na obecność koronawirusa odbędą się 3 maja, a w I i II lidze kilka dni później. Kolejne testy zostaną przeprowadzone dzień przed pierwszym meczem - dodał lekarz reprezentacji Polski i przewodniczący komisji medycznej PZPN, Jacek Jaroszewski.

Czytaj także:
Koronawirus. Bartosz Bereszyński: Ciężko było przetrwać to psychicznie
PKO Ekstraklasa. Zbigniew Boniek: Jeśli nie ruszymy, równie dobrze możemy zamknąć kluby na 2-3 lata

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Jan Tomaszewski o powrocie PKO Ekstraklasy. "Musimy grać bez publiczności. Kluby nie padną"Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×