PKO Ekstraklasa. Strefa zero, 24 piłki, maseczki i reżim sanitarny - tak będą wyglądały mecze po wznowieniu sezonu

Stadiony podzielone na strefy, w tym "strefę zero", 24 piłki bez chłopców do ich podawania, zaostrzony reżim sanitarny i maseczki dla wszystkich prócz piłkarzy, trenerów i sędziów - znamy zasady organizacji meczów PKO Ekstraklasy po restarcie sezonu.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
piłkarz Pogoni Szczecin Jakub Bartkowski (z prawej) i Paweł Brożek (z lewej) z Wisły Kraków PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: piłkarz Pogoni Szczecin Jakub Bartkowski (z prawej) i Paweł Brożek (z lewej) z Wisły Kraków
Wznowienie sezonu PKO Ekstraklasy staje się coraz bardziej realny. W środę Polski Związek Piłki Nożnej potwierdził ramowy terminarz dokończenia rozgrywek, a Ekstraklasa SA ogłosiła wyjątkowe zasady organizacji spotkań w czasie epidemii COVID-19. Najważniejszym z zapisów ekstraordynaryjnego regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy.

"Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Kluczowym miejscem na obiekcie będzie strefa zero, w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa" - czytamy w komunikacie.

To oznacza, że do strefy zero będą dopuszczone tylko osoby z klubowych list izolacyjnych (po 50 na klub), którzy przeszli już pierwszą turę testów na obecność SARS-CoV-2, sędziowie i pracownicy realizującego sygnał TV Ekstraklasa Live Park. Wszystkie osoby pracujące na stadionie poza piłkarzami, sędziami i trenerami przekazującymi wskazówki zawodnikom, zostaną zobowiązane do zasłaniania ust i nosa do momentu opuszczenia przez nich obiektu.
- Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnego dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa. Na meczu nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek. Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe - tłumaczy dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański.

Specjalnymi procedurami objęci zostaną również pracownicy Ekstraklasa Live Park. Prawie 300 osób z tej firmy poddało się izolacji. Po kwarantannie przejdą badania na obecność SARS-CoV-2.

- W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie, obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne. Dotyczą one między innymi rodzaju używanych maseczek, noclegów w osobnych pokojach, dezynfekcji rąk po każdym użyciu sprzętu - wyjaśnia dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park, Marcin Serafin.

Spotkania będą rozgrywane bez udziału publiczności, a Ekstraklasa SA rekomenduje, by kluby podejmowały działania zachęcające kibiców do pozostania w domach i niegromadzenia się w związku z organizacją spotkań ligowych.

Na każde ze spotkań PKO Ekstraklasy będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy, którzy na stadionie będą poruszali się poza strefami, w których mogą przebywać osoby objęte izolacją. Konferencje prasowe i rozmowy z piłkarzami nie będą się odbywać.

- Celem wprowadzenia nowych regulacji jest maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa, przy minimalnej liczbie osób niezbędnych do organizacji spotkania oraz zachowaniu pomiędzy nimi bezpiecznego dystansu - mówi prezes Ekstraklasy Marcin Animucki.

Pierwsze mecze PKO Ekstraklasy po wznowieniu sezonu mają się odbyć 29 maja. Do rozegrania pozostało 11 kolejek, czyli 88 spotkań. Rozgrywki mają się zakończyć 19 lipca.

ZOBACZ WIDEO: Powrót PKO Ekstraklasy namiastką normalności. "Piłka nożna ma duży oddźwięk w społeczeństwie"
Czy będziesz oglądała/oglądał mecze PKO Ekstraklasy po wznowieniu sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×