Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

#GrajmyRazem - rusza Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych!

23 września ruszyły kolejne rozgrywki Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Tegoroczne hasło kampanii to #GrajmyRazem i wybrzmi ono już 25 września w trakcie piątej kolejki rozgrywek piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy.
RS
Rusza Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych! Materiały prasowe / Rusza Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych!

Całe wydarzenie zwieńczy wyjątkowy IV Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych trwający od 2 do 4 października.

Partnerem materiału jest Mediasplit

Dwudziesta edycja ETPS

To już dwudziesta edycja ETPS, która będzie trwać od 23 do 30 września. Standardowo wydarzenia miało miejsce w maju, jednak ze względu na panującą pandemię, zostało przesunięte na termin wrześniowy. W ramach polskiej edycji Tygodnia, podczas wszystkich meczów 5 kolejki PKO BP Ekstraklasy, które mają miejsce między 25 a 28 września, spikerzy meczowi odczytają przesłanie Olimpiad Specjalnych, a na telebimach pojawi się film promujący sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Krótki klip, promujący Olimpiady Specjalne, pojawi się także przed telewizyjnymi transmisjami meczów.

Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców

Polską edycję Europejskiego Tygodnia zakończy IV Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych, organizowany w ramach programu “Młodzi Sportowcy”. To innowacyjny zestaw zabaw sportowych dla dzieci w wieku 2-12 lat oraz ich rodzin, opracowany w celu wprowadzenia ich w świat sportu zanim uzyskają prawo wzięcia udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych w wieku lat ośmiu. Składa się on z programu treningów sportowych oraz uniwersalnego programu gier i zabaw sportowych, który może być wykorzystywany w domu podczas rodzinnych zabaw, w przedszkolu oraz w grupach rówieśniczych. Wprowadza najwyższe światowe standardy w kwestii realizacji założeń treningowych, zdrowego trybu życia i podtrzymywania dobrej kondycji fizycznej.

"Dzięki programowi Młodzi Sportowcy wprowadzamy w świat sportu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 2 do 12 lat. Program to dla nich możliwość pierwszych treningów połączonych z zabawą, które są świetną formą rehabilitacji. Przynależność do klubu sportowego, udział w różnych wydarzeniach i zawodach pozwala im też na zwiększanie swojej aktywności społecznej, a społeczeństwu umożliwia lepsze poznanie i zrozumienie potrzeb zawodników oraz integrację" - opowiedziała nam Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

W wydarzeniu udział weźmie 100 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w wie-ku 6-12 lat z całego kraju, 68 trenerów, a także opiekunowie i członkowie rodzin. Organizatorzy przewidzieli szereg piłkarskich gier i zabaw. Ćwiczenia i gry przeprowadzane tego dnia, takie jak treningi rzutów, chwytów i kozłowania, mają na celu wspomaganie rozwoju fizycznego i poznawczego dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Z programu Z programu "Młodzi Sportowcy" korzystają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 2 do 12 lat
Nauka poprzez zabawę z “Młodymi Sportowcami”

Dzieci uczestniczące w programie “Młodzi Sportowcy”, poprzez zabawę mogą nabyć nowe umiejętności i poszerzyć granice swoich możliwości. Uczestnicy rozwijają swoją sprawność motoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową. To także świetna okazja do poznania swoich rówieśników zafascynowanych sportem i nauczenia się funkcjonowania w grupie. Organizatorzy mają nadzieję, że program “Młodzi Sportowcy” uświadomi społeczeństwu potencjał oraz rozmaitość zdolności, jakie posiadają dzieci z niepełnosprawnościami.

Program jest pierwszym etapem dla dzieci w drodze do medali zdobywanych na Olimpiadach Specjalnych. Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców to zwieńczenie tegorocznej polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych – największego święta piłki nożnej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawodnicy, którzy biorą udział w piłkarskich turniejach Olimpiad Specjalnych już jako dorośli swoją przygodę z Olimpiadami Specjalnymi zaczynali właśnie jako Młodzi Sportowcy. Dzisiaj walczą o medale i reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej.

Program “Młodzi Sportowcy Program “Młodzi Sportowcy" to pierwszy etap dla dzieci w drodze do medale
Czym są Olimpiady Specjalne?

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełno-sprawnościami. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów i są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ważną misją Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. Pamiętajmy, że w Polsce do tej grupy należy około 1,2 mln osób.

Projekt dofinansowany jest ze środków PFRON i Ministerstwa Sportu oraz wspierany przez Sponsora Strategicznego Olimpiad Specjalnych Tauron Polska Energia oraz Sponsora Głównego Huawei Polska.

Partnerem materiału jest Mediasplit

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
 • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
  "@Mkwit", patrz niżej - ten z Mensy czy ...........samozwańczy psycholog? Pytanie nie dla [...]diotów. Osobnik, który nie widział mnie nigdy, nie zna - poruszamy się po różnych
  Czytaj całość
  "orbitach", ale wie o mnie prawie wszystko, patrz niżej. Zna moje wykształcenie, drogę zawodową, mój stan majątkowy, rodzinę, czyli GENIUSZ. Tak jak piłkarskim i intelektualnym GENIUSZEM jest Bobek lewaty[...] - 32 letni osobnik, kopiący dmuchany balon zawodowo od kilkunastu lat, absolwent elitarnego uniwersytetu po ok. 10 latach zmagań ze sobą, nauką i swoim wypełnieniem czaszki, który zna on sam, pedel i "profesorowie" (finansowani przez Bobka l?) uniwersytetu i ? Świat jest pełen Napoleonów.
  • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
   Do "@Jan Kozietulski-." Z MINUSEM po literze „i”: Masz tyle wspólnego z "Jan Kozietulski", ile ma Bobek lewaty[...] z Messim. Mam propozycję, ale to wymaga minimum
   Czytaj całość
   inteligencji adwersarza: zamiast sugerować, że Twoje wpisy są moimi, zachęcam do polemiki. Łapie „Jan Kozietulski-” Z MINUSEM po literze "i", czy za szybko?
   • Mkwit Zgłoś komentarz
    Jan Kozietulski - historycznie, czlowiek legenda...Tutaj, na tym portalu - zwykle zero. Bo na 99% nie jest to prawdziwe imie i nazwisko. Zgooglujcie. Czlowiek z powaznymi problemami natury
    Czytaj całość
    egzystencjonalnej. Typowy polski Janusz, zyjacy zapewne samotnie lub z Grazyna. Frustrat, zazdroszczacy Panu Pilkarzowi Roberowi Lewandowskiemu doslownie wszystkiego. Talentu, pieniedzy, pracy, szczescia, ladnej zony i byc moze rodziny. Nie mogacy scierpiec, ze zycie nie bylo tak samo laskawe dla niego. Te wszystkie tytuly i nagrode ktorych Pan Robert nie zdobyl a Janeczek wypomina - Janeczek zapewne wygral. Grajac na konsoli. Typ nie majacy chyba nic innego do roboty jak wylewanie swojego jadu na innych. Zadufany w sobie, przekonany o swojej nieskonczonej madrosci i inteligencji, wyrazanej czesto za pomoca frazy "Nadazasz, czy za szybko?". Niestety, sam dawno nie zdazyl i spoznil sie na spotkanie ze swym wlasnym mozgiem, a chyba tez i sercem. Zupelnie tego nieswiadomy, niestety...Czlowiek zapewne bardzo bardzo cierpiacy, przeklinajacy kazdy poranek, przez ktory musi ogladac szczescie innych jeszcze kolejny dzien...i kolejny...i kolejny...i kolejny...az do smutnego konca swojego zycia. Zycia, ktore najlepiej opisal komisarz "Ryba" podczas przemowy do "Waskiego" w pierwszej czesci "Killera".
    • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
     Wreszcie Bobek lewaty[...] wśród swoich ...............przyjaciół. Oni nie zostawia go na lotnisku ........w strugach deszczu.
     • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
      Do "@Jan Kozietulski-." Z MINUSEM po literze „i”: Masz tyle wspólnego z "Jan Kozietulski", ile ma Bobek lewaty[...] z Messim. Mam propozycję, ale to wymaga minimum
      Czytaj całość
      inteligencji adwersarza: zamiast sugerować, że Twoje wpisy są moimi, zachęcam do polemiki. Łapie „Jan Kozietulski-” Z MINUSEM po literze "i", czy za szybko?
      • Jan Kozietulski- Zgłoś komentarz
       Lewy jesteś wielki aż miło się czyta o Tobie jesteś wspaniały brawo Ty mój mistrzu
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×