PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa - Warta Poznań: gospodarze w ostatniej chwili przebili zielony mur

Warta Poznań dzielnie się broniła, ale w ostatniej minucie obrona się jednak złamała. Raków Częstochowa pokonał w Bełchatowie beniaminka z Wielkopolski 1:0 po golu Vladislavsa Gutkovskisa w 90. minucie.

Krzysztof Sędzicki
Oskar Zawada PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: Oskar Zawada
Oba zespoły w poprzedniej kolejce tydzień temu zaimponowały. Raków rozegrał efektowne spotkanie z Lechem w Poznaniu. Prowadził 2:0, następnie przegrywał 2:3, ale w doliczonym czasie gry wyrównał. Warta z kolei, mimo potężnych osłabień, pokonała Wisłę Kraków 2:1.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak może się on potoczyć. Mimo że rywal jest dobry jakościowo, jest wiceliderem, to uważam, że zrobimy wszystko, żeby pokusić się o niespodziankę i przywieźć komplet punktów - zapowiadał trener beniaminka Piotr Tworek.

Szkoleniowiec beniaminka śmiał się, że tydzien temu jego zawodnicy "wybitnie przestrzegali reżimu sanitarnego na ławce rezerwowych, gdzie odstępy miedzy nimi wynosiły ponad dwa metry". Chodziło o to, że do dyspozycji miał wtedy ledwie piętnastu piłkarzy. Do Bełchatowa mógł już zabrać osiemnastu graczy.

Pierwsze 15 minut to wzajemne badanie się obu ekip. Kolejne 20 minut ze wskazaniem na Raków, który miał sporo stałych fragmentów gry, a wiemy już, że czerwono-niebiescy potrafią z nich zagrozić. Wyżej w polu karnym wyskakiwali jednak poznaniacy.

Raz skapitulowali, gdy w 28. minucie podanie z prawej strony na 4. metr dostał Oskar Zawada i trafił do siatki, lecz wtedy do Zielonych (ubranych akurat w niedzielę na... biało) uśmiechnęło się szczęście, bo po analizie VAR sędzia Daniel Stefański anulował gola i odgwizdał szpalonego. Chwilę później kapitalną okazję miał Ivi Lopez, który miał sytuację dwustuprocentową, ale ją zmarnował. Urwał się obrońcom, położył Daniela Bielicę, lecz uderzył obok słupka.

Ostatnie 10-15 minut dla Warty. Kilka dośrodkowań w poszukiwaniu Mateusza Czyżyckiego czy Mateusza Kuzimskiego nie zakończyło się powodzeniem, bo bardzo mocno pilnowali ich obrońcy z Częstochowy. Na tym pierwsza część gry się zakończyła.

W drugiej połowie już zdecydowanie bardziej przeważali "gospodarze" meczu w Bełchatowie, ale o klarowną sytuację jednak było trudno. Na pewno druga taka szansa jak Lopeza w pierwszej części gry trafić się nie miała prawa, ale ekipa trenera Goncalo Feio (zastępującego zawieszonego Marka Papszuna) uparcie szukała dośrodkowań.

Raków dopiął swego w samej końcówce. Faulowany w szesnastce przez Mateusza Spychałę był Fran Tudor, a sędzia wskazał na 11. metr. Z rzutu karnego nie pomylił się Vladislavs Gutkovskis i dał trzy punkty ekipie spod Jasnej Góry. Warta broniła się dzielnie, ale nie wytrwała do końca i nie zgarnęła nawet punktu.

Raków Częstochowa - Warta Poznań 1:0 (0:0)
1:0 - Vladislavs Gutkovskis 90' - z karnego

Raków: Jakub Szumski - Kamil Piątkowski, Andrzej Niewulis, Petr Schwarz - Daniel Bartl (46' Fran Tudor), David Tijajnić, Marko Poletanović (54' Igor Sapała), Patryk Kun (83' Piotr Malinowski) - Marcin Cebula (77' Daniel Szelągowski), Ivi Lopez - Oskar Zawada (54' Vladislavs Gutkovskis)

Warta: Daniel Bielica - Jakub Kuzdra, Bartosz Kieliba, Robert Iwanow, Jakub Kiełb - Łukasz Trałka, Adrian Laskowski - Jan Grzesik, Mateusz Czyżycki, Michał Jakóbowski (67' Mateusz Spychała) - Mateusz Kuzimski.

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Żółte kartki: Cebula, Sapała, Szelągowski (Raków) - Laskowski, Spychała, Iwanow (Warta)

Czy Raków Częstochowa utrzyma pozycję na podium do końca rundy jesiennej?