Premier League: West Ham United wyprzedził mistrza Anglii. Refleks Łukasza Fabiańskiego

West Ham United zwyciężył 3:0 z Sheffield United i jest już na czwartym miejscu w Premier League przed Liverpool FC. Nie zawiódł Łukasz Fabiański. Na czyste konto zapracował dwiema ładnymi interwencjami.

Łukasz Fabiański Getty Images / Catherine Ivill / Na zdjęciu: Łukasz Fabiański
W pojedynku z najgorszym klubem Premier League piłkarze West Hamu United byli gospodarzami. Do nich należał początek, a szansę na wczesne otwarcie wyniku miał Declan Rice. Jego strzał z rzutu wolnego obronił Aaron Ramsdale. Składający się do dobitki Craig Dawson został staranowany w polu karnym, ale Simon Hooper nie podyktował jedenastki z powodu wcześniejszego spalonego.

Kolejnym testem dla bramkarza Sheffield United był strzał Jessego Lingarda w 24. minucie. Ramsdale poradził sobie również z nim. Po przeciwnej stronie boiska dostępu do bramki West Hamu United strzegł Łukasz Fabiański i rozruszał się w 36. minucie. Polak rzucił się do płaskiego uderzenia Bena Osborna i podręcznikowo sparował piłkę do boku. Jeżeli był to strzał celny, a można było mieć wątpliwości, to jedyny taki gości w pierwszej połowie.

Drużyna z Londynu dostała ostrzeżenie i tym razem zaatakowała skutecznie. W 41. minucie Declan Rice zdobył prowadzenie dla West Hamu strzałem z rzutu karnego przyznanego za faul Chrisa Bashama na Lingardzie. Rice dopiero w lutym mógł ucieszyć się z pierwszego gola w sezonie Premier League.

Przewagę gospodarzy ratował w 52. minucie Fabiański. Polak ustawił się znakomicie i wykazał refleksem, kiedy sparował nad poprzeczkę strzał Davida McGoldricka. Tak samo jak w pierwszej połowie, krótko po interwencji Fabiańskiego, padł gol dla jego klubu. Issa Diop główkował na 2:0 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. To ósma bramka po kornerze West Hamu w rozgrywkach. Wynik na 3:0 ustalił Ryan Fredericks w doliczonym czasie.

Przed końcem meczu Fabiański popisał się refleksem raz jeszcze i obronił strzał McGoldricka z sześciu metrów. Polak zachował czyste konto po raz ósmy w sezonie. Więcej meczów "na zero" rozegrali od początku sezonu w Premier League czterej bramkarze. Są to Ederson z Manchesteru City, Emiliano Martinez z Aston Villi, Edouard Mendy z Chelsea FC oraz Kasper Schmeichel z Leicester City.

West Ham wyprzedził Liverpool FC i jest na czwartym miejscu w Premier League. To lokata, która na koniec sezonu będzie premiowana awansem do Ligi Mistrzów. Klub z Londynu nigdy nie rywalizował w tym europejskim pucharze. Trzy razy zagrał w Pucharze Zdobywców Pucharów, raz w Pucharze Intertoto i cztery razy w Pucharze UEFA albo Lidze Europy.

West Ham United - Sheffield United 3:0 (1:0)
1:0 - Declan Rice (k.) 41'
2:0 - Issa Diop 58'
3:0 - Ryan Fredericks 90'

West Ham: Łukasz Fabiański - Issa Diop, Craig Dawson, Aaron Cresswell - Vladimir Coufal, Tomas Soucek, Declan Rice, Ben Johnson (90' Ryan Fredericks) - Jesse Lingard (82' Said Benrahma), Jarrod Bowen, Manuel Lanzini (63' Mark Noble)

Sheffield: Aaron Ramsdale - Chris Basham, John Egan (85' Phil Jagielka), Ethan Ampadu - Jayden Bogle, John Lundstram, Oliver Norwood (62' Oliver McBurnie), Ben Osborn, Enda Stevens - David McGoldrick, Billy Sharp

Żółte kartki: Basham, Lundstram (Sheffield)

Sędzia: Simon Hooper