Gazeta zarzuca Zbigniewowi Bońkowi obejście ustawy o sporcie. Brat prezesa zeznawał w sądzie

WP SportoweFakty / Łukasz Trzaskowski / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
WP SportoweFakty / Łukasz Trzaskowski / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

Firma Mikrotel od około 20 lat świadczy usługi na rzecz PZPN. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że należy ona do rodzonego brata obecnego prezesa związku. Wielu szczegółów dowiedzieliśmy się podczas trwającego w Warszawie procesu sądowego.

W sądzie okręgowym w Warszawie trwają procesy w sprawie, które Zbigniew Boniek, prezes PZPN, wytoczył dziennikarzowi Piotrowi Nisztorowi oraz "Gazecie Polskiej Codziennie". Wszystko przez serię publikacji sugerujących m.in. jego związki ze służbami komunistycznymi i nieprawidłowości w PZPN. To dwa procesy, które toczą się równolegle przed tym samym sędzią, Rafałem Wagnerem. Chodzi o to, żeby nie przesłuchiwać dwukrotnie tych samych świadków.

Jednym z elementów postępowania jest sprawa firmy Mikrotel, która należy do brata Bońka - Romualda. Udziały posiada w niej także Marcin Boniek, bratanek prezesa PZPN. Firma Mikrotel na zlecenie firmy SportFive odpowiada m.in. za obrandowanie meczów reprezentacji Polski oraz meczów I i II ligi.

Tymczasem według ustawy o sporcie "członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą najbliższą (…) dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu na rzecz polskiego związku sportowego usług, dostaw lub robót budowlanych, w tym usług sponsoringu finansowego lub rzeczowego".

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przyjrzyj się dokładnie, co on zrobił! Fantastyczny gol piłkarza-amatora

Romuald Boniek w rozumieniu ustaw spełnia definicję osoby najbliższej. Co ciekawe, wcześniej, w okresie od sierpnia 2017 do września 2018 firma współpracowała z PZPN bezpośrednio, a potem już wykonywała zlecenia SportFive.

Podczas rozprawy adwokaci reprezentujący "Gazetę Polską Codziennie", Hubert Kubik oraz Stanisław Sawicki, starali się wykazać złamanie ustawy o sporcie. Oto fragmenty przesłuchania Romualda Bońka, starszego brata prezesa PZPN, który miał prawo odmówić składania zeznań, ale z niego nie skorzystał.

Z zeznań dowiadujemy się, że w marcu 2001 roku Romuald Boniek przejął od brata udziały w firmie Mikrotel. Starszy z braci wcześniej obsługiwał różne imprezy żużlowe, koszykarskie i siatkarskie.

PRAWNICY GAZETY: Jak doszło do zawarcia umowy z tą spółką?
Romuald Boniek: Inicjatorem umowy była spółka, która zwróciła się do mnie, czy nie chciałbym pomóc w organizowaniu imprez.

Skąd tak potężna spółka (SportFive - międzynarodowa korporacja - przyp. red.) mogła wiedzieć o pańskiej działalności?
- Nie wiem, nie mam takiej wiedzy.

Gdzie jest zarejestrowana pańska spółka?
- W Bydgoszczy.

A spółka SportFive?
- Nie mam takiej wiedzy.

A gdzie pan jeździł na spotkania zawrzeć umowę?
- Umowę zawieraliśmy internetowo.

W 2001 roku internetowo?
- Tak.

A nie jeździł pan na jakieś spotkania do swojego klienta?
- Nie, wszystkie sprawy załatwialiśmy telefonicznie.

A widział się pan z panem Andrzejem Placzyńskim (szef firmy SportFive - przyp. red)?
  - Tak, wiele razy, przy okazji różnych imprez sportowych.
(…)

Nie było żadnej pisemnej umowy?
- Pojawiła się na początku 2002 roku.

A pan składał jaką ofertę firmie SportFive? Udokumentował pan jakoś swoje doświadczenie?
- Nie pamiętam, jak to było konkretnie.
(…)

Jakiego obszaru dotyczyła ta współpraca?
- Piłki nożnej. Głównie reprezentacji Polski (również młodzieżowe reprezentacje - przyp. red.).

Kto w latach 2001-2002 był odpowiedzialny w PZPN za marketing?
- Nie mam takiej wiedzy.

A czy wie pan, co pana brat robił w latach 2001-2002?
- Nie pamiętam.

A pan rozmawia w ogóle z bratem czy nie?
- Tak, bardzo często.

I nie miał pan żadnego kontaktu z nim na przestrzeni lat 2001-2002?
- Mamy kontakty bardzo często, nie rozmawiamy o każdej pracy.

Czyli rozumiem, że mediów też pan nie czytał, które donosiły, że pański brat jest wiceprezesem PZPN do spraw marketingu?
 - Nie pamiętam.

Podczas procesu adwokaci reprezentujący dziennikarza Nisztora zauważyli, że na przestrzeni lat firma zmieniła się ze spółki przynoszącej straty w dochodowy biznes. W 2009 roku miała ok. 10 tysięcy złotych straty, a od 2012 roku już tylko zyski. Po kolei: 2012 - 40 tysięcy złotych, 2013 - 92 tys., 2014 - 88 tys., 2015 - 72 tys., 2016 - 135 tys., 2017 - 147 tys. i w 2018 - 268 tysięcy złotych.

Romuald Boniek tłumaczył, że zupełnie inna była wtedy i dziś sytuacja na rynku: - Zmieniła się ilość imprez, zmieniła się mentalność firm i telewizji, która transmitowała coraz więcej meczów. Miałem więcej pracy w obsłudze imprez – zaznaczył.

Również reprezentujący Bońka mecenasi Maciej Ślusarek i Katarzyna Lejman z kancelarii LSW (Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy) podtrzymywali ten wątek.

PRAWNICY BOŃKA: Czy liczba eventów zwiększyła się, zmniejszyła czy pozostała na podobnym poziomie?
Romuald Boniek: Zwiększyła się i to kilkukrotnie. Na początku robiliśmy trzy mecze w miesiącu, teraz robimy piętnaście. Wcześniej tylko reprezentacje, a teraz ligi, 1, 2, Centralną Ligę Juniorów, Ekstraligę kobiet. Ze wszystkiego są transmisje telewizyjne. Widoczność banerów, możliwość reklamy w telewizji uświadomili sobie reklamodawcy, którzy chcą się wystawiać.

Odkąd Zbigniew Boniek jest prezesem PZPN, dochody pana spółki wzrosły?
- Tak, wzrosły, ale raczej z ilości imprez, a nie z tego, że brat jest prezesem PZPN

Czy stawki wynagrodzenia w tej umowie od 2012 zwiększyły się?
- Nie. Zmniejszyły się.

W sprawie zeznawał również Marcin Boniek, syn Romualda, ale jak przyznał, nie ma zielonego pojęcia na temat działalności spółki Mikrotel, od 10 lat nie sprawdzał niczego związanego ze spółką, a udziałowcem jest "przez zasiedzenie". Wcześniej jeździł na mecze i rozstawiał banery na stadionach.

Z kolei Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN, zaznacza, że po objęciu rządów Zbigniew Boniek z ekipą pozmieniali umowy w związku. - Kiedy pojawiłem się w PZPN jesienią 2012 roku, zrobiliśmy restrukturyzację wszystkich kontraktów, jakie zastaliśmy w związku. Zastaliśmy umowę z firmą SportFive i ta umowa nam się bardzo nie podobała. Ja uczestniczyłem w renegocjacji tej umowy. Prowadziliśmy bardzo burzliwe negocjacje. Prowadziłem je ja, wspierał mnie prezes Boniek i prawnicy. Pozmienialiśmy tę umowę na dużo bardziej korzystną - mówił Sawicki. Według jego zeznań szef firmy SportFive, Andrzej Placzyński, był z tego faktu bardzo niezadowolony.

W tamtym okresie na pewno stosunki między Placzyńskim i Bońkiem bardzo się ochłodziły, symboliczne było m.in. to, że Placzyński nie dostawał miejsca w loży honorowej podczas meczów reprezentacji.

Z czasem PZPN i SportFive wróciły do dobrych układów. Według Sawickiego PZPN nie mógł narzucić firmie wykonawcy.

PRAWNICY BOŃKA: Czy PZPN ingeruje w umowy?
Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN: Nie, Lagardere (w spółce ze SportFive - przyp. red.) jest osobnym podmiotem. My nie możemy ingerować. Natomiast na pewno, gdyby podpisali umowę z firmą wątpliwej reputacji, jako PZPN byśmy pewnie wyrazili sprzeciw. Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o związek, jest wiarygodność. My odmieniliśmy wizerunek i bardzo mocno o to dbamy.

Ciekawe, że stoi to w sprzeczności z tym, co mówi sam Zbigniew Boniek. Prezes PZPN w wywiadzie z Szymonem Jadczakiem w portalu TVN24 wprost potwierdził, że firma Lagardere jest drogą obejścia ustawy: "W 2017 roku widocznie ludzie PZPN doszli do wniosku, że możemy sami mieć umowę z Mikrotelem, nie potrzebujemy pośrednictwa Sportfive/Lagardere. Ale w 2018 roku zmieniła się ustawa o sporcie. Członkowie zarządu nie mogli prowadzić interesów z rodziną i wróciliśmy do pośrednictwa Sportfive/Lagardere. I do dziś, jak pan zobaczy w telewizji mecz na przykład Centralnej Ligi Juniorów albo Pucharu Polski, to stelaże i bandy reklamowe rozstawia tam Mikrotel".

Sprawa Mikrotel to najciekawszy element wielowątkowej sprawy Zbigniewa Bońka z Piotrem Nisztorem i GPC. Oprócz tego toczone są jeszcze sprawy Polskiego Związku Piłki Nożnej przeciwko "Gazecie Polskiej" i druga przeciwko "Gazecie Polskiej Codziennie".

Maciej Sawicki, sekretarz związku, zaznaczył, że PZPN musi dbać o wizerunek, bo to jedna z najcenniejszych jego wartości.

Komentarze (8)
avatar
Alex1313
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
RUDY MĄDRALA NIEKONIECZNIE INTELIGENTNY 
avatar
tomas68
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A od ilu lat Boniek jest prezesem ? To niby czemu brat miał zrezygnować bo Boniek został prezesem ? Tak samo Boniek to oddzielny byt i ma prawo do własnej ścieżki kariery. 
avatar
Raf1
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
Guzik mnie obchodzi (jak na razie) brat tego bufona. To Zbycha złodzieja i szkodnika nr.1 polskie piłki powinni przed sąd postawić. 
avatar
jotwu
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
Wiadomo,rudy. 
avatar
The Special One
15.03.2021
Zgłoś do moderacji
4
1
Odpowiedz
Czy członkowie zarządow mogą czy nie prowadzić interesy z rodziną to jedno ale jest jeszcze pewna niepisana zasada a mianowicie nepotyzm! I tu Pan Boniek od momentu objęcia funkcji prezesa powi Czytaj całość