W tym artykule dowiesz się o:
To jeden z najbardziej utytułowanych przedwojennych polskich klubów piłkarskich, który na swoim koncie ma cztery tytuły mistrza Polski. Pogoń jest też jednym z klubów, który nigdy nie spadł z ekstraklasy. [ad=rectangle] Aktualnie drużyna ze Lwowa występuje w niższych klasach rozgrywkowych na Ukrainie, boryka się z problemami finansowymi. W 2009 roku klub został odrodzony niemal od zera. Pogoń jest jednak mocno zakorzeniona w mentalności Polaków, a kibice często dają o tym znać. - To piękne uczucie, że to co robisz, ktoś docenia. Podczas każdego meczu towarzyskiego rozgrywanego w Polsce czujemy przyjazną atmosferę. Dziękujemy kibicom polskich klubów za to - mówił pod koniec 2013 roku w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl prezes Pogoni Lwów, Marek Horbań.
Warta Poznań została założona 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszym klubem w Poznaniu. Zieloni w swojej historii dwukrotnie byli mistrzami Polski, pięciokrotnie też zostali wicemistrzami.
Kilka lat temu wydawało się, że Warta znów będzie miała okazję zaistnieć na piłkarskiej mapie Polski. Zespół miał wywalczyć awans do ekstraklasy, lecz ta sztuka mu się nie udała. Ostatecznie poznaniacy znów popadli w kłopoty, z których starają się teraz wydostać. Aktualnie Warta zajmuje trzecie miejsce w III lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej z dużymi nadziejami na awans.
Garbarnia Kraków to jeden z trzech zespołów z byłej stolicy Polski, które zdobyły mistrzowski tytuł. Piłkarze tego klubu po ten najcenniejszy laur sięgnęli w 1931 roku i jest to jednocześnie największy sukces w historii Garbarni. Drużyna z Krakowa dwa lata wcześniej zdobyła wicemistrzostwo Polski.
Po II wojnie światowej krakowski zespół nie zdołał nawiązać do historycznych osiągnięć. Największym sukcesem był trzykrotny udział w ćwierćfinale Pucharu Polski. Obecnie Garbarnia Kraków w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, w której po rundzie jesiennej zajmuje 6. pozycję. Warto dodać, że w poprzednich sezonie krakowski zespół występował w II lidze.
Polonia Warszawa dwukrotnie zdobywała tytuł mistrza Polski. Po pierwszy laur stołeczna ekipa sięgnęła w 1946 roku, a sukces ten powtórzyła w sezonie 1999/2000. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że zespół z Konwiktorskiej nawiąże do dawnych sukcesów i na długo zagości w ligowej czołówce. Spore pieniądze w drużynę zainwestował Józef Wojciechowski. Polonia nie odnosiła oczekiwanych przez prezesa sukcesów, a ten postanowił sprzedać klub.
Był to gwóźdź do trumny Polonii Warszawa. W 2012 roku nowym właścicielem został Ireneusz Król, który początkowo chciał przenieść klub do Katowic. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu, ale pod jego rządami Polonia wpadła w spore problemy finansowe i nie dostała licencji na występy w ekstraklasie, a prezes zgłosił wniosek o upadłość spółki. Obecnie Polonia występuje w III lidze łódzko-mazowieckiej, w której zajmuje 15. miejsce.
W III lidze występuje również Polonia Bytom, która na tym szczeblu rozgrywek radzi sobie zdecydowanie lepiej niż jej imienniczka z Warszawy. Bytomianie w grupie śląsko-opolskiej zajmują drugą pozycję, a ich strata do lidera wynosi dwa punkty. Polonia w zeszłym sezonie ze względu na problemy finansowe nie otrzymała licencji na grę w II lidze.
Największymi sukcesami bytomskiego klubu jest dwukrotne zdobycie tytułu mistrza Polski. Śląski zespół z tego sukcesu cieszył się w latach 1954 i 1962. W sezonie 2007/2008 Polonia po wielu latach wróciła do ekstraklasy, w której grała przez cztery sezony.
ŁKS Łódź to kolejny były mistrz Polski, który nie otrzymał licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Łodzianie nie dostali zgody na występy w elicie w 2009 roku i kolejny sezon rozpoczęli w I lidze. W ekstraklasie ŁKS rywalizował ponownie w sezonie 2011/2012, lecz nie zdołał się utrzymać, a klubem targały coraz większe problemy finansowe.
Zespół z al. Unii dwukrotnie był mistrzem Polski. Po raz pierwszy ŁKS triumfował w 1958 roku, a drugi w historii tytuł najlepszej drużyny w kraju "ełkaesiacy" odebrali w sezonie 1997/1998. To już jednak wspomnienia, a droga do powrotu ŁKS-u do elity jest daleka. Obecnie klub występuje w III lidze łódzko-mazowieckiej, w której jest piąty.
Dwukrotny mistrz Polski w sezonach 1972/73 i 1975/76, wicemistrz 1974/75, finalista Pucharu Polski 1975/76 oraz jeden z dwóch polskich ćwierćfinalistów Pucharu UEFA w historii. Swoje największe triumfy Stal święciła w latach 70-tych XX wieku. Wówczas w barwach drużyny z Mielca grało wielu reprezentantów Polski.
Aktualnie Stal Mielec występuje w II lidze. Po rundzie jesiennej zespół plasuje się na dziewiątej pozycji w tabeli, lecz do miejsc premiowanych awansem do wyższej klasy rozgrywkowej traci tylko sześć punktów. Mieleccy kibice cały czas mają nadzieję, że klub odzyska dawny blask.
Kolejnym III-ligowcem z tytułem mistrza Polski jest ekipa Szombierek Bytom. Ślązacy po tytuł ten sięgnęli w 1980 roku, a w kolejnym sezonie zajęli trzecie miejsce. Z kolei 16 lat wcześniej bytomianie cieszyli się z wicemistrzostwa kraju. Z roku na rok Szombierki spisywały się coraz gorzej a w sezonie 1983/1984 opuściły elitę.
Obecnie bytomianie zajmują 11. pozycję w grupie opolsko-śląskiej III ligi, a jeszcze w sezonie 2007/2008 rywalizowali w B klasie. Od tego czasu bytomianie zanotowali cztery awanse do wyższych klas rozgrywkowych.
Jeden z najbardziej zasłużonych piłkarskich klubów w Polsce. Widzew jest 4-krotnym mistrzem Polski, 7-krotnym wicemistrzem Polski, 3-krotnym zdobywcą 3. miejsca w Mistrzostwach Polski, zdobywcą Pucharu Polski, Superpucharu Polski. Do tego 2-krotnym zdobywcą Pucharu Intertoto, półfinalistą Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA oraz Pucharu Zdobywców Pucharów.
Dawne czasy świetności tego klubu to już jednak przeszłość. Obecnie Widzew zmaga się z wieloma problemami. Łodzianie występują aktualnie w I lidze, ale... zajmują w niej ostatnie miejsce. Legenda na dnie zestawienia to widok mało optymistyczny. Młoda drużyna nie poradziła sobie z ciężarem oczekiwań, zamiast walczyć o awans, przyszło jej męczyć siebie i kibiców własną grą i oczekiwać na jakikolwiek pozytywny znak. Jedno zwycięstwo, sześć remisów i aż jedenaście porażek - ten bilans woła o pomstę do nieba i Widzew Łódź, mimo zmiany trenera, jest pod względem sportowym głównym kandydatem do spadku.
Spośród wszystkich wymienionych wcześniej klubów Miedziowi są w najlepszej sytuacji. Klub nie ma problemów finansowych, nowy stadion, lecz brakuje mu wyników sportowych. Zagłębie występuje bowiem w I lidze, ale plasuje się w ścisłej czołówce. Celem klubu na wiosnę jest awans do T-Mobile Ekstraklasy.
Zagłębie to dwukrotny Mistrz Polski z sezonu 1990/91 i 2006/2007, zdobywca Superpucharu Polski w 2007. - Powrót do ekstraklasy jest priorytetem i chcemy to zrobić. Mogę obiecać, że będziemy konsekwentni. Chcemy ciężką pracą zdobyć awans - młodymi zawodnikami wspartymi doświadczonymi graczami - mówi Tomasz Dębicki, prezes KGHM Zagłębia Lubin. - Jesteśmy silni, ale chcemy być jeszcze lepsi. Zmieniany Zagłębie i mam nadzieję, że na stałe. Jesteśmy świadomi tego co znaczy słowo konsekwencja i wiarygodność. Nie rzucamy słów na wiatr. Każdym dniem pokazujemy, że wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości. Budujemy inne Zagłębię - podkreśla.