Bohaterowie el. Euro 2016, miejcie się na baczności!

Bohaterowie el. Euro 2016 muszą mieć się na baczności. Wkład, nawet duży, w awans na mistrzostwa świata albo Europy nie gwarantuje miejsca w kadrze na turniej finałowy. W XXI wieku kilku reprezentantów Polski przekonało się o tym na własnej skórze.

Maciej Kmita
Maciej Kmita

W drodze po awans na Euro 2016 Adam Nawałka skorzystał z 28 zawodników. Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak wystąpili w każdym z 10 spotkań eliminacyjnych, ale tylko ten drugi rozegrał pełne 900 minut.

Ponadto przy każdej możliwości selekcjoner korzystał z Kamila Glika (9 występów), Łukasza Piszczka (7), Kamila Grosickiego (9), Macieja Rybusa (8) i Arkadiusza Milika  (9). Pierwszy z nich pauzował tylko ze względu na kartki, a sporadyczne nieobecności pozostałych były spowodowane kontuzjami.

W co najmniej połowie spotkań wystąpili Łukasz Fabiański (6), Łukasz Szukała (9), Paweł Olkowski (6), Jakub Wawrzyniak (5), Krzysztof Mączyński (8), Tomasz Jodłowiec (6), Jakub Błaszczykowski (5) i Sebastian Mila (5). Swoją cegiełkę do awansu dołożyli również Wojciech Szczęsny (4), Michał Pazdan (3), Artur Jędrzejczyk (3), Marcin Komorowski (1), Sławomir Peszko (4), Waldemar Sobota (3), Karol Linetty (2), Mateusz Klich (1), Bartosz Kapustka (1), Piotr Zieliński (1), Filip Starzyński (1), Michał Kucharczyk (1) i Michał Żyro (1).

To łącznie 28 zawodników, więc siłą rzeczy powołania na przyszłoroczny turniej nad Sekwaną nie otrzyma każdy z nich, bo kadra na finały Euro 2016 może liczyć tylko 23 graczy. Pierwsi w kolejności do odpadnięcia są epizodyści, ale historia najnowsza reprezentacji Polski pokazuje, że nawet gracze, którzy mieli olbrzymi wkład w awans na mistrzostwa świata czy Europy, nie mogą być pewni udziału w turnieju finałowym.

OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP (link sponsorowany)

Który z reprezentantów jest najbliżej utraty miejsca w kadrze Adama Nawałki?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (4)
 • piotruspan661 Zgłoś komentarz
  Dudek znowu nie pojedzie na finały ?
  • Siara_ Zgłoś komentarz
   " Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak wystąpili w każdym z 10 spotkań eliminacyjnych, ale tylko ten drugi rozegrał pełne 990 minut". Czyli mecz trwa 99 minut skoro Krychowiak zagrał
   Czytaj całość
   990 min ?
   • Martainn Zgłoś komentarz
    A Krystyna z gazowni dzwoni "Ale że Dudka na Mundial nie wzięli?".
    • yes Zgłoś komentarz
     W finałach 2016 będą 24 drużyny. Gdzie te czasy, gdy grało kilka (na przykład 8) NAJLEPSZYCH reprezentacji europejskich?