W tym artykule dowiesz się o:
Dusan Kuciak, Legia Warszawa -> Hull City
Rzutem na taśmę, na kilka godzin przed zamknięciem styczniowego okna transferowego Hull City sfinalizowało pozyskanie Dusana Kuciaka z Legii Warszawa. Słowak występował przy Łazienkowskiej 3 od sierpnia 2011 roku i w tym czasie był bodaj najlepszym bramkarzem Ekstraklasy. Łącznie rozegrał dla Legii 193 oficjalne spotkania: w 80 występach zachował czyste konto, a w pozostałych puścił 166 bramek.
Reprezentował Legię w aż 47 spotkaniach w europejskich pucharach - żaden obcokrajowiec nie ma na koncie więcej występów w barwach polskiego klubu w rozgrywkach UEFA. Słowak sięgnął z Legią po dwa mistrzostwa i trzy Puchary Polski, a w sezonie 2014/2015 był niepokonany w meczach europucharów w sumie przez 644 minuty i to rekord, jeśli chodzi o występy polskich drużyn klubowych w rozgrywkach UEFA.
SIGNING: Read the full story on the signing of Dušan Kuciak from @LegiaWarszawa here https://t.co/SQ6yonwiyA pic.twitter.com/3DhZwPqX22
— Hull City (@HullCity) luty 1, 2016
Kuciak trafił do Legii z rumuńskiego FC Vaslui. Wcześniej występował w Dukli Trenczyn i MSK Żylina, a wiosną 2005 roku był związany z West Ham United. Hull City to lider angielskiej Championship, który jest na dobrej drodze do szybkiego powrotu do Premier League - Tygrysy spadł z ekstraklasy w minionym sezonie.
Dusan Kuciak w Ekstraklasie: 130 występów, 60 czystych kont, 99 puszczonych bramek
Błachowicz wraca na oktagon
Deniss Rakels, Cracovia -> Reading FC
Po czterech latach dobiegła końca przygoda Denissa Rakelsa z Polską. Łotysz przeniósł się z Cracovii do występującego na zapleczu Premier League Reading FC, w którym ma zastąpić sprzedanego do Maccabi Tel Awiw Orlando Sa.
Rakels jesienią strzelił aż 15 goli w 20 ligowych występach i opuścił Polskę jako wicelider strzelców Ekstraklasy oraz najskuteczniejszy zawodnik Cracovii w bieżącym sezonie. 24-latek miał świetny finisz rundy jesiennej - trafiał do siatki rywali w każdym z siedmiu ostatnich meczów i jest to rekord XXI wieku w Ekstraklasie. Żaden inny zawodnik w tym stuleciu nie miał dłuższej strzeleckiej passy od niego.
ICYMI: Deniss Rakels put pen to paper with Reading at Madejski Stadium yesterday: https://t.co/EiT4gHTWNz pic.twitter.com/5fIbPuXMKZ
— Reading FC (@ReadingFC) styczeń 29, 2016
Łotysz trafił do Polski w styczniu 2011 roku. Zagłębie Lubin wykupiło 18-letniego króla strzelców łotewskiej ekstraklasy z Metalurgsa Lipawa za ok. 400 tys. euro. W Lubinie spędził jednak tylko dwie rundy, rozgrywając zaledwie siedem spotkań w barwach Zagłębia. Na sezony 2011/2012 i 2012/2013 był wypożyczony do I-ligowego GKS Katowice (16 bramek w 47 występach), a od stycznia 2014 roku był związany z Cracovią.
Rozegrał dla Pasów łącznie 68 spotkań, w których strzelił 28 goli i zaliczył siedem asyst. W tym krótkim czasie został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii klubu z Kałuży 1.
Deniss Rakels w Ekstraklasie: 70 występów, 26 bramek, 7 asyst
Ciągnie Warzychę do piłki. Nowy rozdział na Cyprze
{"id":"","title":"","signature":""}
Barry Douglas, Lech Poznań -> Konyaspor
Barry Douglas był piłkarzem Kolejorza od początku sezonu 2013/2014, a do Poznania trafił z Dundee United. Rozegrał dla Lecha łącznie 75 spotkań, a w sezonie 2014/2015 zdobył z nim mistrzostwo Polski. W bieżących rozgrywkach wystąpił w 23 z 38 meczów Kolejorza.
Torku Konyaspor'umuz Barry Douglas ile 3,5 yıllık sözleşme imzaladı... https://t.co/4XRLgcN3at pic.twitter.com/D3DkUYJdMQ
— Torku Konyaspor (@KonyasporSK) styczeń 20, 2016
Douglas z Kolejorza odszedł przed upływem wygasającego 30 czerwca 2016 roku kontraktu. Z tureckim Konyasporem związał się 2,5-letnią umową z opcją przedłużenia współpracy o kolejny rok.
O ile do tego piłkarza można było mieć zastrzeżenia co do gry w defensywie, to w poczynaniach ofensywnych był zdecydowanie groźniejszy, o czym świadczą jego asysty. Ekstraklasa straciła jednego z najlepszych wykonawców stałych fragmentów gry.
Barry Douglas w Ekstraklasie: 58 występów, 3 bramki, 16 asyst.
Michał Żyro, Legia Warszawa -> Wolverhampton Wanderers
Reprezentant Polski związał się z Wilkami kontraktem obowiązującym do końca sezonu 2018/2019, a Legia zarobiła na nim ok. 350 tys. funtów. Całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że 30 czerwca miał wygasnąć jego kontrakt z warszawskim klubem.
NEWS | We can confirm the signing of @Michal_Zyro from @LegiaWarszawa on a three-and-a-half-year deal. #WWFC pic.twitter.com/aD4Ge2q1mk
— Wolves (@OfficialWolves) grudzień 24, 2015
- Zmiana kraju to dla mnie coś nowego, ale kiedyś musiało to nastąpić. Chciałem być w Wolverhampton i jestem szczęśliwy, że podpisałem kontrakt. Myślę, że mogę się tu rozwinąć jako piłkarz - mówił Żyro tuż po transferze.
- Mieliśmy Michała na oku już od dłuższego czasu. Chcieliśmy go pozyskać już latem, ale Legia nie chciała go puścić z uwagi na grę w Lidze Europy. Teraz nadarzyła się kolejna okazja i jesteśmy zadowoleni z tego, że udało się go pozyskać - stwierdził dyrektor sportowy angielskiego klubu, Kevin Thelwell.
Żyro zaczął przygodę z Wilkami z wysokiego C, bo już po trzech meczach, w których zagrał jako środkowy napastnik, miał na koncie trzy gole. Jednak po trzecim występie Polak wypadł na około sześć tygodni z powodu kontuzji łydki i do gry wróci dopiero w marcu.
24-letni skrzydłowy był związany z Legią od 2005 roku, a w pierwszym zespole stołecznego klubu zadebiutował 20 listopada 2009 roku w meczu Pucharu Polski z Cracovią. Łącznie rozegrał dla Legii 156 spotkań, w których zdobył 27 bramek i zaliczył 32 asysty.
W bieżącym sezonie wystąpił tylko w 11 z 38 rozegranych przez Legię meczach. Przez większą część rundy jesiennej leczył kontuzję, a na trzy ostatnie kolejki Ekstraklasy trener Stanisław Czerczesow nie znalazł dla niego miejsca w meczowej kadrze.
Michał Żyro w Ekstraklasie: 95 występów, 13 bramek, 23 asysty
Maciej Makuszewski, Lechia Gdańsk -> Vitoria Setubal
Kapitan Lechii zdecydował się na skorzystanie z oferty 9. zespołu portugalskiej ekstraklasy. Co ciekawe, Vitorię prowadzi Joaquim Machado, który od czerwca do września 2014 roku był trenerem gdańszczan.
- Pojawiła się oferta z mocniejszej ligi od trenera, z którym wcześniej pracowałem w Gdańsku i który bardzo dobrze mnie zna. Zabiegał mocno o mnie, abym pomógł mu w walce o wyższe cele w lidze portugalskiej. To dla mnie sportowy awans. Moja ambicja podpowiada mi, żeby spróbować swoich sił i podnieść swój poziom - mówi Makuszewski, który został wypożyczony do końca sezonu 2016/2017, ale Lechia ma prawo do skrócenia wypożyczenia w każdym z okresów transferowych.
Médio ofensivo polaco Makuszweski é reforço https://t.co/ol3Pfb0yjl pic.twitter.com/utgb55iYJN
— Vitória FC (@VitoriaVFC) styczeń 28, 2016
Makuszewski jest zawodnikiem Lechii od rundy wiosennej sezonu 2013/2014, a w lipcu minionego roku związał się z gdańskim klubem nowym, mającym obowiązywać do 30 czerwca 2020 roku kontraktem. Rozegrał dla gdańszczan 75 spotkań, w których zdobył 13 bramek i zaliczył 17 asyst. Od września był kapitanem biało-zielonych.
Vitoria jest drugim zagranicznym klubem w karierze Makuszewskiego. W latach 2012-2013 występował on w rosyjskim Tereku Grozny.
Maciej Makuszewski w Ekstraklasie: 111 występów, 17 bramek, 18 asyst
Dominik Furman, Legia Warszawa -> Toulouse FC -> Hellas Werona
Dość niespodziewany kierunek obrała kariera Dominika Furmana. Były kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski, który w 2015 roku występował w Legii na zasadzie wypożyczenia z Toulouse, teraz został wypożyczony do Hellasu Werona. To ostatni zespół Serie A, ale co włoska ekstraklasa, to włoska ekstraklasa.
Podczas drugiej przygody z Legią rozegrał 39 spotkań, 32 razy wychodząc na boisko od pierwszego gwizdka, ale gdy w zimowym oknie transferowym stołeczny klub sprowadził Ariela Borysiuka i Kaspra Hamalainena, jego szanse na grę znacznie zmalały.
Benvenuto Dominik Furman all'@HellasVeronaFC #HVFC #CalciomercatoDay https://t.co/5IwKUoh6FM pic.twitter.com/Lh5a0A5jqI
— Hellas Verona FC (@HellasVeronaFC) luty 1, 2016
Były kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski będzie ósmym Polakiem w Serie A. Z klubami włoskiej ekstraklasy związani są też Paweł Wszołek, który będzie występował w Hellas Werona wraz z Furmanem oraz Jakub Błaszczykowski (Fiorentina ACF), Kamil Glik (Torino FC), Łukasz Skorupski (Empoli FC), Wojciech Szczęsny (AS Roma), Thiago Cionek (US Palermo) i Piotr Zieliński (Empoli FC).
Dominik Furman w Ekstraklasie: 70 występów, 5 bramek, 6 asyst
Denis Thomalla, Lech Poznań -> 1.FC Heidenheim
Miał być zbawieniem ataku Kolejorza, a okazał się totalnym niewypałem. Będzie go brakować w Ekstraklasie przede wszystkim z jednego powodu - z jego akcji i marnowanych sytuacji śmiali się wszyscy...
Co prawda poznański klub nie przekreślił jeszcze całkowicie tego piłkarza i na razie tylko go wypożyczył na pół roku, ale 1.FC Heidenheim ma prawo pierwokupu. Klub ten występuje w 2. Bundeslidzie i zajmuje obecnie 11. miejsce w tabeli. Mało kto jednak wierzy w to, że Thomalla jeszcze wróci do stolicy Wielkopolski.
Thomalla oprócz Lecha reprezentował również barwy TSG 1899 Hoffenheim, RB Lipsk oraz SV Ried. W Poznaniu Niemiec łącznie wystąpił w 27 meczach i zdobył tylko dwie bramki w eliminacjach Ligi Mistrzów.
Denis Thomalla w Ekstraklasie: 13 występów, 1 asysta
Maciej Gostomski, Lech Poznań -> Rangers FC
28-letni Maciej Gostomski w połowie grudnia odbył kilkudniowe testy w Rangers FC, do którego przeniósł się 1 stycznia, gdy wygasł jego kontrakt z Lechem.
Bramkarz chciał zmienić otoczenie, bo w rundzie jesiennej nie miał miejsca w składzie Kolejorza. Ostatni występ zaliczył 4 października i to w przegranym 2:5 wyjazdowym starciu z Cracovią. Później nie pojawiał się nawet w III-ligowych rezerwach, a to był jasny sygnał, że mistrz Polski nie wiąże już z nim długofalowych planów.
Gostomski: "They are a huge club with a great history & I am delighted to be here" https://t.co/1GB9WroUNL pic.twitter.com/t1zyxsZSrN
— Rangers FC (@RangersFC) styczeń 3, 2016
Gostomski w Polsce zwiedził kilka klubów. Był zawodnikiem między innymi Legii Warszawa, Bałtyku Gdynia czy Drutex-Bytovii Bytów. Teraz swoje umiejętności będzie mógł prezentować na słynnym Ibrox Stadium.
Maciej Gostomski w Ekstraklasie: 44 występy, 13 czystych kont, 47 puszczonych bramek
Ivan Trickovski, Legia Warszawa -> AEK Larnaka
W swoim CV ma występy w znanych klubach. W sezonie 2011/2012 pomógł APOEL-owi w wyrzuceniu za burtę Ligi Mistrzów Wisły Kraków. W pierwszym meczu IV rundy eliminacji Cypryjczycy przegrali w Krakowie 0:1, ale w rewanżu zwyciężyli 3:1, a dwie asysty zaliczył właśnie Trickovski. APOEL dotarł w tamtej edycji rozgrywek aż do ćwierćfinału, a duży w tym udział miał właśnie Macedończyk.
Latem związał się z Legią roczną umową z opcją przedłużenia współpracy o dwa lata. Do tego klubu trafił z Al-Nasr Dubaj, wcześniej bronił również barw Clubu Brugge. W drużynie wicemistrza Polski Trickovski zbyt długo jednak nie pobył, bo już zimą został wypożyczony do AEK-u Larnaka. Macedoński skrzydłowy ma występować w zespole lidera cypryjskiej ekstraklasy do końca bieżącego sezonu.
W rundzie jesiennej rozegrał dla Legii 17 spotkań, w których zdobył jedną bramkę i zaliczył trzy asysty, ale w wyjściowej "11" stołecznej ekipy znalazł się tylko sześć razy.
Ivan Trickovski w Ekstraklasie: 11 meczów, 1 bramka
Takuya Murayama, Pogoń Szczecin -> Ratchaburi FC
Japończyk spędził w Pogoni trzy lata i na pół roku przed wygaśnięciem umowy postanowił zmienić otoczenie. W przerwie zimowej wyjechał na testy do kazachskiego Irtyszu Pawłodar, ale ostatecznie jego nowym klubem został Ratchaburi Mitr Phol z... Tajlandii. Trenerem tego zespołu jest Jose Rojo Martin. Hiszpan poznał zawodników z Ekstraklasy, kiedy prowadził Koronę Kielce.
OFFICIAL ราชบุรี มิตรผล เอฟซี บรรลุข้อตกลงคว้าตัว "นินจา" ทาคุยะ มุรายามะ จากโปกอน เชซิน สโมสรในลีกสูงสุดโปแลนด์ pic.twitter.com/C5kPBA0iqx
— Ratchaburi MFC (@RatchaburiFC) styczeń 18, 2016
Przez trzy lata, od lutego 2013 roku, Murayama rozegrał dla Pogoni 89 spotkań, w których strzelił dziewięć goli i zaliczył sześć asyst, ale jesienią był tylko rezerwowym w zespole trenera Czesława Michniewicza.
Takuya Murayama w Ekstraklasie: 78 meczów, 9 bramek, 5 asyst
Bruno Nazario, Lechia Gdańsk -> TSG 1899 Hoffenheim -> Cruzeiro Belo Horizonte
Bruno Nazario, który przez ostatnie półtora roku był zawodnikiem Lechii Gdańsk, został wypożyczony z TSG 1899 Hoffenheim do Cruzeiro Belo Horizonte. Brazylijczyk występował w Lechii na zasadzie wypożyczenia z Hoffenheim. 21-letni pomocnik rozegrał dla biało-zielonych 37 spotkań, w których zdobył jedną bramkę i zaliczył osiem asyst.
W połowie rundy jesiennej gdańszczanie podjęli decyzję o rezygnacji z jego usług, a ten po krótkich testach związał się z Cruzeiro, które nie tak dawno, bo w sezonie 2014 sięgnęło po mistrzostwo Brazylii.
Co ciekawe, piłkarzem klubu z Belo Horizonte jest były zawodnik Legii Warszawa, Alejandro Cabral.
Bruno Nazario w Ekstraklasie: 36 występów, 1 bramka, 8 asyst
Arkadiusz Piech, Legia Warszawa -> AEL Limassol
Co prawda jesienią Piech był tylko rezerwowym w Legii, ale nie można lekceważyć napastnika, który w 15 wiosennych występach w barwach broniącego się przed spadkiem PGE GKS Bełchatów zdobył aż 11 bramek.
Po udanej wiośnie i powrocie do Legii wydawać się mogło, że Piech otrzyma przy Łazienkowskiej 3 więcej szans, ale na początku sezonu przechodził rehabilitację po urazie, a potem musiał ustąpić Nemanji Nikoliciowi, Aleksandarowi Prijoviciowi i Markowi Saganowskiemu. Dopiero Stanisław Czerczesow w drugiej części rundy jesiennej zaczął korzystać z jego usług.
Piech został wypożyczony do AEL-u do końca bieżącego sezonu. Jego nowy zespół zajmuje 10. miejsce w tabeli cypryjskiej ekstraklasy. Polski napastnik wystąpił na razie tylko w jednym meczu.
Arkadiusz Piech w Ekstraklasie: 133 występy, 45 bramek, 19 asyst
Robert Jeż, Górnik Zabrze -> Spartak Trnava
Jeż opuścił Górnika i wrócił na Słowację po pięciu latach występów w klubach Ekstraklasy. 35-letni pomocnik będzie kontynuował karierę w Spartaku Trnava. Doświadczony Słowak trafił do Polski w przerwie zimowej sezonu 2010/2011 z MSK Żylina.
Jego pierwszym polskim klubem był Górnik Zabrze, z którego po pół roku przeniósł się do Polonii Warszawa. W latach 2012-2013 występował w Zagłębiu Lubin, by w styczniu 2014 wrócić do Zabrza. Piłkarz miał swoje przebłyski i potrafił zachwycać grą. Zazwyczaj jednak na boisku nie pokazywał wszystkich swoich umiejętności. Zawiódł zwłaszcza w Lubinie, skąd odchodził w niesławie.
W rundzie jesiennej rozegrał dla Górnika 13 spotkań, w których zanotował trzy asysty.
Robert Jeż w Ekstraklasie: 132 mecze, 16 bramek, 30 asyst