Pękła "setka". Polscy piłkarze warci fortunę!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

To rekordowe lato, jeśli chodzi o transfery z udziałem naszych piłkarzy. Zagraniczne kluby wydały na Polaków już ponad 100 milionów euro, a to jeszcze nie koniec transakcji z Biało-Czerwonymi w roli głównej!

1
/ 12

Przemysław Tytoń - 0,5 mln euro

29-letni bramkarz reprezentacji Polski w minionym sezonie bronił barw VfB Stuttgart, z którym spadł z niemieckiej Bundesligi. Grał jednak na tyle dobrze, że sięgnęło po niego Deportivo La Coruna, czyli 15. drużyna ubiegłego sezonu La Liga. Klub z El Riazor zapłacił za Przemysława Tytonia 0,5 mln euro. Dla polskiego golkipera to powrót do hiszpańskiej ligi po rocznej przerwie - w sezonie 2014/2015 był podstawowym bramkarzem Elche CF.

2
/ 12

Rafał Gikiewicz - 1 mln euro

W Bundeslidze zameldował się za to Rafał Gikiewicz. 29-latek w dwóch poprzednich sezonach był czołowym golkiperem na zapleczu niemieckiej ekstraklasy, a jego świetna postawa w bramce Eintrachtu Brunszwik zaowocowała transferem do SC Freiburg.

3
/ 12

Ariel Borysiuk - 1,8 mln euro

"Wizir" znów ruszył w świat z Legii Warszawa. W przerwie zimowej sezonu 2011/2012 przeniósł się z Łazienkowskiej 3 do 1.FC Kaiserslautern, a potem występował też w Wołdze Niżni Nowogród, by latem 2014 roku wrócić do Polski i związać się z Lechią Gdańsk, a następnie ponownie zawitać do Legii. Teraz opuścił warszawski klub na rzecz Queens Park Rangers. Co ciekawe, Legia aż dwukrotnie dobrze zarobiła na Borysiuku: w styczniu 2012 roku Kaiserslautern zapłaciło za niego stołecznemu klubowi ok. 1,4 mln euro, a teraz mistrzowie Polski mieli za niego zainkasować 1,8 mln euro.

4
/ 12

Karol Linetty - 3,2 mln euro

Na Euro 2016 nie zagrał ani minuty, ale mimo to Sampdoria Genua wykupiła go z Lecha Poznań aż za 3,2 mln euro, dzięki czemu Karol Linetty został jednym z najdroższych młodzieżowców w historii polskiej ekstraklasy. 21-letni reprezentant Polski wcześniej był łączony z klubami z Anglii, Belgii czy Niemiec.

5
/ 12

Bartłomiej Drągowski - 3,2 mln euro

Na wyjazd Bartłomieja Drągowskiego z Polski zanosiło się już od dłuższego czasu. 19-letni wychowanek Jagiellonii Białystok to bowiem jeden z najbardziej utalentowanych bramkarzy swojego pokolenia w Europie. W dwóch ostatnich sezonach był numerem jeden w bramce Jagiellonii, a jego dorobek w Ekstraklasie to 64 spotkania - w 20 z nich zachował czyste konto, a w 44 pozostałych puścił 89 bramek. Fiorentina zapłaciła za niego Jagiellonii 3,2 mln euro, przez co Drągowski stał się najdroższym piłkarzem w historii białostockiego klubu.

6
/ 12

Jakub Błaszczykowski - 5 mln euro

Były kapitan reprezentacji Polski po dziewięciu latach opuścił Borussię Dortmund i będzie kontynuował karierę w VfL Wolfsburg. Wilki zapłaciły za niego BVB 5 mln euro, co oznacza, że "Kuba" został najdroższym Polakiem w kategorii +30. Co ciekawe, Borussia sprzedała go z zyskiem - w 2007 roku wykupiła go z Wisły Kraków za ok. 3 mln euro.

7
/ 12

Bartosz Kapustka - 5,5 mln euro

Nowy transferowy rekordzista polskiej ekstraklasy. W sierpniu 2012 roku Cracovia pozyskała niespełna 16-letniego Kapustkę z Tarnovii za 4,2 tys. zł, a teraz sprzedała go do Leicester City za 5,5 mln euro. To kwota podstawowa, która może wzrosnąć nawet do 7 mln euro, jeśli spełnione zostaną warunki takie jak m.in. liczba rozegranych przez Kapustkę spotkań w pierwszym sezonie.

8
/ 12

Kamil Glik - 11 mln euro

Był idolem kibiców Torino, kapitanem i jednym z filarów ekipy ze stolicy Piemontu, ale postanowił zrobić krok do przodu w karierze. Z Bykami miałby małe szanse na grę w Lidze Europy, nie mówiąc już o Lidze Mistrzów, a jako zawodnik Monaco ma spore szanse na występy w Champions League. Trzecia ekipa Ligue 1 minionego sezonu zapłaciła za niego 11 mln euro, dzięki czemu Glik stał się najdroższym polskim obrońcą w historii.

9
/ 12

Piotr Zieliński - 20 mln euro

Miniony sezon był przełomowy dla 22-letniego reprezentanta Polski. W Serie A rozegrał 35 spotkań, w których strzelił pięć goli i zaliczył sześć asyst, a władze ligi wyróżniły go poprzez umieszczenie w "11" sezonu złożonej z zawodników, którzy mają status młodzieżowca. Zielińskim zainteresowane był Liverpool, ale ten ostatecznie - i to za 20 mln euro! - przeniósł się z Udinese do Napoli.

10
/ 12

Grzegorz Krychowiak - 26 mln euro

Sevilla kupiła Grzegorza Krychowiaka ze Stade Reims za 5,5 mln euro, a teraz sprzedała go Paris Saint-Germain z blisko pięciokrotnym przebiciem. Mistrz Francji zapłacił za reprezentanta Polski 26 mln euro, a Sevilla może jeszcze zarobić cztery miliony euro w ramach bonusów przewidzianych w umowie transferowej. Krychowiak pobił 15-letni rekord Jerzego Dudka, ale nie cieszył się mianem najdroższego polskiego piłkarza zbyt długo.

11
/ 12

Arkadiusz Milik - 32 mln euro

Grzegorz Krychowiak tytułem tym cieszył się do 1 sierpnia - tego dnia Napoli wykupiło Arkadiusza Milika z Ajaksu Amsterdam za 32 mln euro. 22-latek stał się nie tylko najdroższym Polakiem w historii, ale także najdrożej sprzedanym zawodnikiem w historii Ajaksu. Tyle co on nie kosztowali nawet Zlatan Ibrahimović czy Luis Suarez.

12
/ 12

Boom na polskich piłkarzy nie dobiegł jeszcze końca. Kluby wciąż mogą zmienić Kamil Grosicki, Michał Pazdan i Krzysztof Mączyński, a w ich przypadkach w grę także wchodzą kwoty liczone w milionach euro. Transfery gotówkowe Polaków - lato 2016

:

ZawodnikZDoKwota
Arkadiusz MilikAjax AmsterdamSSC Napoli32 mln euro
Grzegorz KrychowiakSevilla FCParis Saint-Germain26 mln euro
Piotr ZielińskiUdinese CalcioSSC Napoli20 mln euro
Kamil GlikTorino FCAS Monaco11 mln euro
Bartosz KapustkaCracoviaLeicester City5,5 mln euro
Jakub BłaszczykowskiBorussia DortmundVfL Wolfsburg5 mln euro
Bartłomiej DrągowskiJagiellonia BiałystokACF Fiorentina3,2 mln euro
Karol LinettyLech PoznańSampdoria Genua3,2 mln euro
Ariel BorysiukLegia WarszawaQueens Park Rangers1,8 mln euro
Rafał GikiewiczEintracht BrunszwikSC Freiburg1 mln euro
Przemysław TytońVfB StuttgartDeportivo La Coruna0,5 mln euro
Łącznie:109,2 mln euro
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (8)
avatar
Milena_Hoffenheim
9.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To zestawienie ma małe podobieństwo do "handlu dziećmi" Tyle tylko że jest legalne.  
siber
9.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
Nie wiem dlaczego pismak Kmita tak ślini się kwotą 100 mln za wszystkich naszych kopaczy , skoro sam Francuz POGBA wyśrubował rekord 105 mln euro !!! ,za jednego gracza !  
siber
9.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Żeby było ciekawiej oprócz trzech tych samych artykułów ze zdjęciami Milika , mamy jeszcze dwa artykuły o Miliku na stronie głównej autora Kostorza . W jednym momencie było 5 ( pięć) artykuł Czytaj całość
siber
9.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
SF jeden artykuł wycofały a za niego " Oto najlepsi "kopacze" 4 kolejki "  
siber
9.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
""Gorące lato........"" Szkodzi pismakowi Kmicie ! Trzy te same artykuły na stronie głównej z zdjęciem Milika to już przesada a może zboczenie .Pierwszy artykuł na początku strony głównej a Czytaj całość