W tym artykule dowiesz się o:
Pech pewniaka
W spotkaniu 22. kolejki Lotto Ekstraklasy z Arką Gdynia (1:0) Jarosław Jach nabawił się kontuzji stawu skokowego, która okazała się być na tyle poważna, że 23-latek musi przejść operację. W najlepszym wypadku rehabilitacja po zabiegu zajmie mu kilka tygodni, ale brany pod uwagę jest też scenariusz, w którym Jach nie zagra już do końca bieżącego sezonu.
To cios nie tylko dla Zagłębia, ale też dla młodzieżowej reprezentacji Polski, która w czerwcu będzie walczyła o tytuł mistrza Europy U-21. Jach jest podstawowym zawodnikiem drużyny Marcina Dorny i miał stworzyć z Pawłem Dawidowiczem duet środkowych obrońców na turniej.
Jach wystąpił od pierwszej minuty w każdym z 11 spotkań rozegranych w ramach przygotowań do zbliżających się mistrzostw. Kto może go zastąpić u boku Dawidowicza? Oto piłkarze, dla których kontuzja Jacha może się okazać przepustką do wyjściowego składu reprezentacji na prestiżowy turniej.
5. Alan Uryga (Wisła Kraków)
Przez całą piłkarską edukację kształcił się na defensywnego pomocnika i na tej pozycji występował w juniorskich drużynach Wisły Kraków oraz kolejnych reprezentacjach Polski, ale w I zespole Białej Gwiazdy zaistniał jako środkowy obrońca. W tej roli widział go Michał Probierz, który umożliwił mu debiut w I zespole 13-krotnych mistrzów Polski i na tej pozycji wystawiał go również Tomasz Kulawik.
Dopiero Franciszek Smuda przesunął wychowanka Wisły do II linii, a z powrotem na środek obrony przemianował go na początku trwającego sezonu Dariusz Wdowczyk. W młodzieżowej reprezentacji jako stoper nie zdążył jeszcze zagrać, ale zmiana pozycji może się okazać dla niego zbawienna, bo w środku pomocy konkurencję ma ogromną: Karola Linettego, Piotra Zielińskiego, Jarosława Kubickiego, Radosława Murawskieg czy Patryk Lipskiego.
Być może szansę na nowej pozycji dostanie w marcowych meczach z Włochami (23.03) i Czechami (26.03). O ile Marcin Dorna w ogóle go powoła, ponieważ w rundzie wiosennej nowy trener Wisły, Kiko Ramirez nie skorzystał z jego usług ani razu.
Alan Uryga w sezonie 2016/2017: Występy: 14 Minuty: 1196 Bramki/asysty: 0/0
4. Paweł Bochniewicz (Granada B, Hiszpania)
W przeciwieństwie do Alana Urygi gra w tym sezonie regularnie, ale jego Granada B występuje jedynie w hiszpańskiej III lidze. Paweł Bochniewicz jest wypożyczony do hiszpańskiego klubu z Udinese Calcio, ale w Serie A jeszcze nie zadebiutował. Najwyższą ligą, w której grał, jest zaplecze włoskiej ekstraklasy.
Niemniej jednak 21-letni dębiczanin jest w tej chwili numerem jeden na środku obrony kadry U-20, która jest bezpośrednim zapleczem "młodzieżówki". Na zgrupowaniu reprezentacji U-21 ostatni raz gościł we wrześniu ubiegłego roku, a ostatni raz zagrał w niej sześć miesięcy wcześniej.
Absencja Jarosława Jacha sprawia, że może być największym wygranym ostatnich dni przed ME U-21 2017.
Paweł Bochniewicz w sezonie 2016/2017: Występy: 17 Minuty: 1381 Bramki/asysty: 1/0
3. Igor Łasicki (Carpi FC, Włochy)
Zaufany człowiek Marcina Dorny. Był członkiem drużyny U-17, która w 2012 roku zajęła miejsca 3.-4. na mistrzostwach Europy. Po turnieju przeniósł się z Zagłębia Lubin do Napoli, z którym jest związany do dziś. W I zespole Azzurrich rozegrał do tej pory tylko jedno spotkanie, ale w ostatnich latach był wypożyczany do klubów z niższych lig.
W dwóch poprzednich sezonach był wypożyczony do III-ligowych AS Gubbio Calcio, SS Maceratese 1922 i AC Rimini 1912, a pod koniec stycznia związał się z walczącym o awans do Serie A Carpi FC. Przenosiny do Serie B są dla niego w pewnym sensie sportowym awansem, ale do tej pory zaliczył tylko dwa występy w barwach nowego klubu.
ZOBACZ WIDEO Bajeczna Barcelona rozbiła Celtę Vigo - zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN]
Dorna mu jednak ufa i regularnie powołuje go do młodzieżowej reprezentacji Polski. Do tej pory Łasicki musiał zadowolić się rolą rezerwowego, ale uraz Jacha może to zmienić.
Igor Łasicki w sezonie 2016/2017: Występy: 2 Minuty: 99 Bramki/asysty: 0/0
2. Sebastian Rudol (Pogoń Szczecin)
Kilka miesięcy temu został środkowym obrońcą z konieczności, gdy Pogoń Szczecin w końcówce letniego okna transferowego straciła Jakuba Czerwińskiego i nie zdążyła ściągnąć na jego miejsce innego stopera. 22-latek dobrze odnalazł się w nowej roli, a zmiana pozycji może okazać się dla niego zbawienna, bo na "jego" prawej obronie w młodzieżowej reprezentacji Polski występuje Tomasz Kędziora, czyli kapitan zespołu. Na jego korzyść działa to, że w przeciwieństwie do Igora Łasickiego czy Alana Urygi jest podstawowym zawodnikiem swojego zespołu.
Rudol to kolejny podopieczny trenera Dorny ze wspominanej już kadry U-17.
Sebastian Rudol w sezonie 2016/2017: Występy: 26 Minuty: 2018 Bramki/asysty: 0/0
1. Jan Bednarek (Lech Poznań)
I nasz kandydat numer jeden do zastąpienia Jarosława Jacha u boku Pawła Dawidowicza. Jan Bednarek to odkrycie bieżącego sezonu Lotto Ekstraklasy. W minionym sezonie był wypożyczony z Lecha Poznań do Górnika Łęczna, a po powrocie do Kolejorza wygrał rywalizację o miejsce w składzie z Lasse Nielsenem.
Po odejściu Paulusa Arajuuriego miał stać się liderem defensywy Kolejorza, ale początek rundy wiosennej stracił przez chorobę, a gdy wystąpił w hicie ostatniej kolejki z Lechią Gdańsk (1:0), to złapał ósmą żółtą kartkę i w 25. serii spotkań będzie musiał pauzować. Nie zmienia to jednak tego, że jest podstawowym obrońcą Lecha i w razie możliwości Nenad Bjelica będzie od niego zaczynał ustalanie składu defensywy.
Na korzyść Bednarka w kontekście zastąpienia Jacha przemawia też zgranie z Tomaszem Kędziorą, a trener Marcin Dorna wysoko ceni automatyzmy w grze i zrozumienie się swoich podopiecznych.
Jan Bednarek w sezonie 2016/2017: Występy: 21 Minuty: 1879 Bramki/asysty: 1/0