Włosi mogą nam zazdrościć. Polskie stadiony robią furorę

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W ostatnich latach w Polsce wybudowano 44 nowoczesne stadiony. Informacją tą we włoskich mediach pochwalił się Zbigniew Boniek. Na Półwyspie Apenińskim mogą nam tylko zazdrościć.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 4
Stephen Pond / Stringer/ Getty Images
Stephen Pond / Stringer/ Getty Images

Organizacyjny sukces, mamy się czym chwalić

Choć Mistrzostwa Europy U-21 2017 zakończyły się dla reprezentacji Polski totalną klapą i ogromnym rozczarowaniem, to i tak mamy się czym chwalić. Czempionat to organizacyjny sukces, na trybuny nowoczesnych stadionów ściągają tłumy kibiców. Dumny z przeprowadzenia mistrzostw jest również prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

We włoskich mediach mówił on o infrastrukturalnym boomie w Polsce. - Wybraliśmy stadiony mające od 12 do 20 tysięcy miejsc siedzących i były one wypełnione kibicami. W ostatnich latach wybudowaliśmy 44 nowoczesne i funkcjonalne stadiony. We Włoszech myśli się tylko o obszarach biznesowych i handlowych. My chcemy robić lokalne centra sportu - przyznał Boniek w rozmowie z "La Gazetta dello Sport". Takich obiektów jak w Polsce, Włosi mogą tylko pozazdrościć.

Arenami MME były stadiony w Krakowie, Tychach, Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie oraz Kielcach. Wszystkie miały około 15 tysięcy pojemności, a mecze na nich rozgrywane przyciągały średnio 11 317 osób. Najwięcej kibiców oglądało starcie Polski ze Słowacją w Lublinie (14 911).

To jednak tylko kilka ze stadionów, które w ostatnich latach zostały wybudowane w Polsce. Jeszcze 20 lat temu polskie stadiony posiadały bardzo słabą infrastrukturę. Luksusem było sztuczne oświetlenie, plastikowe krzesełka i choć jedna zadaszona trybuna. Teraz dach nad wszystkimi trybunami to standard.

2
/ 4

PGE Narodowy największym polskim stadionem

Infrastrukturalne boom rozpoczęło przyznanie Polsce i Ukrainie Euro 2012. Na turnieju rozgrywano mecze w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu, a w tych miastach powstały wielkie obiekty. Trzy z nich to teraz domowe obiekty klubów Lotto Ekstraklasy. Z kolei PGE Narodowy to największy polski stadion, który gości mecze reprezentacji Polski, mecz o Puchar Polski, a także m.in. spotkania siatkarskie czy żużlowe Grand Prix.

PGE Narodowy może pomieścić 58 500 widzów i na mecze kadry Adama Nawałki wypełnia się po brzegi. Jest on jednocześnie najdroższym polskim obiektem. Jego budowa pochłonęła 2 miliardy złotych. Dla porównania: stadion w Poznaniu kosztował 747 mln, wrocławski obiekt kosztował 904 mln, a stadion w Gdańsku 863 mln.

To zdecydowanie najdroższe polskie stadiony. Inne kosztowały znacznie mniej.

3
/ 4

Stadiony dumą miast

Lechia Gdańsk rozgrywa swoje mecze na jednym z najładniejszych stadionów w Europie i jest dumą miasta. Spośród 16 klubów Ekstraklasy jedynie Pogoń Szczecin i Sandecja Nowy Sącz nie posiadają nowoczesnego stadionu, lecz w przyszłości ma się to zmienić. Nawet w maleńkiej Niecieczy przeprowadzono gruntowny remont obiektu, by dostosować go do wymogów licencyjnych Ekstraklasy.

Pod względem infrastruktury w Nice I lidze najlepsze są Tychy, Mielec i Bielsko-Biała. Tam powstały nowoczesne obiekty, którymi chwalą się władze miasta. Tychy otrzymały nawet specjalne wyróżnienie od UEFA za organizację ME U-21. W kilku innych miastach ruszyły prace i w ciągu kilku lat mają powstać nowoczesne obiekty.

Nowoczesne stadiony mają również kluby grające poza szczeblem centralnym. Najlepszymi przykładami są Motor Lublin i Widzew Łódź.

4
/ 4

We wrześniu otwarcie Stadionu Śląskiego

Prezes PZPN chwalił się otwarciem 44 stadionów w Polsce. Wkrótce liczba ta powiększy się. We wrześniu oddany do użytku ma być Stadion Śląski w Chorzowie. Jego przebudowa trwa od 2009 roku, ale w związku z problemami z montażem elementów dachu znacznie się przedłużyła. Pojemność trybun ma wynosić 54 tysiące miejsc, co sprawia, że będzie jednym z największych polskich stadionów.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (6)
avatar
Asser
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Pamiętam ze 20 lat temu dyskusję w TVP. Kiepska polska piłka bo do d....y stadiony. Stadiony są XXI wiek a nasza liga XIX  
avatar
Mariusz Brzeziński
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kolejne mln beznadziejne wyrzucone w bloto jesli chodzi o stadion w Chorzowie Komu na co ten stadion? Kadra ma juz swoj stadion i wystarczy Pieniadze mozna bylo spozytkowac inaczej Bez rozumu  
avatar
Andrzej Kostecki
27.06.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
stadiony nie grają, hehhe  
avatar
Sokkar
27.06.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
"Włosi mogą nam zazdrościć pięknych stadionów"... Za to my możemy Włochom pozazdrościć PIŁKARZY, a także poziomu ich ligi, frekwencji na meczach, poziomu szkolenia młodzieży itd, itp.... Boże c Czytaj całość