QUIZ

Sędzia wypaczył wynik? To ty nie masz pojęcia o piłce. Oto dowód!

Po meczu Barcy z PSG na sędziego spadły gromy, nikt nie zna przecież przepisów gry lepiej niż kibice. Abstrahując od tego, czy arbiter wypaczył wynik, proponujemy wzięcie udziału w teście: na ile pytań o przepisy gry udzielisz poprawnej odpowiedzi?

1/12
Bramkarz wznowił grę z rzutu od bramki dalekim podaniem do napastnika, który w momencie podania znajdował się na połowie przeciwnika, 30 centymetrów bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż przedostatni zawodnik ekipy rywali. Napastnik przyjął piłkę, pobiegł w stronę bramki rywala, ale sędzia przerwał grę i zarządził rzut wolny pośredni. Czy sędzia postąpił słusznie?
Tak, ponieważ zawodnik znajdował się na pozycji spalonej w momencie zagrania piłki i brał udział w grze
Nie. Zawodnik nie znajdował się na pozycji spalonej - sędzia powinien "puszczać" takie akcje, promując ofensywny styl gry (30 centymetrów to bardzo mała odległość)
Nie, ponieważ zawodnik nie jest spalony, gdy otrzymuje piłkę bezpośrednio z rzutu od bramki
2/12
Dwie linie wytyczone pod kątem prostym do linii bramkowej, wytyczające pole karne, rozciągają się w głąb pola gry na odległość:
16,5 m od wewnętrznej strony każdego słupka bramkowego
16 m od wewnętrznej strony każdego słupka bramkowego
16 m od zewnętrznej strony każdego słupka bramkowego
3/12
W 57. minucie meczu napastnik znajdujący się na 18 metrze od bramki przeciwnika sfaulował nieostrożnie obrońcę. Co powinien zrobić sędzia, jeśli sfaulowany obrońca po gwizdku chwycił piłkę w ręce, ustawił ją na ziemi, szybko wznowił grę podając w kierunku bramkarza, ale piłka niedotknięta przez nikogo wpadła do bramki obok zaskoczonego bramkarza?
Sędzia powinien ukarać faulującego nieostrożnie napastnika żółtą kartką, bo nieostrożne faule karane są napomnieniem. W związku z tym sędzia powinien nakazać powtórzenie rzutu wolnego i gwizdkiem nakazać jego wykonanie.
Sędzia powinien podyktować rzut rożny dla drużyny przeciwnej.
Sędzia powinien ukarać faulującego nieostrożnie napastnika czerwoną kartką, bo nieostrożne faule karane są wykluczeniem. W związku z tym sędzia powinien nakazać powtórzenie rzutu wolnego i gwizdkiem pozwolić na jego wykonanie.
4/12
W 39. minucie meczu na 5 metrze od bramki napastnik ma możliwość skierowania piłki do pustej bramki głową (piłka na wysokości 1,5 metra od ziemi) ale w ostatniej chwili piłkę wybija obrońca, grając niebezpiecznie, ale bez kontaktu z ciałem przeciwnika (wysoko uniesiona noga). Napastnik widząc grającego niebezpiecznie obrońcę powstrzymuje się od zagrania w obawie przed odniesieniem poważnej kontuzji. Jaka powinna być decyzja sędziego?
Sędzia nakazuje grać dalej
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni na piątym metrze od bramki, a obrońcę wyklucza (czerwona kartka)
Sędzia dyktuje rzut karny, a obrońcę napomina (żółta kartka)
5/12
Obrońca w 28. minucie meczu wykonał na własnej połowie wrzut (aut) w kierunku współpartnera grającego na pozycji bramkarza. Piłka niedotknięta przez nikogo, niesiona podmuchem wiatru, wpadła bezpośrednio do bramki obok zaskoczonego bramkarza. Chwilę później współpartner zawodnika, który wykonał wrzut, krzyknął: "Gdzie to wrzucasz, idioto?! Mówiłem ci, ch***, żebyś rzucał do przodu!". Jaką decyzję powinien podjąć sędzia?
Sędzia powinien uznać gola, a piłkarza używającego obelżywego, ordynarnego języka napomnieć żółtą kartką.
Sędzia powinien uznać gola, a zawodnika używającego obelżywego, ordynarnego języka wykluczyć z gry.
Sędzia powinien podyktować rzut rożny dla drużyny przeciwnej, a zawodnika używającego obelżywego, ordynarnego języka wykluczyć z gry.
6/12
Po przyjeździe na stadion sędzia główny podczas przedmeczowej (mecz 1.ligi) inspekcji boiska stwierdził, że w polach rożnych brakuje chorągiewek. Sędzia w takiej sytuacji:
Nakazuje organizatorowi zawodów zainstalowanie chorągiewek rożnych. W przypadku braku możliwości zainstalowania chorągiewek rożnych sędzia rozpoczyna zawody, ale informuje o niedociągnięciach odpowiednie władze.
Nie podejmuje żadnych kroków, bo chorągiewki są jedynie opcjonalnym wyposażeniem pola gry.
Nakazuje organizatorowi zawodów zainstalowanie chorągiewek rożnych. W przypadku braku możliwości zainstalowania chorągiewek rożnych sędzia nie rozpoczyna zawodów, bo nie można prowadzić meczu bez chorągiewek.
7/12
W 4. minucie meczu sędzia główny zorientował się, że na boisku znajduje się (gra jako piłkarz podstawowego składu) piłkarz pierwotnie wpisany w protokole meczowym jako zawodnik rezerwowy. Jaką decyzję powinien podjąć arbiter?
W najbliższej przerwie w grze sędzia powinien napomnieć piłkarza, który pojawił się w wyjściowym składzie zamiast pierwotnie zgłoszonego zawodnika.
Sędzia powinien przerwać grę i napomnieć zawodnika, który pojawił się w wyjściowym składzie zamiast pierwotnie zgłoszonego zawodnika. Gra musi być wznowiona rzutem wolnym pośrednim z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry.
Sędzia pozwala grać dalej, nie napomina piłkarza, a drużynie wciąż przysługuje regulaminowa liczba zmian. Incydent musi być zgłoszony przez sędziego do odpowiednich władz.
8/12
W 80. minucie meczu, gdy piłka była w grze, obrońca postanowił zamienić się funkcją z bramkarzem. Sędzia widząc, że dokonała się taka zamiana bez poinformowania go to tym fakcie:
Nie przerywa gry, zawodników napomina (żółte kartki) w najbliższej przerwie w grze.
Przerywa grę, napomina dwóch zawodników (żółte kartki), a grę wznawia rzutem wolnym pośrednim dla zespołu przeciwnego z miejsca, w którym znajdowała się piłka w momencie przerwania gry.
Nie reaguje, opisaną zamianę dopuszczają przepisy gry.
9/12
W 90. minucie meczu przy stanie 1:0 dla gospodarzy drużyna gości przeprowadza szybką akcję, po której napastnik znajduje się sam na sam z pustą bramką przeciwnika. Napastnik oddaje strzał z 11. metrów, ale piłka nie wpada do bramki, bo z linii bramkowej wybija ją chłopiec do podawania piłek, który chciał w ten sposób uchronić miejscowy zespół przed stratą gola. Jaka powinna być decyzja sędziego?
Sędzia uznaje gola, bo piłka i tak zmierzała do bramki, a drużynę pozbawiła gola osoba niepożądana.
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla gości.
Sędzia wznawia grę rzutem sędziowskim.
Sędzia dyktuje rzut karny dla drużyny gości
10/12
Napastnik oddał strzał na bramkę przeciwnika, ale bramkarz złapał piłkę w ręce. Bramkarz zdenerwowany na obrońcę, że ten pozwolił przeciwnikowi na oddanie strzału, trzymając piłkę w rękach podbiegł do obrońcy i 15 metrów od własnej bramki uderzył go pięścią w twarz. Decyzja sędziego?
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a zachowującego się w sposób gwałtowny i agresywny bramkarza wyklucza z gry (czerwona kartka)
Sędzia dyktuje rzut karny dla drużyny przeciwnej, a zachowującego się w sposób gwałtowny i agresywny bramkarza wyklucza z gry (czerwona kartka)
Sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, bramkarz unika kary indywidualnej, bo nie można dostać kartki za przewinienie wobec współpartnera
11/12
Po wykonaniu przez sędziego rzutu sędziowskiego piłka dotknęła podłoża, a następnie napastnik oddał bezpośredni strzał na bramkę, skierował tym samym piłkę do bramki przeciwnika. Piłka nie dotknęła po drodze żadnego innego zawodnika. Sędzia powinien:
Powtórzyć wykonanie rzutu sędziowskiego
Podyktować rzut od bramki
Uznać gola
12/12
W 45. minucie drużyna A zdobyła gola, sędzia gestem wskazał na środek boiska. Gdy drużyny ustawiły się na swoich połowach, a piłka została ustawiona w punkcie środkowym pola gry, sędzia główny zauważył sygnalizację sędziego asystenta. W trakcie konsultacji z sędzią asystentem arbiter główny dowiedział się, że w momencie zdobycia gola przez zespół A, na polu gry znajdował się trener zespołu A (nie będący jednocześnie zawodnikiem), ale nie wpływał na grę. Sędzia w takiej sytuacji:
Nie uznaje bramki, bo dodatkową osobą była osoba funkcyjna drużyny, która zdobyła gola, a gra nie została jeszcze wznowiona
Uznaje bramkę, bo dodatkową osobą była osoba funkcyjna, która nie wpływała na grę
Nie może nie uznać bramki, jeśli zdążył wskazać na środek boiska bo zdobyciu gola