Zmarnowana szansa Nafciarzy. Remis Orlen Wisły w Chorwacji

Orlen Wisła Płock zremisowała 26:26 w wyjazdowym spotkaniu piątej kolejki Ligi Mistrzów z chorwackim RK Zagrzeb. Wicemistrzowie Polski mają czego żałować, bowiem przez większą część meczu byli stroną przeważającą.

Paweł Nowakowski
piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Na zdjęciu: piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock
Nafciarze od pierwszych sekund postawili na aktywną obronę. Chorwaci mieli z nią spory problem, a ponadto szybko dwie kary otrzymał Nikola Grahovac. Wydawać by się mogło, że podopieczni Xaviera Sabate zaczną przejmować inicjatywę. Ci rozkręcali się jednak bardzo powoli. Ciężar zdobywania bramek w Wiśle wzięli na siebie skrzydłowi - Lovro Mihić i Gonzalo Perez Arce.

Piętą achillesową były jednak proste straty w ofensywie, a na łatwe bramki zamieniał je skrzydłowy gospodarzy, Timur Dibirow. W efekcie po dwudziestu minutach rywalizacji w Varazdinie był remis (10:10). Płocczanie mieli czego żałować. Mimo że byli stroną przeważającą, nie potrafili tego wyraźnie zaznaczyć.

Nafciarze zmarnowali bowiem liczne okazje, by do szatni zbudować przewagę w postaci 4-5 trafień. Wisła sama wyciągnęła rękę do rywala, a gospodarze z prezentu skrzętnie skorzystali, co zapowiadało emocje w drugiej części gry.

O tym, że trener Wisły znany jest z nieszablonowych rozwiązań - wiadomo nie od dziś. Na prawe skrzydło oddelegowany został... Przemysław Krajewski. To właśnie za jego sprawą, Nafciarze w 40. minucie wyszli na trzybramkowe prowadzenie. Wówczas stała się rzecz niebywała. Wicemistrzowie Polski kolejne minuty przegrali 1:5.

Jakby tego było mało dalecy od dyspozycji, do jakiej zdołali przyzwyczaić kibiców, byli Siergiej Kosorotow i Tin Lucin. Brakowało także wsparcia w bramce i byliśmy świadkami nerwowej końcówki. Gospodarze przy remisie 26:26 pogubili się w ataku, a chwilę później o przerwę, na niecałą minutę przed końcem poprosił Sabate. Akcja była ustawiona pod Kosorotova, lecz Rosjanin z drugiej linii huknął w poprzeczkę.

Na szczęście dla Wisły gospodarze także się pogubili w ostatniej akcji i oba zespoły podzieliły się punktami. Z takiego obrotu spraw bardziej zadowoleni są jednak Chorwaci, którzy przez większą część meczu musieli gonić wynik.

RK PPD Zagrzeb - Orlen Wisła Płock 26:26 (14:15)

RK Zagrzeb: Slavić (9/27 - 33 proc.), Pantjar - Dibirov 6, Matanović 4, Sirotić 4, Cavar 3, Musa 2, Kavcić 2, Leimeter 2, Grahovac 1, Dodić 1, Kos 1, Klarica.