Kokpit Kibice

Święta na obczyźnie Dili Samadowej i Sabiny Kobzar

Dila Samadowa, legenda jeleniogórskiego szczypiorniaka przyjechała do Polski 17 lat temu z Tadżykistanu. Swoją przygodę rozpoczęła w zespole AZS Wrocław, z którym sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Polski, później trafiła do jeleniogórskiej Jelfy, obecnie jest trenerem 1-ligowego KPRu i asystentką trenera Zdzisława Wąsa.
Agnieszka Skulimowska
Agnieszka Skulimowska

Zapytaliśmy ją jak wyglądają święta na dalekim wschodzie i czym się różnią o tych w Polsce?

- Tadżykistan to przede wszystkim kraj bardzo życzliwych ludzi. Tam atmosfera świąt jest widoczna na co dzień, lecz takie typowe obchodzimy troszkę później niż tutaj, w Polsce, bowiem 6 stycznia. Różnic wielkich nie ma, jest także choinka, potrawy na stole, o dziwo niemal identyczne jak u Was. Jest ryba smażona i w galarecie, jest kutia, którą wręcz uwielbiam, pierogi, kapusta z grochem. Jedynie nie ma opłatka, My nie wiemy co ten gest oznacza - opowiada Dila Samadowa.

Jak wygląda w tym czasie Duszambe, miasto w którym wychowała się Pani trener i stawiała pierwsze kroki na hali i czy Tadżycy obdarowują się prezentami?

- Duszambe nie jest tak kolorowe i ozdobione jak Jelenia Góra w tym czasie. Tylko w domach ludzie stawiają choinki. Prezenty także sobie dajemy, ale nie stawiamy ich pod drzewkiem. Zawsze przychodzi do Nas ktoś znajomy, np. przebrany sąsiad i rozdaje prezenty.

Na pytanie, czy nie czujecie się samotnie z dala od rodziny w tym dniu, z uśmiechem na ustach odpowiada Sabina Kobzar.

- My święta obchodzimy kilka razy w roku. Dzieje się tak dlatego że 24 grudnia siadamy do stołu i także robimy sobie wigilie, może nie jest to tak duchowe jak wśród Polaków, ale my to lubimy. Później 6 grudnia obchodzimy swoje święto. Tak na prawdę to lubię bardzo powitanie Nowego Roku, dlatego że witamy go trzykrotnie. Najpierw o 20.00, gdy w Tadżykistanie jest już północ, później o 22.00, gdy na Ukrainie witają Nowy Rok, bowiem tam właśnie mamy rodzinę, a później o 24.00 razem z przyjaciółmi w Jeleniej Górze.

A co życzą obie Panie w tym pięknym dniu kibicom i sportowcom?

- Kibicom życzymy dużo emocji i radości z gry swoich zespołów, abyście mogli przez cały czas czuć dumę w sercach ze swojego klubu. Sportowcom życzymy przede wszystkim dużo zdrowia, wielu pięknych chwil, złotego medalu na szyi i wielu, wielu sukcesów.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×