Przedstawiamy uczestników EURO 2010 w Austrii. Grupa A: Ukraina

Ukraina na ostatniej wielkiej imprezie handballowej gościła podczas Mistrzostw Świata w Niemczech w 2007 roku, gdzie zajęła 14 miejsce. Rok wcześniej po raz ostatni grała w europejskim czempionacie. W ostatniej dekadzie najlepsze miejsce Ukraińcy zajęli podczas Mistrzostw Świata we Francji, gdzie zostali sklasyfikowani na 7 pozycji.

Maciej Kmiecik

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, reprezentacja Ukrainy po raz pierwszy zagrała w Mistrzostwach Europy w 2000 roku w Chorwacji, gdzie zajęła 12 miejsce. Rok później podczas światowego czempionatu była jedną z rewelacji, kończąc imprezę na siódmej pozycji. Narodowy zespół Ukrainy oparty jest głównie na zawodnikach klubu Zaporoże, skąd wielu świetnych graczy wypłynęło do europejskich klubów. Kadra Ukrainy to mieszanka młodości oraz rutyny. Selekcjoner Ukraińców Zaharov Leonid Aleksandrovich to doświadczony szkoleniowiec, który pracował m.in. w Portugalii, Tunezji oraz Arabii Saudyjskiej. Jego celem na turniej w Austrii jest wyjście z grupy eliminacyjnej do dalszych gier turnieju głównego. - Siłą naszego zespołu jest ogromna determinacja - podkreśla trener reprezentacji Ukrainy.

Droga do Mistrzostw Europy w Austrii:
Ukraina wygrała tylko pięć z ośmiu meczy kwalifikacyjnych, ale wystarczyło to do zajęcia drugiego miejsca w grupie 7. Zagwarantowało to udział w turnieju finałowym EURO 2010.