Islandia jak Feniks, Austria gra dalej - podsumowanie V dnia Mistrzostw Europy 2010

Wiele emocji dostarczyły spotkania kończące rywalizację w grupie A i B. Niespodziewanej porażki doznali Duńczycy, którzy wysoko ulegli wracającej do gry Islandii. Chorwaci, jako jedyny zespół z kompletem punktów awansowali do fazy zasadniczej mistrzostw Europy.

Sławomir Bromboszcz

Grupa A

Reprezentacja Chorwacji jest jednym z głównych kandydatów do sięgnięcia po złoty medal mistrzostw Europy. Pomimo, iż szczypiorniści z Bałkanów fazę preeliminacyjną zakończyli z kompletem punktów swoją grą nie przekonują. Podobnie było w spotkaniu z Rosją, które rozpoczęło się od prowadzenia rywali 3:1. W 13 minucie po trafieniu niezwykle skutecznego Konstantina Igropulo Rosjanie prowadzili jeszcze 7:6. Wówczas cztery bramki z rzędu zdobyli Chorwaci i zrobiło się 10:7. Podopieczni Nicolay'a Chigareva ponowienie jednak złapali wiatr w żagle i po raz kolejny zmienił się prowadzący zespół. Ostatecznie po pierwszej połowie lepsi o jedno trafienie byli Chorwaci. Pierwszy kwadrans drugiej odsłony meczu należał wyraźnie do Rosjan, którzy w 46 minucie prowadzili 24:21. Wydawało się, iż zespół Sbornej może sprawić niespodziankę. Podopieczni Lino Cervara w końcówce spotkania wzięli się jednak ostro do pracy i zniwelowali przewagę rywali. Zwycięstwo Chorwatów przypieczętował w ostatniej minucie Ivan Cupic.

Chorwacja - Rosja 30:28 (17:16)
Najwięcej bramek:
Chorwacja: Cupic Ivan 8, Strlek Manuel 7, Buntic Denis 5, Balic Ivano 4.
Rosja: Igropulo Konstantin 12, Starykh Andrey 7, Chipurin Mikhail 3.

Spotkanie z Ukrainą miało być dla Norwegów jedynie formalnością. W przypadku zwycięstwa zespołu ze Skandynawii wynik tej konfrontacji niebyły wliczany do fazy zasadniczej. Dla Norwegów nie liczyły się zatem bramki i styl, jedynie zwycięstwo. Początek spotkania ułożył się po myśli Skandynawów, którzy po 16 minutach gry prowadzili 10:7. Wówczas dość niespodziewanie inicjatywę przejęli Ukraińcy, odrabiając starty i wychodząc na prowadzenie. Liczne trafienia Sergia Burki sprawiły, iż po pierwszej połowie wynik niespodziewanie brzmiał 16:14. W drugiej części spotkania zespoły zdobywały bramki seriami. Sprawiło to, iż wynik wciąż oscylował wokół remisu. W końcówce pojedynku pięć bramek pod rząd zdobyli Norwedzy, dzięki czemu w 55 minucie prowadzili 30:26. Zwycięstwa nie dali sobie wyrwać.

Norwegia - Ukraina 31:29 (14:16)
Norwegia: Tvedten Håvard 8, Bjornsen Lars Erik 7, Myrhol Bjarte 4.
Ukraina: Burka Sergii 7, Onufriyenko Sergiy 7, Ganchev Oleksii 5, Shevelev Olexandr 4.

ME 2010: Grupa A

P Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Chorwacja 3 3 0 0 83:76 6
2 Norwegia 3 2 0 1 82:78 4
3 Rosja 3 1 0 2 89:91 2
4 Ukraina 3 0 0 3 89:91 0

Grupa B Spotkanie Austrii z Serbią zapowiadało się niezwykle interesująco. Oba zespoły wciąż miały szanse na awans do fazy zasadniczej mistrzostw Europy. Pojedynek rozpoczął się po myśli szczypiornistów z Bałkanów, którzy szybko objęli powadzenie 4:0. Swoją przewagę Serbowie utrzymywali do 17 minuty, wówczas serią udanych akcji popisali się Austriacy, doprowadzając do remisu 11:11. Serbowie niezrażeni tym faktem ponownie wzięli się za budowanie przewagi, prowadząc do przerwy 18:15. W drugiej części zawodów role się odwróciły, ton rywalizacji nadawali gospodarze mistrzostw Europy. Austriacy szybko odrobili starty i z upływem czasu powiększali swoje prowadzenie. W 50 minucie było już 29:24. Podopieczni Dagura Sigurdssona spotkanie zakończyli zwycięstwem i awansowali do fazy zasadniczej mistrzostw Europy. Austria - Serbia 37:31 (15:18) Najwięcej bramek: Austria: Szilagyi Viktor 9, Weber Robert 8, Wilczynski Konrad 6, Friede Bernd 4. Serbia: Sesum Zarko 8, Vuckovic Nenad 7, Stojanovic Aleksandar 4, Ilic Momir 4. Reprezentacja Islandii po dwóch pechowo zremisowanych spotkaniach do meczu z Danią przystąpią niezwykle skoncentrowana. Od pierwszych minut ton rywalizacji nadawali Islandczycy, którzy nieco niespodziewanie objęli wysokie prowadzenie 7:2. Wydawało się, iż zespół z kraju gejzerów będzie kontrolował sytuację na parkiecie, jednak wówczas nastąpił diametralny zwrot akcji. Duńczycy po falstarcie zaczęli grać koncertowo, zdobywając osiem bramek z rzędu - 10:7! Na tym poziomie rywalizacji takie osiągniecie na pewno jest godne uwagi. To jednak nie był ostatni zwrot akcji w tym spotkaniu, kolejny fragment gry należał do Islandczyków, którzy zdobyli siedem bramek, tracąc przy tym tylko jedną - 14:11. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Islandii 15:13. Drugą połowę spotkania, podobnie jak pierwszą od serii udanych akcji rozpoczęli podopieczni Gudmundura Gudmundssona, uzyskując wysokie prowadzenie 20:14. Duńczycy pomimo usilnych starań nie potrafili już zniwelować tej przewagi rywali, kończąc mecz porażką. Dzięki temu zwycięstwu Islandczycy wyprzedzili w klasyfikacji Danię. Dania - Islandia 22:27 (13:15) Najwięcej bramek: Dania: Christiansen Lars 5, Eggert Jensen Anders 4, Hansen Mikkel 3. Islandia: Sigurdsson Gudjón Valur 6, Gunnarsson Róbert 5, Pálmarsson Aron 5, Petersson Alexander 4.

ME 2010: Grupa B

1 Islandia 3 1 2 0 98:88 4
2 Dania 3 2 0 1 83:79 4
3 Austria 3 1 1 1 103:101 3
4 Serbia 3 0 1 2 83:94 1

Grupa I Najlepsze trzy zespoły z grupy A i B uzyskały awans do fazy zasadniczej turnieju. W tej części rywalizacji pod uwagę brane są jedynie spotkania z udziałem drużyn, które uzyskały awans. Tak więc do klasyfikacji fazy zasadniczej turnieju nie są wliczane spotkania z udziałem Serbii oraz Ukrainy. Awans do półfinału wywalczą dwie najlepsze drużyny. ME 2010: Grupa I

1 Chorwacja 2 2 0 0 55:51 4
2 Islandia 2 1 1 0 64:59 3
3 Norwegia 2 1 0 1 51:49 2
4 Dania 2 1 0 1 55:56 2
5 Austria 2 0 1 1 66:70 1
6 Rosja 2 0 0 2 52:58 0

Terminarz Rosja - Dania Norwegia - Austria Chorwacja - Islandia Rosja - Islandia Chorwacja - Austria Norwegia - Dania Chorwacja - Dania Norwegia - Islandia Rosja - Austria