SPR Safo Lublin mistrzem Polski 2007/2008 (relacja)

Mistrzynie Polski wyłoniło czwarte spotkanie pomiędzy tymi drużynami. Dablex AZS AWFiS tylko przez pierwszą połowę prowadził równorzędną walkę z lubliniankami i ostatecznie uległ 24:29 (16:15), zdobywając tym samym srebrny medal. Lublinianki sięgnęły po mistrzostwo 13 raz w historii!

Paweł Skwarło

SPR chciał się jak najszybciej zrehabilitować po wczorajszej porażce i już w 1min. wyszedł na prowadzenie (0:2). Jednak już za moment gdańszczanki, po bramkach Oleny Naumienko i Edyty Chudzik wyrównały (2:2). Od tego momentu żadna z drużyn nie osiągnęła prowadzenia większego niż jedna bramka. Mecz toczył się w bardzo szybkim tempie, bramki padały z bardzo duża częstotliwością.
Oba zespoły grały twardo w obronie, co było widoczne poprzez dużą ilość upomnień od sędziów. W odróżnieniu od wczorajszego meczu wyraźnie lepiej prezentowały się w drużynie przyjezdnych skrzydłowe - Sabina Włodek i Małgorzata Majerek.
Na 2min. przed końcem pierwszej odsłony trafiła do siatki bardzo dobrze spisująca się w tym meczu Alina Wojtas wyprowadzając Dablex na prowadzenie (15:14). Przed przerwą do gdańskiej bramki trafiła z rzutu karnego Włodek i wydawało się, że do szatni zespoły zejdą z remisem, jednak na chwilę przed końcowym gwizdkiem udanym rzutem z prawego skrzydła popisała się Katarzyna Koniuszaniec.

Początek drugiej połowy to całkowita dominacja zespołu z Lublina. Celnie trafiały głównie Dorota Malczewska i Katarzyna Duran. Gdańszczanki często gubiły piłkę, nie mogły znaleźć recepty na dobrze funkcjonującą defensywę rywalek, a jak udało im się ją sforsować to przeszkodą nie do przejścia stawała się bramkarka Magdalena Chemicz. Przez pierwsze dziesięć minut drugiej odsłony Dablex zdobył jedną bramkę a zespół przyjezdnych aż sześć!
Sygnał do odrabiania strat dała miejscowym Anna Musiał, która wsparta Aliną Wojtas zmniejszyła prowadzenie lublinianek do dwóch trafień - 43min. (19:21). SPR nie dawał za wygraną. Bezlitośnie wykorzystywał w kontrze piłki gubione przez AZS oraz był skuteczny w ataku pozycyjnym. W 48 min. po bramce Duran prowadził już (21:25). Minutę później za faul na Naumienko czerwoną kartkę zobaczyła obrotowa SPR-u Ewa Damięcka. Z tego osłabienia rywalek wbrew pozorom nie skorzystał zespół z Gdańska. W dalszym ciągu bramki, przy głośnym dopingu swoich kibiców, zdobywały lublinianki. Ostatnie minuty to niewykorzystany karny Oleny Naumienko i ostatnia bramka w sezonie najskuteczniejszej dzisiejszego dnia Aliny Wojtas.

Złote i srebrne medale wręczył zawodniczkom prezes honorowy ZPRP prof. Janusz Czerwiński.

Dablex AZS AWFiS: Sadowska, Mikszto - Naumienko 3, Wilamowska 1, Musiał 4, Szwed 2, Wojtas 8, Koniuszaniec 1, Serwa 2, Chudzik 2, Mielczewska, Kulwińska 1

SPR Safo Lublin: Chemicz, Pierzchała - Majerek 5, D. Malczewska 4, Damięcka 3, E. Malczewska 2, Tyda, Włodek 7, Sztefan 1, Duran 5, Puchacz 2

Kary: Dablex 6min, SPR 12min.