Historyczny triumf Danii - podsumowanie Pucharu Świata w Szwecji

W dniach 7-8 grudnia odbył się w Szwecji turniej o Puchar Świata. Wzięły w nim udział cztery drużyny: Szwecja (gospodarz), Islandia, Norwegia oraz Dania. Impreza ta poprzedza mistrzostwa świata, które odbędą się w kraju "Trzech Koron" od 13-30 stycznia 2011 roku.

Paweł Nowakowski

Tegoroczny Puchar Świata jest rozgrywany po raz dwunasty w historii. W poprzednich edycjach triumfowali:

20:30 Szwecja - Dania (finał)

W meczu inaugurującym 12 Puchar Świata na przeciw siebie stanęły siódemki Norwegii i Danii. Początek meczu był lepszy w wykonaniu podopiecznych Roberta Hedina. Pierwsza odsłona tego meczu przyniosła wiele emocji, a mistrzowie Europy z 2008 roku - Duńczycy, zdołali do przerwy wypracować jedynie jednobramkową przewagę. Po zmianie stron zespół prowadzony przez Ulrika Wilbeka systematycznie zwiększał przewagę. W głównej mierze przyczyniła się do tego wysoka dyspozycja strzelecka Mikkela Hansena, który w całym spotkaniu zdobył 8 bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem w swoim zespole. W norweskim zespole dobre spotkanie rozegrał rozgrywający Orlen Wisły Płock - Vegard Samdahl. Ostatecznie po godzinie gry lepsi okazali się Duńczycy, którzy jako pierwsi awansowali do finału Pucharu Świata.

Norwegia - Dania 31:36 (14:15)

Norwegia: Joakim Hykkerud 5, Kent Robin Tönnesen 4, Erlend Malmelund 3, Vegard Samdahl 3, Sondre Paulsen 3, Eivind Tangen 3, Jan Rickard L. Hansen 3, Johannes Hippe 2, Espen Lie Hansen 2, Magnus Jöndahl 1, Magnus Gullerud 1, Christian Spanne 1.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Joakim Hykkerud

Dania: Mikkel Hansen 8, Thomas Mogensen 6, Anders Eggert Jensen 4, Hans Lindberg 3, Kasper Söndergaard Sarum 3, Jacob Bagersted 2, Lars Christiansen 2, Lasse Svan Hansen 2, Henrik Toft Hansen 2, Lasse Boesen 1, Anders Oechsler 1, Jesper Jensen 1, Kasper Irming Andersen 1.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Mikkel Hansen

Kary:

Norwegia: 4 min.

Dania: 12 min.

Sędziowie: Michael Jackson i Jasmin Kliko (Szwecja).

W drugim półfinałowym meczu swe siły skonfrontowali gospodarze turnieju - Szwedzi oraz brązowi medaliści styczniowych mistrzostw Europy w Austrii - Islandczycy. Od samego początku tej rywalizacji ton boiskowym poczynaniom nadawali Szwedzi, prowadzeni przez duet trenerski Ola Lindgren - Staffan Olsson. Do przerwy reprezentacja "Trzech Koron" prowadziła różnicą 5-bramek - 19:14. W drugiej części meczu, obraz gry nie uległ zmianie i Szwedzi "trzymali" wynik. Tablica wyników po końcowej syrenie wskazywała wynik 31:26 na korzyść gospodarzy przyszłorocznego mundialu, którzy tym samym uzupełnili stawkę finalistów tego turnieju. Ekipa Gudmundura Gudmundssona musiała się zadowolić się jedynie meczem o brązowy medal.

Szwecja - Islandia 31:26 (19:14)

Szwecja: Kim Ekdahl Du Rietz 6, Jonas Larholm 5, Niclas Ekberg 4 (1 k), Dalibor Doder 4, Oscar Carlén 4, Jan Lennartsson 2, Fredrik Petersen 2, Robert Johansson 2, Robert Arrhenius 1, Fredric Pettersson 1.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Kim Ekdahl Du Rietz

Islandia: Sigurbergur Sveinsson 6, Aron Palmarsson 5, Oddur Gretarsson 5, Alexander Petersson 5, Asgeir Örn Hallgrimsson 2, Ingimundur Ingimundarsson 1, Arnor Atlason 1, Robert Gunnarsson 1.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Alexander Petersson

Kary:

Szwecja: 10 min.

Islandia: 2 min.

Sędziowie: Lars Geipel i Marcus Helbig (Niemcy).

Drugiego a zarazem ostatniego dnia turnieju doszło do ostatecznych rozstrzygnięć. Nim kibice mogli emocjonować się spotkaniem o złoty medal i triumf w Pucharze Świata, najpierw było trzeba rozegrać mecz o brązowy medal, w którym zmierzyły się reprezentacje Islandii i Norwegii. Pierwsza odsłona minimalnie lepsza dla brązowych medalistów ME 2010. Zespół z "Wyspy gejzerów" po pół godzinie gry miał przewagę dwóch bramek - 18:16. W drugiej część meczu za sprawą świetnej dyspozycji środkowego rozgrywającego Snorriego Steina Gudjonssona, Islandczycy z minuty na minutę powiększali przewagę. Mimo ambitnej postawy Norwegów, podopiecznym Roberta Hedina nie udało się nawiązać wyrównanej walki z Islandczykami i po godzinie gry musieli schodzić z parkietu pokonani. Norwegom nie pomogła nawet świetna postawa Vegarda Samdahla, który został wybrany najlepszym zawodnikiem w swoim zespole. Brązowe medale Pucharu Świata zdobyli aktualni wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu.

Mecz o 3 miejsce

Islandia - Norwegia 35:29 (18:16)

Islandia: Snorri Stein Gudjonsson 8, Arnor Atlason 7, Alexander Peterson 7, Robert Gunnarsson 6, Sturla Asgeirsson 2, Arnor Por Gunnarsson 2, Bjarni Fritzon 1, Ingimundur Ingimundarsson 1, Oddur Gretarsson 1.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Snorri Steinn Gudjonsson

Norwegia: Johannes Hippe 5, Magnus Jöndahl 5, Erlend Mamelund 4, Vegard Samdahl 3, Espen Lie Hansen 2, Christian Spanne 2, Sondre Paulsen 2, Joakim Hykkerud 2, Jan Rickard L. Hansen 2, Kent Robin Tönnesne 2.

Nagroda dla najlepszego gracza drużyny: Vegard Samdahl

Kary:

Islandia: 8 min.

Norwegia: 2 min.

Sędziowie: Michael Johansson i Jasmin Kliko (Szwecja).

"Bitwa o Skandynawie" - tak można w skrócie określić finałowy pojedynek Szwecja - Dania. Wynik meczu otworzyli Szwedzi. Zażarta, wyrównana walka toczyła się przez całą pierwszą połowę finału. W efekcie na tablicy wyników, co prawda prowadzili reprezentanci "Trzech Koron", jednak tylko jedną bramką - 17:16. Druga część spotkania nie różniła się niczym, w porównaniu z pierwszą. Taka sytuacja miała jednak miejsce jedynie do 45 minuty. Od tego momentu zespół Ulrika Wilbeka niczym japoński Shinkansen zaaplikował rywalom 5 bramek, nie tracąc żadnej. To zaowocowało okazałą przewagą, której Duńczycy nie zaprzepaścili. Mistrzowie Europy z 2008 roku mogli świętować historyczny triumf w Pucharze Świata, ostatecznie pokonując gospodarzy turnieju i zbliżających się MŚ 34:28.