Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Londyn 2012 - jak zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie?

Za nieco ponad półtora roku oczy całego świata będą zwrócone na Londyn. W stolicy Anglii odbędzie się bowiem największa impreza sportowa na świecie - Igrzyska Olimpijskie. Portal SportoweFakty.pl specjalnie dla Państwa wyjaśnia zasady kwalifikacji na olimpijski turniej w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn.
Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

W olimpijskim turnieju w Londynie weźmie udział 12 żeńskich i męskich zespołów. Bezpośredni awans na IO mają zapewnieni gospodarze (Wielka Brytania) oraz mistrzowie świata z 2011 roku. Wśród mężczyzn triumfatorzy mundialu w Szwecji, z kolei u kobiet zwyciężczynie MŚ w Brazylii. Prawo startu na IO w Londynie mają zapewnieni także zwycięzcy kontynentalnych mistrzostw: Europy, Azji, Afryki i strefy Pan Amerykańskiej (Ameryka Północna, Środkowa i Południowa).

Pozostałe 6 miejsc na XXX Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 zostanie wyłonione na podstawie turniejów kwalifikacyjnych. Aby się w nim znaleźć, należy zając na MŚ miejsca od 2-7. Męski turniej kwalifikacyjny będzie rozegrany w kwietniu, a kobiet w maju 2012 roku. Każde dwa najwyżej dwa sklasyfikowane zespoły z tych turniejów, uzyskają kwalifikacje na igrzyska olimpijskie.

Znana już jest pierwsza drużyna, która wywalczyła olimpijską kwalifikację do Londynu. Są nimi Norweżki, które triumfowały w grudniowych ME (w finale pokonały Szwedki). Niedługo poznamy pierwszego przedstawiciela męskiego szczypiorniaka, bowiem MŚ w Szwecji wkroczyły w decydującą fazę.

Jak uzyskać awans do turniejów kwalifikacyjnych na IO?

Zespoły z miejsce 2-7 na Mistrzostwach Świata 2011 (Szwecja i Brazylia) uzyskują bezpośredni awans do turniejów kwalifikacyjnych. Zespoły z miejsce 2-4 na MŚ mają prawo do organizowania tych turniejów (z tego prawa skorzystała Polska w 2008 roku, kiedy była organizatorem turnieju kwalifikacyjnego do IO w Pekinie). Dodatkowe sześć miejsc zostanie wyłonione na kontynentalnych mistrzostwach: Afryki, Azji, Europy i Pan-Ameryki - awans uzyskają jedynie mistrzowie kontynentów. Kolejne dwa miejsca w olimpijskich kwalifikacjach wywalczą również dwa najlepsze kontynenty na MŚ w Szwecji (mężczyźni) i Brazylii (kobiety). W przypadku szwedzkiego mundialu mowa o jednym zespole ze Starego Kontynentu, oraz jednej ekipie ze strefy Pan-Amerykańskiej, bowiem przedstawiciele tych kontynentów znaleźli się w II rundzie MŚ. O swój los spokojna może być Argentyna, która awansowała do 2. rundy MŚ w Szwecji jako jedyny zespół spoza Europy. Tym samym "Albicelestes" mają już zapewnione miejsce w turnieju kwalifikacyjnym. Kibicom pozostaje czekać, który z europejskich przedstawicieli (spoza drużyn z miejsce 2-7) dołączy do Argentyny.

Liczba miejsc w męskich turniejach kwalifikacyjnych do IO:
* zespoły, które zajęły miejsca od 2-7 w Szwecji: 6 miejsc
* Europa: 2 miejsca
* Pan-America (Ameryka Północna, Środkowa i Południowa): 2 miejsca
* Afryka: 1 miejsce
* Azja: 1 miejsce

Łącznie: 12 miejsc

Bezpośrednią kwalifikację na olimpiadę uzyskają triumfatorzy następujących turniejów kontynentalnych:

* Luty 2011: Mistrzostwa Afryki (mężczyzn i kobiet)
* Październik 2011: Igrzyska Panamerykańskie (mężczyzn i kobiet)
* Październik 2011: Azjatyckie Kwalifikacje kobiet
* Listopad 2011: Azjatyckie Kwalifikacje mężczyzn
* Grudzień 2011: Mistrzostwa Świata kobiet w Brazylii
* Styczeń 2012: Mistrzostwa Europy mężczyzn w Serbii

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / IHF

Komentarze (6):

 • autor Zgłoś komentarz
  tak jestem pewien, bowiem Argentyna jest mistrzem Ameryki z 2010 roku.
  • wielki szu Zgłoś komentarz
   Zwracam się do Autora artykułu: czy jesteś pewien, że np. Argentyna ma już miejsce w turniejach kwalifik.? A tym samym Polska, bo nawet w przypadku 8. miejsca będzie najlepszym zespołem
   Czytaj całość
   spoza Europy, które nie zajęły miejsc 2-7? Otóż wg mnie interpretacja zasad awansu do turniejów jest inna. Europa i Panameryka zyskują po 2 dodatkowe miejsca dla WICEMISTRZÓW I ZDOBYWCÓW 3. MIEJSC W MISTRZOSTWACH SWOICH KONTYNENTÓW, a Afryka i Azja odpowiednio tylko dla wicemistrzów. 8. miejsce MŚ gwarantuje udział w turnieju w przypadku zdobycia przez mistrza świata mistrzostwa Europy albo gdy jakiś zespół z miejsc 2-7 na MŚ zajmie miejsca 2-3 na ME. Zatem w meczu z Węgrami jest jednak o co walczyć, bo 8. miejsce może przekreślić szansę udziału w turnieju kwalifik. do IO (np. Polska przegrywa z Węgrami i kiepsko jej idzie na ME, do których jeszcze wcale się nie zakwalifikowaliśmy, a Słowenia czeka...).
   • zygfryt Zgłoś komentarz
    Jutro, czyli pojutrze będzie wielka psia k.
    • look Zgłoś komentarz
     Wystarczyło wygrać ze Szwedami i przy takich samych pozostałych wynikach to my bylibyśmy w półfinale. Remis z Danią nic by nie dał bo nie daliśmy rady Chorwatom, ale wygrane ze Szwedami
     Czytaj całość
     załatwiła by wszystko. Ale trudno - walczymy dalej. Za rok ME i IO!!!!
     • gumiś Zgłoś komentarz
      Gdyby nie bylo przespanej pierwsze polowy z Dania i skutecznosci ze szwedami.. bylibysmy w pierwszej czworce. ale co by bylo gdyby. gramy dalej panowie, konczymy z podniesiona glowa te
      Czytaj całość
      mistrzostwa!
      • malkontent Zgłoś komentarz
       jutro trzeba wygrać z Węgrami by ułatwić sobie drogę na IO. Inaczej kiepsko będzie...
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×