Wszystkie karty rozdane - podsumowanie spotkań w II lidze mężczyzn

Za nami ostatnie rozstrzygnięcia sezonu zasadniczego w II lidze. Najważniejsze zwycięstwo w sezonie odnieśli szczypiorniści SPR Spójni-Wybrzeża Gdańsk, którzy dzięki punktom zdobytym w starciu z Pomezanią Malbork bezpośrednio awansowali na zaplecze ekstraklasy. Już za tydzień kibiców czekają emocje związane z pierwszą fazą gier barażowych, na które już dziś zapraszamy.

Bartosz Krysztofiak

Grupa I

Zwycięstwem nad Żagwią Dzierżoniów pożegnali się z II ligą szczypiorniści Arot-u Astromal Leszno. Podopieczni Ryszarda Kmiecika podeszli do tego spotkania już jako pierwszoligowcy. Spotkania pomiędzy tymi drużynami zawsze należały do bardzo zaciętych. Podobnie było i tym razem. Mecz od pierwszego gwizdka bardzo zacięty i wyrównany. Do szatni oba zespoły schodziły do szatni przy jednobramkowym prowadzeniu gospodarzy. Drugie 30 minut lepiej rozegrali leszczynianie i to oni z uśmiechem na twarzy schodzili z parkietu. Teraz przed nimi gra na wyższym poziomie, także czasu na odpoczynek za dużo mieć nie będą.

W derbach Wielkopolski MKS Poznań pewnie ograł szczypiornistów Tęczy Kościan. Podopieczni Domana Leitgebera grający pierwszy raz w drugiej lidze, zajęli na koniec sezonu bardzo wysokie trzecie miejsce. Bardzo szybkie i widowiskowe spotkanie obejrzeli kibice w Nowej Soli, gdzie SPR Jurist podejmował Zagłębie II Lubin. Zespoły z dolnej części tabeli od początku postawiły na atak. W całym pojedynku obie drużyny rzuciły aż 78 bramek. Beniaminek z Nowej Soli nie podołał jednak grze w II lidze i przyszły rok spędzi na parkietach trzeciej ligi. Spokojne zwycięstwo na zakończenie obecnego sezonu odnieśli szczypiorniści Sparty Oborniki Wlkp., którzy na własnym parkiecie pokonali Orlika Brzeg. Gospodarze dominowali na parkiecie od pierwszej do ostatniej minuty. Spartanie obecne rozgrywki zakończyli na siódmej pozycji natomiast Orlik musiał zadowolić się miejscem dwunastym.

W derbach województwa Dolnośląskiego zmierzyły się ze sobą Pogoń Oleśnica z ŚKPR Świdnica. Mający zapewnioną grę w barażach ŚKPR w spotkaniach z Pogonią nigdy nie miał łatwej przeprawy. W ostatnim spotkaniu sezonu zwycięstwo świdniczanom nie przyszło w sposób najłatwiejszy. Gdy tylko podopieczni Krzysztofa Mistaka wypracowywali kilkubramkową przewagę, gospodarze natychmiast odrabiali straty. Dopiero w końcówce widać było lepsze przygotowanie fizyczne świdnickiej drużyny, dzięki któremu przyjezdni zdobyli komplet punktów.

26 kolejka - 30.04./01.05.2011

Żagiew Dzierżoniów - Arot Astromal Leszno 30:32 (14:13)
MKS Poznań - Tęcza Kościan 41:24 (20:13)
SPR Jurist Nowa Sól - Zagłębie II Lubin 34:44
Sparta Oborniki Wlkp. - Orlik Brzeg 27:18 (15:8)
Pogoń Oleśnica - ŚKPR Świdnica 30:35 (15:16)

14 Jurist Nowa Sól 26 0 3 23 556:861 3

Grupa II W grupie pomorskiej najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły dopiero w ostatniej ligowej kolejce. W Gdańsku doszło do pojedynku dwóch najlepiej spisujących się drużyn obecnych rozgrywek. SPR Spójnia-Wybrzeże we własnej hali gościło zajmujący drugą lokatę zespół Pomezanii Malbork. Mecz ten miał ogromne znaczenie dla obydwu zespołów, gdyż zarówno Wybrzeże jak i Pomezania miały identyczną szansę na zajęcie pierwszego miejsca w lidze i bezpośredni awans do I ligi. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli ostatecznie podopieczni Marka Mońki, których wspierała licznie zgromadzona publiczność a wśród niej takie osobistości jak Marcin Lijewski czy Damian Wleklak. Zgodnie z zapowiedzią gładkie zwycięstwo odnieśli szczypiorniści Gwardii Koszalin, którze we własnej hali nie dali szans beniaminkowi z Kęsowa. Gospodarze zagrali dwie równe połowy, które pozwoliły im na wysokie, bo aż dwudziestobramkową wygraną. Bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę mieli szczypiorniści AZS UWM Olsztyn, którzy zaledwie jedną bramką pokonali niżej notowanego rywala z Grudziądza. Pomimo, iż zespoły te sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli to różnica w poziomie gry do tej pory była bardzo widoczna. To spotkanie pokazało, że grudziądzan nie należy lekceważyć. Podopieczni Karola Adamowicza w pierwszej połowie posiadali przewagę. Jednak po wyjściu z szatni poziom ich gry opadał. Gospodarze zaczęli gonić wynik i gdyby czas im pozwolił mogliby pokusić się o jakąkolwiek zdobycz punktową. Emocje przyniosły także derby Gdańska, w których zmierzyły się dwa ostatnie zespoły w ligowej tabeli. Akademicy z Politechniki podejmowali Sokoła Gdańsk. Pierwsza połowa pod dyktando gospodarzy, jednak w drugiej spuścili z tonu i pozwolili rywalom na dużo więcej. Mało brakowało a szczypiorniści Sokoła zdobyliby od dawien dawna wyczekiwany punkt. 20 kolejka - 30.04./01.05.2011 SPR Spójnia-Wybrzeże Gdańsk - Pomezania Malbork 29:22 (17:14) MKS Grudziądz - AZS UWM Olsztyn 40:41 (16:21) Gwardia Koszalin - LKS Kęsowo 44:24 (21:13) AZS PG Gdańsk - Sokół Gdańsk 29:27 (15:6) WBS-Bank Szczypiorniak Olsztyn - pauza

11 Sokół Gdańsk 20 1 0 19 441:710 2

Grupa IV Bardzo udanie zakończyli sezon szczypiorniści Control Process Tarnów, którzy we własnej hali zwyciężyli akademików z Politechniki Świętokrzyskiej. Wyrównana w tym spotkaniu była tylko pierwsza połowa. W drugiej odsłonie gospodarze nie dali szans przyjezdnym. Dzięki tym dwóm punktom tarnowianie przeskoczyli w tabeli zespół Politechniki i do następnego sezonu przystąpią jako czwarta drużyna obecnych rozgrywek. W ostatniej kolejce sezonu sandomierska Wisła nie sprostała rezerwom Vive Kielce. Sandomierzanie mając zapewniony udział w barażach mogli pozwolić sobie na przegraną. Spotkanie lepiej rozpoczęli podopieczni Aleksandra Litowskiego, którzy szybko objęli kilkubramkowe prowadzenie. Po przerwie przyjezdni wrócili do gry. Szybko odrobili straty co pozwoliło im myśleć o zdobyczy punktowej. Jednak młodzi i ambitni szczypiorniści Vive szybko rozwiali marzenia Wiślaków. Do końca dominowali na parkiecie i pewnie zdobyli dwa punkty. Dwa punkty powędrowały także na konto szczypiornistów KSZO Ostrowiec, którzy na zakończenie sezonu odnieśli wyjazdowe zwycięstwo w Przeworsku. Do przerwy bliżej wygranej byli jednak gospodarze, którzy do szatni schodzili przy dwubramkowym prowadzeniu. W szatni lepiej na drugą odsłonę przygotowali się przyjezdni, którzy w drugich 30 minutach stracili zaledwie 9 bramek, rzucając przy tym dwadzieścia. 22 kolejka - 30.04./01.05.2011 Control Process Tarnów - AZS Politechnika Św. 37:24 (14:12) Vive II Kielce - Wisła Sandomierz 35:29 (19:13) Orzeł Przeworsk - KSZO Ostrowiec Św. 23:32 (14:12) Viret CMC Zawiercie - pauza Tabela II Liga Mężczyzn gr. IV

1 Viret CMC Zawiercie 20 19 0 1 764:457 38
2 SPR Wisła Sandomierz 20 18 0 2 780:575 36
3 Vive II Kielce 20 14 2 4 683:565 30
4 Control Process STKSPR Tarnów 20 11 0 9 658:634 22
5 AZS Politechnika Św. 20 9 3 8 580:586 21
6 MOSM Trrol Bytom 20 10 0 10 626:635 20
7 Juvenia Rzeszów 20 7 0 13 575:666 14
8 KSZO Ostrowiec Św. 20 6 1 13 546:628 13