Pogrom w Kielcach, Vive w półfinale - relacja z meczu Vive Targi Kielce - Siódemka Miedź Legnica

Vive Targi Kielce w półfinale play-off PGNiG Superligi Mężczyzn. We wtorek w hali Legionów kielczanie pokonali po raz drugi Siódemkę Miedź Legnica 36:16 i przypieczętowali swój awans do dalszej fazy rozgrywek.

Łukasz Wojtczak

Mimo, że podopieczni Bogdana Wenty byli zdecydowanymi faworytami meczu rewanżowego, to po niedzielnym boju ze słoweńskim Cimos Koper w Lidze Mistrzów, nie mieli zbyt wiele czasu na regenerację sił. Trudno było jednak wyobrazić sobie inny scenariusz, niż pewna wygrana wicemistrzów Polski. I rzeczywiście, niespodzianki nie było.

Początek spotkania to prawdziwy popis w wykonaniu prawoskrzydłowego Vive, Patryka Kuchczyńskiego, który był autorem trzech pierwszych bramek dla gospodarzy. Być może na formę "Chińczyka" wpływ miały ostatnie doniesienia medialne mówiące o transferze do Kielc gwiazdora reprezentacji Chorwacji, Ivana Cupicia. Chwilę później, przy stanie 3:1 dla kielczan, o pierwszą w tym meczu przerwę poprosił trener Marek Motyczyński. Szkoleniowiec Miedzi najwyraźniej czuł, że kielczanie chcą szybko wybić z głowy rywalom marzenia o korzystnym wyniku, ale pewni siebie gospodarze konsekwentnie powiększali prowadzenie. Bardzo dobrze funkcjonowała kielecka defensywa, co pozwalało na wyprowadzanie szybkich kontrataków. W efekcie już po kwadransie meczu było 9:2 dla Vive, a trzy minuty później legniczanie ratowali się biorąc kolejny czas.

Największe problemy zespół Miedzi miał w ataku pozycyjnym. Goście długimi fragmentami nie mogli przebić się przez szczelną obronę żółto-biało-niebieskich z dobrze dysponowanym Piotrem Grabarczykiem na czele. Niemal każda akcji kończyła się blokiem lub przechwytem piłki. Jeśli legniczanie zdołali już oddać rzut, na przeszkodzie stawał jeden z bohaterów niedzielnego meczu z Cimos Koper, Sławomir Szmal. W ataku swój strzelecki festiwal kontynuował Kuchczyński i pierwsza połowa zakończyła się pogromem przyjezdnych (20:4!).

Po zmianie stron trener Bogdan Wenta zdecydował się na kilka roszad w składzie. Na parkiecie pojawili się m.in. Michał Jurecki i Zeljko Musa. Na ławce usiedli za to znakomicie spisujący się w pierwszej połowie Piotr Grabarczyk i Tomasz Rosiński. Tymczasem emocje w tym spotkaniu skończyły się znacznie wcześniej. Vive spokojnie powiększało przewagę pozwalając sobie momentami na coraz bardziej efektowne zagrania. W 44. minucie Patryk Kuchczyński wykorzystał piękną wrzutkę od Michała Jureckiego i kielczanie prowadzili już różnicą dwudziestu goli (27:7).

Ostatnie minuty kielczanie rozgrywali bardzo spokojnie, uważając przede wszystkim, żeby nikt nie doznał kontuzji przed arcyważnym pojedynkiem ze słoweńskim Cimos Koper. Ostatecznie po jednostronnym meczu Vive pokonało zespół Miedzi 36:16. Wicemistrzowie Polski awansowali tym samym do półfinału play-off.

Vive Targi Kielce - Siódemka Miedź Legnica 36:16 (20:4)