Orlen Wisła i Vive Targi deklasują rywali (wyniki)

W sobotę zespoły z PGNiG Superligi Mężczyzn rozegrały pierwsze spotkania półfinałowe. Vive Targi Kielce pokonały Tauron Stal Mielec, natomiast Orlen Wisła Płock rozbiła MMTS Kwidzyn.

Sławomir Bromboszcz

Vive Targi Kielce zrobiły pierwszy krok w kierunku finału, pokonując w sobotę Tauron Stal Mielec. Wicemistrzowie Polski byli faworytem tego spotkania, jednak podopieczni Ryszarda Skutnika podjęli walkę. Przez pierwsze 20 minut na parkiecie w Kielcach toczyła się niezwykle wyrównana rywalizacja, mielczanie przegrywali różnicą tylko bramki 8:9. Przed przerwą zespół Bogdana Wenty zdołał jednak "odskoczyć" rywalom na pięć trafień 16:11. Po zmianie stron mielczanie wzięli się za odrabianie strat i w 45 minucie przegrywali tylko 19:22. W końcówce Vive Targi zdominowały poczynania na parkiecie i odniosły efektowne zwycięstwo 36:23.

Nie zawiódł również drugi faworyt. Orlen Wisła Płock rozbiła przed własną publicznością MMTS Kwidzyn. Zespół Nafciarzy, który w fazie zasadniczej uległ MMTS-owi, wziął srogi rewanż na drużynie z Kwidzyna. Spotkanie było wyrównane tylko przez pierwsze 20 minut, wówczas to zespół Larsa Walthera prowadził 11:9. Po pierwszej połowie Nafciarze posiadali już okazałą zaliczkę ośmiu trafień 18:10. W drugiej połowie mocno zmotywowany zespół mistrza Polski bezlitośnie zadawał rywalom kolejne ciosy. Orlen Wisła zwyciężyła 42:19.

W pierwszym spotkaniu drużyn walczących o miejsca 5-8 Chrobry Głogów uległ u siebie NMC Powenowi Zabrze. Początek spotkania należał do drużyny prowadzonej przez Bogdana Zajączkowskiego, która po kwadransie gry prowadziła 9:6. Później gra wyrównana się i zespoły zeszły do szatni remisując 15:15. Po zmianie stron sytuacja na parkiecie zmieniała się jak w kalejdoskopie. W 35 minucie Chrobry prowadził 19:15, a w 50 minucie to NMC Powen bliższy był zwycięstwa 25:24. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali zabrzanie, którzy odnieśli wysokie zwycięstwo 33:27.

W spotkaniu drużyn walczących o utrzymanie Nielba Wągrowiec pokonała na wyjeździe PBS Juranda Ciechanów. Zespół Pawła Galusa wywalczył niezwykle cenne punkty, przybliżając się do utrzymania. Spotkanie od początku układało się po myśli gości, którzy po 30 minutach gry prowadzili 14:7. W drugiej połowie Nielbiści kontrolowali wynik pojedynku, a zdegradowany Jurand nie był wstanie odrobić strat. Nielba zwyciężyła 32:24.

Zdecydowanie więcej emocji dostarczył drugi mecz zespołów chcących uniknąć degradacji do rozgrywek niżej klasy. Warmia-Anders Group-Społem Olsztyn i Zagłębie Lubin przez 35 minut toczyły niezwykle zaciętą walkę, wówczas tablica wyników pokazywała rezultat 18:19. Z upływem czasu coraz śmielej na olsztyńskim parkiecie zaczęli sobie poczynać podopieczni Jerzego Szafrańca. W 50 minucie Zagłębie prowadziło już 28:22. Miedziowi ostatecznie zwyciężyli 34:31.

Vive Targi Kielce - Tauron Stal Mielec 36:23 (16:11)
Najwięcej bramek: dla Vive Targi - Rastko Stojkovic 6, Grzegorz Tkaczyk, Michał Jurecki i Thorir Olafsson po 4, dla Tauronu - Łukasz Janyst 5, Paweł Gawęcki 4.

Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 42:19 (18:10)
Najwięcej bramek: dla Wisły - Christian Spanne 9, Adam Wiśniewski 7, dla MMTS - Michał Waszkiewicz 4.

SPR Chrobry Głogów - NMC Powen Zabrze 27:33 (15:15)

PBS Jurand Ciechanów - Nielba Wągrowiec 24:32 (7:14)
Najwięcej bramek: dla Juranda - Piotr Kraszewski 5, Oleg Siemionow i Mindaugas Tarcijonas po 4, dla Nielby - Rafał Przybylski 8, Łukasz Gierak 7.

Warmia-Anders Group-Społem Olsztyn - Zagłębie Lubin 31:34 (15:18) Najwięcej bramek: dla Warmii-Anders - Michał Bartczak, Mariusz Gujski i Piotr Swat po 6; dla Zagłębia - Mikołaj Szymyślik 10, Wojciech Gumiński i Michał Stankiewicz po 7.

PGNiG Superliga: Grupa Suzuki