Zawsze gramy po to, aby wygrać - rozmowa z Piotrem Klucznikiem, rozgrywającym Hand-Medu Płock

Niegdyś podpora Wisły i reprezentacji. Dziś menadżer specjalista do spraw marketingu i zawodnik Hand-Medu Płock. Piotr Klucznik dla wielu szczypiornistów był i jest wzorem do naśladowania. To jego 110 bramek znacząco pomogło płockiej Wiśle zdobyć pierwszy tytuł mistrzowski w 1995 roku.

Łukasz Luciński: Jak rozpoczęła się pańska sportowa kariera?

Piotr Klucznik: W piłkę ręczną zacząłem grać w 1983 roku, mając 15 lat za sprawą trenera Zdzisława Garbackiego, w momencie rozpoczynania nauki w Technikum Mechanicznym w Płocku.

Jest pan rozgrywającym. Dlaczego wybrał pan właśnie tą pozycję?

- Jestem leworęczny i mam 198 cm, więc to naturalna pozycja do gry dla zawodnika o takich warunkach.

Jak pan wspomina swoją sportową karierę?

- Karierę wspominam bardzo miło, mogłem zwiedzić trochę świata i poznać bardzo fajnych ludzi. Sport uczy też pewnej dyscypliny i systematyczności.

Czy wspomina pan jakiś mecz w sposób szczególny?

- Było wiele fajnych spotkań, ale najważniejszy jest ten najbliższy.

Jak przebiegała pańska reprezentacyjna kariera?

- W 1989 r. byłem wraz z pięcioma kolegami z Wisły na młodzieżowych mistrzostwach świata w Hiszpanii. Można powiedzieć że Płock "rządził" przez kilka lat w tej kategorii wiekowej w Polsce. W reprezentacji seniorów nie osiągnąłem zbyt wiele, pomimo że mam sporo rozegranych spotkań.

Jak ocenia pan rozwój polskiego szczypiorniaka na przestrzeni ostatnich lat?

- Gdy zaczynałem przygodę z piłką ręczną, grali w Polsce tacy zawodnicy jak Daniel Waszkiewicz, bracia Tłuczyńscy, Bogdan Wenta, Lesław Dziuba i wielu innych; gracze światowego formatu. Przez pewien czas II trenerem w pierwszej reprezentacji był Andrzej Szymczak - legendarny bramkarz uznawany w swoim czasie za najlepszego na świecie. Polska piłka liczyła się na świecie. Zresztą, gdy Hand-Med gra swoje mecze w Konstantynowie, pan Andrzej zawsze przychodzi na te spotkania i dopinguje grające zespoły. W Płocku grali: Bogdan Lewandowski, Andrzej Miszczyński, Sławek Borkowski, Grzegorz Żmijewski, Maciek Budek, Krzysiek i Waldek Sobolewski, Grzegorz Stelmasiak i wielu innych. Trenerami byli m. in. Stanisław Suliński, Edward Koziński, Zdzisław Garbacki. Oni tworzyli "płocką piłkę ręczną". Było się od kogo uczyć i podpatrywać. Później nastąpiły gorsze czasy, ale od kilku lat Polska, za sprawą najpierw Bogdana Zajączkowskiego, a potem oczywiście Bogdana Wenty, znowu liczy się na świecie. Grała już chyba w sześciu kolejnych imprezach typu Mistrzostwa Europy i świata, a teraz rywalizowała na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Skąd pomysł powrotu do wyczynowego sportu i utworzenia Hand-Medu Płock?

- Pomysłodawcą był Bogdan Zajączkowski i w kilka tygodni odzew dawnych zawodników był na tyle duży, że spokojnie powstał zespół Hand-Med. Na początku występowaliśmy, ze względów organizacyjnych, pod szyldem Jutrzenki Płock. Rozpoczynaliśmy od trzeciej ligi, a obecnie jesteśmy jedną z czołowych drużyn rozgrywek II-ligowych.

Jakie cele pan i pański zespól stawiacie sobie przed nadchodzącym sezonem?

- Cele na nowy sezon są zawsze te same: wygrać wszystko co się da. W rundzie wiosennej nie przegraliśmy bodajże żadnego spotkania. A przy tym świetnie bawić się w gronie fajnych kolegów. Zawsze gramy po to aby wygrać.

Co pan sądzi o młodych zawodnikach, którzy bardzo szybko uciekają z Polski do zachodnich drużyn?

- Uważam, że nie ma w tym nic złego. Każdy decyduje sam o swojej karierze. Żyjemy w zglobalizowanej wiosce, gdzie ludzie często zmieniają swoje miejsca pracy i zamieszkania. Dotyczy to także piłkarzy ręcznych.

Czym zajmuje się pan poza handballem, który obecnie jest raczej dla pana przyjemnością i rozrywką, niż pracą?

- Pracuję jako specjalista do spraw marketingu w jednej ze spółek na terenie PKN ORLEN.

Kto jest pańskim kandydatem do zdobycia tytułu mistrza Polski w nadchodzącym sezonie?

- Tradycyjnie drużyny z Płocka, Kielc i Lubina.

Czy na bieżąco śledzi pan rozgrywki ekstraklasy? Czy jakaś drużyna lub gracz wywarli na panu szczególne wrażenie?

- Nie śledzę już tak dokładnie rozgrywek, ale na pewno Witalij Nat był klasą dla siebie w tym sezonie rozgrywek w polskiej lidze.

Jak ocenia pan szansę na grę młodych nafciarzy m. in. Przemysława Witkowskiego, Piotra Masłowskiego, Jarosława Suskiego i braci Piórkowskich na tle bardziej doświadczonych kolegów?

- Zawodnicy ci są bardzo utalentowani, stworzyli bardzo fajną drużynę juniorów pod wodzą Bogdana Janiszewskiego. Potrafili daleko zajść np. w Pucharze Polski. Wejście w dorosły handball wymaga jednak pewnego czasu i przywyknięcia do większej siły fizycznej rywali i szybkości gry. Myślę, że powinni w tym roku odgrywać znacznie większą rolę w rozgrywkach seniorskich.

Jaką radę dałby pan młodym zawodnikom, którzy marzą by zaistnieć w polskim i europejskim szczypiorniaku?

- Nie chciałbym udzielać jakichś "mądrych" rad i Ameryki nie odkryję, ale wiadomo że oprócz talentu, liczy się bardzo ciężka i systematyczna praca na treningach.

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (869 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.