Trudna przeprawa mistrzów - relacja z meczu Dania - Węgry

Duńczycy pokonali w grze o półfinał mistrzostw świata pogromców reprezentacji Polski. Mimo wysoko wygranej pierwszej połowy o awans podopieczni Ulrika Wilbeka drżeli do samego końca.

Kamil Kołsut

Faworyci ćwierćfinałowe starcie rozpoczęli kapitalnie, miażdżąc rywala doskonałą grą obronną. W ciągu pierwszego kwadransa ekipa Lajosa Mocsaia rzuciła tylko trzy bramki, a na to, by śnić się Węgrom po nocach, poważnie zapracował świetnie dysponowany Niklas Landin. Do skutecznej defensywy Duńczycy dorzucili szybkie wznowienia i rzuty z drugiej linii, a prym pod bramką przeciwników wiedli przede wszystkim Anders Eggert i Kasper Sondergaard.

Madziarzy na moment przebudzili się przed przerwą, a sygnał do ataku dał swojej drużynie Roland Mikler, który obronił rzut karny. Wraz z golkiperem przebudził się Tamas Mocsai, a efektowną indywidualną akcją obronę rywali rozbroił Mate Lekai. Na więcej Węgrów stać jednak nie było, Duńczycy tuż przed zejściem do szatni ponownie doszli do głosu i ostatecznie po trzydziestu minutach gry prowadzili różnicą siedmiu trafień.

Wraz z początkiem drugiej części meczu gracze Mocsaia rzucili się do odrabiania strat. W bramkę Landina wreszcie strzelił się Laszlo Nagy, swoje ze skrzydła dołożył najskuteczniejszy podczas tego turnieju gracz węgierskiej siódemki Gergely Harsanyi i w ciągu paru chwil różnica dzieląca obie ekipy zmniejszyła się do trzech trafień.

Grę Duńczyków ciągnęli Nikolaj Markussen i zabójczo skuteczny Hans Lindberg, mistrzowie Europy ponownie przeciwnikom odskoczyć nie byli jednak w stanie. Na sześć minut przed końcem do stanu 24:26 doprowadził Gabor Csaszar, a rywalom zaczęły puszczać nerwy. Żółtą kartką ukarany został Wilbek, a na trzy minuty przed końcową syreną sędziowie odesłali na ławkę kar Markussena. Do jednej bramki straty Węgrów zmniejszył jeszcze Laszlo Nagy, skórę Duńczykom w przedostatnie akcji meczu uratował jednak Henrik Molgaard.

Dania - Węgry 28:26 (18:11)

Dania: Landin (18/42 - 42%),  Green (1/3 - 33%) - Lauge, Spellerberg, Markussen 2, Mortensen, Eggert 5, H. Toft, Svan, Noddesbo 2, R. Toft 3, Sondergaard 3, Molgaard 1, Nielsen, Hansen 2, Lindberg 10.

Węgry: Tatai (3/15 - 20%), Mikler (10/26 - 38%) - Csaszar 4, Szollosi 1, Ivancsik 1, Putić, Mocsai 2, Harsanyi 4, Lekai 2, Schuch, Krivokapić, Ancsin, Vadkerti, K. Nagy 4, L. Nagy 8, Zubai.

Kary: Dania - 12 min. (R. Toft, Nodesboo - 4 min., Hansen, Markussen - 2 min.) oraz Węgry - 6 min. (Szollosi, Zubai, Schuch - 2 min.).