Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Decyzja o walkowerze w Płocku niezgodna z regulaminem!

12 lutego Bogusław Trojan ogłosił walkower na korzyść Piotrkowianina, w meczu z Orlen Wisłą Płock. Jak się okazuje, decyzja Komisarza Ligi była orzeczona wbrew obowiązującym przepisom!
Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

- Dla mnie najważniejszy jest regulamin rozgrywek i tego muszę się trzymać. Regulamin obowiązuje wszystkie drużyny. Nie ulega wątpliwości fakt, że w tym przypadku nastąpiły złamanie tego regulaminu ze strony organizatora meczu - mówił przy ogłoszeniu decyzji o walkowerze Bogusław Trojan, jako główny powód podając spóźnienie opieki medycznej o więcej niż regulaminowe 15 minut. - To niezaprzeczalny fakt, który znalazł się w raporcie delegata - podkreślał Komisarz Ligi.

Delegatem na mecz Orlen Wisły Płock z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski był Zbigniew Czapla i to on podjął decyzję o odwołaniu mecz, choć nie był do tego w żaden sposób upoważniony! Jak wynika bowiem z regulaminu rozgrywek (paragraf 14 ustęp 2) obowiązujących na sezon 2012/13 prawo do tego mają tylko i wyłącznie sędziowie (na spotkaniu w Płocku byli nimi Igor Dębski oraz Artur Rogacki - obaj z woj. świętokrzyskiego), którzy jak wynika z nieoficjalnych informacji byli za rozegraniem meczu.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

- Delegat podjął decyzję zgodnie z regulaminem rozgrywek PGNiG Superligi mężczyzn sezonu 2012/13 ustanowiony przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce - argumentował tuż po meczu Bogusław Trojan. Słowa Komisarza Ligi nijak mają się do regulaminu ligi, który jasno stanowi, że osobami decyzyjnymi są jedynie sędziowie, co reguluje również paragraf 19 pkt. 4 ustęp 2.

Delegat wszedł zatem w kompetencje sędziów, podejmując za nich decyzję, choć nie jest do tego w ogóle zobligowany (może jedynie opisać decyzję arbitrów w protokole).

Regulamin rozgrywek rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet i Mężczyzn obowiązujący w sezonie 2012/13

§ 14. Zabezpieczenie medyczne zawodów.
1. Obowiązkiem gospodarza zawodów jest zapewnienie opieki medycznej w niżej określonym zakresie na zawodach będących:
1) imprezą masową z przewidywanym udziałem od 300 do 5.000 uczestników - jednego zespołu wyjazdowego bez lekarza oraz jednego patrolu ratowniczego;
2) imprezą masową z przewidywanym udziałem ponad 5.000 uczestników:
a) jednego zespołu wyjazdowego z lekarzem,
b) jednego zespołu wyjazdowego bez lekarza,
c) dwóch patroli ratowniczych, których obecność w obu powyższych przypadkach ma być zagwarantowana od chwili udostępnienia obiektu uczestnikom imprezy do czasu opuszczenia przez nich obiektu;
3) imprezą niemasową - lekarza medycyny lub ratownika medycznego lub pielęgniarki
systemu lub pielęgniarki bądź ratownika (patrz: załącznik nr 1 do niniejszego
regulaminu), przy czym obecność jednej z ww. osób powinna być zagwarantowana co najmniej 15 minut przed meczem, w czasie meczu i nie krócej niż 15 minut po meczu.

Objaśnienia
Wymogi określone w niniejszym ustępie w pkt 1 i 2 wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej (Dz. U. nr 002/2012 poz. 181).
2. Sędziowie zawodów podejmują decyzję o ich odwołaniu, jeżeli zespoły, patrole lub osoby wymienione w ust.1 nie przybędą na zawody lub ich spóźnienie przekroczy 15 minut, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Sędziowie zawodów przeprowadzają zawody mimo spóźnienia ponad 15 minut jednej z osób wymienionych w ust. 1 pkt 3, jeżeli na przeprowadzenie zawodów wyrazi zgodę zespół gości.
4. Fakty, o których mowa w pkt 2 i 3, powinny zostać opisane w protokole zawodów.

§ 16. Przebieg zawodów – sprawy porządkowe.
12. W przypadku nie przybycia sędziów (sędziego) w wyznaczonym terminie zawodów należy odczekać z ich rozpoczęciem co najmniej 15 min., przy czym jeśli jeden z obecnych w terminie sędziów oświadczy, że jego partner nie stawi się na zawody, to ten sędzia zobowiązany jest prowadzić zawody sam i rozpocząć je o wyznaczonej godzinie. Jeśli otrzymane od sędziów informacje wskazują, że stawią się oni na zawody z opóźnieniem nie przekraczającym 60 min., to należy poczekać z ich rozpoczęciem do przybycia sędziów.

§ 19. Weryfikacja.
4. Zawody należy weryfikować jako przegrane walkowerem przez zespół gospodarza gdy:
1) opóźnienie w rozpoczęciu zawodów przekracza 15 min. z powodu nie usunięcia
wskazanych przez sędziów istotnych, uniemożliwiających ich odbycie zgodnie z "Przepisami gry w piłkę ręczną" i Regulaminem rozgrywek, braków w przygotowaniu
obiektu lub sprzętu;
2) zostały odwołane przez sędziów z przyczyn, o których mowa w § 14 ust. 2;
3) w trakcie zawodów, z przyczyn określonych w pkt. 1, braku porządku w obiekcie lub złego stanu technicznego obiektu, gra została przerwana przez sędziów i nie mogła być wznowiona w ciągu 15 min.;
4) odbędą się na obiekcie nie zweryfikowanym lub czasowo zamkniętym dla
przeprowadzania danych rozgrywek decyzją agendy prowadzącej rozgrywki.

Regulamin rozgrywek PGNiG Superligi w sezonie 2012/13 --->>>
Więcej o meczu Orlen Wisła Płock - Piotrkowianin --->>>

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (52):
 • whywhywz Zgłoś komentarz
  No co w Płocku mają robić? Nie udało się tym razem załatwić sprawy i przykryć własny organizacyjny bałagan. Kilka sezonów temu udało się uniknąć kilku walkowerów za grę
  Czytaj całość
  niezgodnie z regulaminem. Przypominam - grało więcej niż trzech zawodników spoza Unii(SYCZKOV). Nie wiem jak to załatwiono, ale zgodnie z regulaminem powinny być walkowery. Może należy zweryfikować kompetencje osób zarządzających klubem lub w nim pracujących. Co na to ORLEN.
  • marcinp Zgłoś komentarz
   2. Sędziowie zawodów podejmują decyzję o ich odwołaniu, jeżeli zespoły, patrole lub osoby wymienione w ust.1 nie przybędą na zawody lub ich spóźnienie przekroczy 15 minut, z
   Czytaj całość
   zastrzeżeniem ust. 3. 3. Sędziowie zawodów przeprowadzają zawody mimo spóźnienia ponad 15 minut jednej z osób wymienionych w ust. 1 pkt 3, jeżeli na przeprowadzenie zawodów wyrazi zgodę zespół gości. Ja nie wiem w czym tkwi problem. Sędziowie podejmują decyzję o odwołaniu, jeżeli wskazane osoby spóźnią się 15 minut. Jest to obligatoryjne. Jest to ich obowiązek w tym przypadku. Ten kto stanowił ten regulamin i nie użył sformułowania: "sędziowie mogą podjąć decyzję o odwolaniu zawodów" - nie dał fakultatywnej opcji, oprócz wyjątku, że zgodzi się na przeprowadzenie spotkania drużyna gości. Zatem mecz był teoretycznie już odowłany w 15 minucie i pierwszej sekundzie spoźnienia. Gdyby sędziowie mimo sprzeciwu gości przeprowadzili spotaknie wówczas by były podstawy do walkowera po meczu.
   • Kibic_ZKS Wisła Zgłoś komentarz
    Komisarz ligi skoro zakończył mecz to równie dobrze mógł gwizdnąć jego rozpoczęcie skoro wchodzi w kompetencje sędziów! No to się człowiek zapędził, w regulaminie nie ma nawet
    Czytaj całość
    słowa o tym iż Komisarz ligi może zakończyć mecz.
    • Kibic_ZKS Wisła Zgłoś komentarz
     Paragraf 13 pkt 5 - mówi o tym, iż sędziowie są uprawnieni do odwołania meczu, a komisarz ligi może tylko po zakończeniu meczu przez sędziów, zweryfikować mecz jako walkower.
     • Kibic_ZKS Wisła Zgłoś komentarz
      Delegat może odwołać mecz tylko w jednym przypadku. W przypadku braku sędziów może odwołać mecz. Jeśli sędziowie są, to tylko oni mogą podjąć decyzję o odwołaniu meczu!&16 pkt 3.
      Czytaj całość
      Komisarz ligi wykazał się nieznajomością regulaminu i wszedł w kompetencje sędziów, gdyż tylko oni mają prawo odwołać zawody!
      • vega Zgłoś komentarz
       http://www.wislatv.pl/pl/component/sprtv/film/282-to-jeszcze-nie-koniec Zaczyna być ciekawie :)
       • Wisła Płock Zgłoś komentarz
        Zawody w Płocku miała prowadzić para sędziowska z Kielc. Gdyby to oni odwołali mecz (a według regulaminu to oni powinni zrobić), to być może podniósłby się raban, że kieleccy
        Czytaj całość
        sędziowie przyznali walkowera drużynie z Piotrkowa, tym samy podjęli decyzję korzystną dla drużyny z ich miasta. W tym momencie delegat chcąc uniknąć w przyszłości podejrzeń, spekulacji wziął sprawy w swoje ręce, odstawił w cień sędziów zawodów i samodzielnie podejmował wszelkie decyzje, pomijając choćby mierzony czas przez obu panów sędziów, którzy ostatecznie byli tylko statystami całego tego zamieszania. -------------------------------------------------------------- Radzę uważnie przeczytać regulamin, w którym w poszczególnych paragrafach wyraźnie, klarownie mamy rozdzielenie na sędziów zawodów (głównych) i delegata . Każdy, choć odrobinę inteligentny człowiek po przeczytaniu regulaminu nie będzie miał z tym żadnych wątpliwości [i]Prosty przykład:[/i] § 16. Przebieg zawodów – sprawy porządkowe ust.2. Sędziowie są zobowiązani występować w koszulkach kontrastujących z kolorem koszulek obydwu zespołów. Zapytam malkontentów, tych którzy uważają, że delegat i sędzia zawodów to samo. Dlaczego w takim razie delegat w Płocku występował w garniturze?! ------------------------------------------------------------ [i]Kiedy w takim razie delegat może odwołać zawody?[/i] To również jasno i precyzyjnie jest napisane w regulaminie. § 16. Przebieg zawodów – sprawy porządkowe. ust. 13. Jeżeli na zawody nie przybędzie jeden lub dwóch sędziów, to zastosowanie mają następujące zasady: 2) o ile na 15 min. przed rozpoczęciem zawodów, uwzględniając jednakże ustalenia ust. 12, nie przybędzie żaden z wyznaczonych sędziów, to wówczas delegat ZPRP dokonuje uzgodnień z osobami odpowiedzialnymi za oba zespoły mających na celu wskazanie spośród sędziów obecnych na obiekcie tych, którzy poprowadzą zawody; w przypadku nie osiągnięcia porozumienia w przedmiotowej sprawie, zawody prowadzą sędziowie wskazani przez delegata ZPRP. Objaśnienie Jeżeli na obiekcie jest tylko jeden sędzia, to wówczas wyłącznie on prowadzi zawody. Przy wyborze sędziów osoby odpowiedzialne za zespoły oraz delegat ZPRP winni się kierować posiadaną przez sędziów klasą wg następującej kolejności: a) sędziowie międzynarodowi, b) sędziowie związkowi, c) sędziowie okręgowi. 3) jeżeli nie są spełnione warunki określone w pkt. 2 wówczas [i]delegat ZPRP podejmuje decyzję o odwołaniu zawodów;[/i] ------- ------- Mamy jasno i klarownie napisane, kiedy delegat odwołuje zawody, a kiedy robią to sędziowie! Regulamin jasno i wyraźnie rozróżnia sędziów i delegata. [b]Nie ma żadnej wątpliwości, że w Płocku decyzję o odwołaniu zawodów podjął ten drugi, czyli niezgodnie z § 14 ust. 2 Regulaminu Rozgrywek PGNiG Superligi.[/b] p.s. (sorki, ale musiałem zrobić malutką korektę).
        • kingmajkel Zgłoś komentarz
         Nie ma co teraz płakać i szukać kruczków prawnych. MKS się wystraszył Wisły i z podwiniętymi ogonami uciekli z hali gubiąc przy okazji resztki honoru. Już raczej nic się nie zmieni,
         Czytaj całość
         więc trzeba będzie ugrać dobry wynik w Kielcach (chyba, że Iskra jeszcze gdzieś punkty pogubi).
         • ZKS Płock Zgłoś komentarz
          Można tak powiedzieć że dochodzimy do absurdu gdzie wszystkim wytykane są błędy oraz pokazuje się co źle zrobili ale cytując jednego z zawodników Piotrkowa : [quote]Odpowiem w ten
          Czytaj całość
          sposób - regulamin ligi jest dla wszystkich klubów. Zarówno dla tych silnych, jak i tych słabszych - powiedział piotrkowski bramkarz[/quote] oraz słowa pana Trojana : [quote]- Dla mnie najważniejszy jest regulamin rozgrywek i tego muszę się trzymać. Regulamin obowiązuje wszystkie drużyny.[/quote] Skoro zawodnicy Piotrkowa oraz Komisarz Ligi zasłaniają się regulaminem i wskazali błędy organizacyjne klubu z Płocka , to dlaczego Wisła nie może też z niego skorzystać i wskazać błędy sędziowskie w hierarchii podejmowania decyzji co do odwołania meczu.
          • skejl Zgłoś komentarz
           Tylko że feralnego dnia sędziowie jakoś nie krzyknęli "halo, panie delegacie, to my decydujemy czy spotkanie zostanie przerwane". W moim odczuciu Pan Trojan miał podstawy domniemywać, że
           Czytaj całość
           sędziowie wyrazili zgodę na przerwanie meczu. Ich brak sprzeciwu był wymowny. Taki argument oczywiście powinien znaleźć się w odwołaniu Wisły, ale dochodzimy do sytuacji, kiedy wszyscy wszystkim wytykają nieprzepisowe działanie.
           • HBL Zgłoś komentarz
            Wislander - co wnosi Twoje tłumaczenie i pogrubianie do mojego wywodu ?? Piszesz o zupełnie innej rzeczy. Ja postawiłem tezę że pisanie o dobrej woli, chęci czy niechęci sędziów
            Czytaj całość
            boiskowych nie ma tu zastosowania. Jak jest przekroczenie czasu z niedopełnieniem wymogów służb medycznych to z klucza jest ogłoszenie przerwania zawodów, za wyjątkiem sytuacji gdy drużyna gości zgadza się grać. To chyba jasne... po co więc pisać o tym że sędziowie boiskowi chcieli aby się mecz odbył ?? To podsycania durnej dyskusji i szukanie sensacji . Oni nie mieli prawa decydować o odbywaniu się tych zawodów. Musieli je przerwać, po uprzednim upewnieniu się co do stanowiska gości. Czego Ty mnie dowodzisz tego nie wiem , ale nie jest to na pewno odpowiedź na moją tezę..
            • nomada Zgłoś komentarz
             Zaraz się okaże, że te regulaminy to buble prawne ;-) bo kolidują z ustawami wyższej rangi. No ja nie wiem jak to Związek teraz wszystko ogarnie ? Będą szli w zaparte, a jak nie da się
             Czytaj całość
             już nic zrobić, to dodadzą punkt regulaminu rozgrywek, że nie zależnie od wyników fazy zasadniczej i play-off, Vive jest mistrzem Polski, a Piotrków pozostaje w lidze.
             • plocki Zgłoś komentarz
              Regulamin jest regulaminem... czyż nie tak niektórzy znawcy to bazgrali ?:) No tak jak w końcu dziewczyny ? Kolejne zjedzone nerwy przez Targusów hehe
              Zobacz więcej komentarzy (39)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×