WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Maciej Wojs: A panowie z gwizdkami swoje...

Rośnie w oczach nasz ligowy szczypiorniak. Rozrasta się powoli, acz systematycznie. I rósłby szybciej, sprawniej, gdyby nie sędziowska choroba, tocząca go od wewnątrz.
Maciej Wojs
Maciej Wojs

Kiedy na parkiecie nic się nie dzieje, gdy umiera już ostatnia nadzieja na emocje, do gry wchodzą Oni. Ratownicy. Wybawcy. Tylko Oni z podrzędnego meczu uczynią spektakl. Tylko Oni z nudnego spotkania stworzą produkt pierwszych lotów. Tylko Oni wstrzykną Ci dawkę adrenaliny, jakiej nie dostarczają nawet najładniejsze bramki. Chwała im. To są prawdziwi Bohaterowie. O czym mówiłbyś dziś Kibicu, gdyby nie ich decyzje?

Zacząłem prześmiewczo, ale starczy tego, bo sytuacja śmieszna nie jest. Pięknieje z dnia na dzień ten nasz krajowy szczypiorniak - oto do kraju ściągają kolejne gwiazdy, oto powstają nowe-stare, silne ośrodki piłki ręcznej (Szczecin, Zabrze), oto stare handballowe ikony z powodzeniem powstają z kolan i już wkrótce dołączą do piłkarskiej elity (Wybrzeże, Śląsk). Oto kluby przenoszą się do pięknych nowoczesnych hal, oto inne czekają na otwarcie własnych obiektów. Można by popaść w samozachwyt, targnąć się na teorię, że liga z roku na rok jest silniejsza.

To co z wierzchu wydaje się jednak piękne, odrzuca swym wnętrzem. Naszą ligę toczy choroba, zaraza najokrutniejsza z możliwych. I choć jest ona uleczalna, niewiele robi się, by pacjenta wykurować. Choroba, która sprawia, że nasze krajowe rozgrywki pozostają na poziomie tak marnym, jak kilka lat temu. I na nic tu Cupicie czy inne Nenadicie, które przyciągają rzesze na hale w całej Polsce.

Zawód sędziego to chleb ciężki, to stałe balansowanie na skraju trafnej i błędnej decyzji. Nie byłoby tu zbyt wiele do dywagacji, gdyby tych niecelnych strzałów było w każdym meczu no, powiedzmy, o pół mniej. Gdyby arbitrzy wtapiali się tło zawodów, pozostawali na drugim planie, nie wykraczali poza granicę. Gdyby nie "kradli" spektaklu. 

Środowy mecz Powenu z Azotami zapowiadał się dość ciekawie. Z jednej strony rosnący w oczach klub z Zabrza, z drugiej aspirujący do brązu puławianie. A pomiędzy nimi Oni - Bohaterowie. Mecz jak mecz, walki nie brakowało (to nie szachy), ciągnięcia za koszulkę (to nie szachy!), wystarczy rzec: handball (mówiłem, że to nie szachy...). Mam spore obawy, czy prowadzący zawody panowie zostali przed wbiegnięciem na parkiet poinformowani, jaka to dyscyplina. Po ich decyzjach ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

Bo za co ta czerwona kartka dla Kuchczyńskiego (tam był w ogóle faul?), za co te bezsensowne wykluczenia? Dwanaście dwójek, czerwień. W meczu, w którym w Bundeslidze tych kar byłoby może... sześć? To sędziowie wytaczają pewien standard zawodów, to oni w pierwszych minutach pokazują granicę, po przekroczeniu której będą odsyłać zawodników na ławkę. To oni mają zachować spokój, kiedy zawodnicy skoczą sobie do gardeł. To oni mają trzymać nerwy na wodzy, stopować emocje, uspokoić, a nie nakręcać zawodników. Gdzie pojawia się problem? O ile gracze gotowi są do twardej i męskiej gry, o tyle sędziowie najczęściej przygotowani są do prowadzenia zawodów bezkontaktowych (może szachy?).

Nie chcę demonizować ich pracy, bo są przecież wyjątki. Zdarzają się mecze, kiedy powiedzieć możemy: dobre sędziowanie. Spotkanie w Zabrzu wtapia się jednak w przerażające tło poziomu pracy arbitrów na naszych parkietach. Kolejnego przypadku nie trzeba daleko szukać - vide sobotni mecz w Płocku.

Przerażają dwie kwestie. Pierwsza, to brak widocznej reakcji związku, brak jawnych ocen pracy arbitrów, brak poprawy ich pracy na przestrzeni ostatnich kilku sezonów. Brak informacji o zawieszeniach, degradacji do sędziowskiej niższej ligi. Druga, to fakt, że zabrzańska obsada będzie jednym z faworytów do prowadzenia majowych finałów. A tamtejsze "kwiatki" w przeciwieństwie do meczu w Zabrzu, nie pozostaną już bez echa.

Maciej Wojs

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (27):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • niezręczny 0
  „Ajot” w pełni się z Tobą zgadzam i podobnie jak Ty przestałem chodzić na mecze szczypiorniaka za sprawą sędziów i podzielam Twoje podejrzenie o istnieniu mafii sędziowskiej podobnej do tej z piłki nożnej. Piłka nożna sobie poradziła ale musiała wkroczyć prokuratura i pozamykać „fryzjerów”, co trzeba zrobić w piłce ręcznej? Dużo sobie obiecywałem po zmianie przewodniczącego Kolegium Sędziów, nic z tego Pan Baum nie radzi sobie na tym stanowisku i widząc go bardzo często w roli obserwatora meczu uważam, że z funkcji przewodniczącego K.S. powinien zrezygnować i zająć się tylko jednym bo jak można obiektywnie oceniać obserwatorów będąc samemu obserwatorem i jeszcze te noszenie za prezesem związku upominków dla zawodników jak było w Lublinie przed meczem Puławy – Vive. Słuszne spostrzeżenia „Ajot” co do pracy sędziów można mnożyć w nieskończoność – i co z tego ? Prezesom związku obojętne jest czy hale są wypełnione czy puste jak było na finałowym meczu PP w Gdyni coś trzeba zmienić to że naszych sędziów nie ma prestiżowych zawodach to nie przypadek.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Ajot 0
  Panie Wojs , istnieje mafia sędziów w Polsce . Jedni nie czują gry inni działają celowo . W każdym meczu ilość niepotrzebnych przerwań gry gdy pokrzywdzony może zdobyć bramkę jest zatrważająca .Przepisy pozwalają na zbyt dużą dowolność interpretacji np. faulu w ataku , ciągnięcie za koszulkę jest nagminne ale sędziowie gwiżdżą tylko niektóre faule co daje do myślenia i tworzy podejrzenia . Pan opisywał zdarzenia z superligi , proponuję wizytę na spotkaniu 2 lub 1 ligi . Tu są dopiero dziwolągi decyzji sędziowskich . Mógłbym podać nazwiska "nienadajnych" arbitrów , mam nagranie video ale czy to coś zmieni ? Prosty przykład brak lekarza na spotkaniu piłki ręcznej , zgłaszam problem sędzinom , mają wątpliwości a obserwator z ramienia ZPRP ruga je jak bure suki i karze grać ! Trener drużyny z "tradycjami" opieprza arbitrów a Ci zmieniają decyzje w trakcie meczu . Nie piszę o jakie spotkania chodzi bo już nie interesuję się ręczną na poziomie lig . Sędziowie zrobili wszystko żeby mi to obrzydzić . W Kaliszu zegar pokazuje koniec kary drużyny przyjezdnej , wchodzi brakujący zawodnik a stolik pokazuje przedwczesne wejście i znowu kara ! Protesty i kolejna kara . Już mi to wisi , niech mafia dalej robi co chce !!!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Manolo-Mariachi 0
  Szanowny Panie Macieju - potrzebny jest ranking " cieniasów w czerni ." Lista arbitrów , których po każdym meczu, uczestnik forum może ocenić gwiazdeczką / jeden głos na parę sędziowską w jednej kolejce dowolnego meczu /.
  Największa, zebrana ilość gwiazdek nominuje gości w " black body" do wystrzelenia w kosmos - tam, gdzie jest miejsce dla "pseudo-gwiazd hand - balowej Temidy".
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (24)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×