Nowy król Danii, Węgrzy i Islandia na fali - SportoweFakty.pl podsumowują VII dzień ME 2014

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Za nami siódmy dzień Mistrzostw Europy 2014 w piłce ręcznej mężczyzn w Danii. Kto nas zaskoczył, a kto rozczarował? Kto okazał się największym zwycięzcą? Kogo wybraliśmy do siódemki dnia?

Wygrany dnia: Reprezentacja Danii

Po trzech grupowych zwycięstwach ekipa Ulrik Wilbek najważniejszy jak dotąd sprawdzian zdała na piątkę z plusem. Duńczycy wzięli na hiszpańskiej armadzie Manolo Cadenasa rewanż za sromotny łomot w finale zeszłorocznych mistrzostw świata i w meczu dnia pewnie zwyciężyli 31:28. Trzybramkowy tryumf nie oddaje jednak rzeczywistej przewagi duńskiego dynamitu, który gdyby nie proste błędy w ostatnich minutach zwyciężyłby z pewnością różnicą sześciu lub siedmiu trafień. Mając tak kapitalnie dysponowanego Niklasa Landina i Mikkela Hansena gospodarze mistrzostw to w tej chwili główny faworyt do złota.

Przegrany dnia: Reprezentacja Hiszpanii

Nie była to już ta sama Hiszpania, którą widzieliśmy przed rokiem na Mistrzostwach Świata 2013. Nie jest zaskoczeniem, że przed własną publicznością gra się zdecydowanie łatwiej i to też dobitnie przyczyniło się do zeszłorocznego tryumfu ekipy Valero Rivery. Mecz z Duńczykami dobitnie pokazał ile na tle rywala z najwyższego topu tracą Hiszpanie pod nieobecność dwóch zawodników - Arpada Sterbika i Julena Aguinagalde. Zarówno bramkarze jak i kołowi w sobotnim meczu w skrócie ujmując zawiedli.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas. Niespodzianka dnia: Olafur Andres Gudmundsson (Islandia)

Przed meczem z Austriakami 23-letni lewy rozgrywający rozegrał na duńskim turnieju niewiele ponad minutę. Selekcjoner Aron Kristjansson w sobotę dał jednak młodemu zawodnikowi szansę pokazania się w szerszym wymiarze czasowym i z pewnością nie mógł żałować swojej decyzji. Gudmundsson w ciągu czterdziestu kilku minut gry zdobył 6 bramek (6/8 - 75%), do tego dołożył 4 asysty i przez Europejską Federację Piłki Ręcznej wybrany został zawodnikiem meczu. Po takim występie 23-latek z pewnością dostanie więcej szans.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas. Rozczarowanie dnia: Bramkarze reprezentacji Austrii i Hiszpanii

To nie był dzień hiszpańskich i austriackich golkiperów. Zarówno Jose Manuel Sierra i Gonzalo Perez de Vargas oraz Nikola Marinović i Thomas Bauer dobitnie "przyczynili" się do porażek swoich reprezentacji. Hiszpański duet w spotkaniu z Duńczykami odbił łącznie 7 z 38 piłek (18%). W szczególności zawiódł doświadczony Sierra (zaledwie jedna interwencja), który pod nieobecność Arpada Sterbika miał być liderem hiszpańskiej bramki. Pocieszeniem golkiperów z Półwyspu Iberyjskiego może być fakt, że jeszcze gorzej poradzili sobie Austriacy, którzy w starciu z Islandią zdołali odbić wyłącznie trzy rzuty rywali (3/36 - 8%).

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas. Zawodnik dnia: Niklas Landin

Landin show. Hiszpański byk zatrzymany - tak zatytułowaliśmy relację z sobotniego hitu Dania - Hiszpania. Golkiper ekipy Ulrika Wilbeka był niekwestionowanym bohaterem gospodarzy mistrzostw, kilkoma fenomenalnymi interwencjami przesądzając o tryumfie swojej drużyny nad aktualnymi mistrzami świata. 18 interwencji przy 45 rzutach rywali i aż 40-procentowa skuteczność to wynik imponujący. 25-letni Duńczyk wszystkim, którzy przed sobotnim meczem powątpiewali w jego talent dał solidne podstawy do zweryfikowania poglądów.

Antybohater dnia: Kiril Lazarov (Macedonia)

Po tym, jak praktycznie w pojedynkę wprowadził Macedonię do drugiej fazy turnieju, w sobotnim spotkaniu z Węgrami zawiódł na całej linii. Lazarov co prawda zdobył 4 bramki i dopisał do tego taką samą liczbę asyst, ale miał skuteczność rzędu zaledwie 36%. Lider macedońskiej drużyny pudłował nie tylko w rzutach z drugiej linii (2/6), ale przede wszystkim w rzutach karnych, których świetna egzekucja jest przecież jedną z jego największych zalet. W starciu z Węgrami Lazarov na linii siódmego metra stawał czterokrotnie, trafił tylko raz.

Siódemka V dnia ME 2014:

Nasz wybór nie mógł być inny. Zawodnik dnia i bohater narodowy Danii. 18 interwencji w meczu z tak silnym rywalem jak Hiszpania robi wrażenie. (18/45 - 40%)

Nie ma mocnych na islandzkiego skrzydłowego. Kapitan ekipy Arona Kristjanssona drugi mecz z rzędu zakończył z 100-procentową skutecznością. (7/7 - 100%)

6 bramek i przede wszystkim 5 asyst - i to pomimo niezwykle czujnego, czasem wręcz indywidualnego krycia przez hiszpańskich defensorów. Z taką dyspozycją Hansen zmierza po miano MVP mistrzostw. (6/8 - 75%)

Rozkręca się z meczu na mecz węgierski środkowy rozgrywający. Po słabych początkach na turnieju w sobotnim meczu Csaszar był najlepszym strzelcem swojej drużyny, oprócz 7 trafień notując 4 asysty. (7/10 - 70%)

  • Prawe rozegranie: Kasper Sarup Sondergaard (Dania)

32-letni prawy rozgrywający Duńczyków może nie powalił na kolana swoją skutecznością w starciu z Hiszpanami, ale aż 7 asyst musi budzić szacunek. Pewny punkt drużyny Ulrika Wilbeka. (5/9 - 55%)

Przebudził się nareszcie na duńskich mistrzostwach skrzydłowy Vive Targów Kielce. "Totti" w ostatnich meczach nie grał zbyt wiele ze względu na drobny uraz, ale w starciu z Austriakami wrócił do gry i od razu zaprezentował świetną formę rzutową. (5/5 - 100%)

Brakowało w tym turnieju solidnego wsparcia bramkowego ze strony doświadczonego obrotowego Islandczyków. Gunnarsson na poprzednich turniejach zawsze był w czołówce strzelców ekipy trenera Kristjanssona, w Danii dopiero teraz zasłużył na miejsce w naszym zestawieniu. (5/6 - 83%)

Rezerwowi: Bramkarz: Roland Mikler (Węgry) - 13/37 (35%) Lewe skrzydło: Konrad Wilczyński (Austria) - 6/7 (86%) Lewe rozegranie: Olafur Andres Gudmundsson (Islandia) - 6/8 (75%) Środek rozegrania: Antonio Garcia (Hiszpania) - 5/6 (83%) Prawe rozegranie: Asgeir Orn Hallgrimsson (Islandia) - 4/5 (80%) Prawe skrzydło: Albert Rocas (Hiszpania) - 4/6 (67%) Obrotowy: Szabolcs Zubai (Węgry) - 4/4 (100%)

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas. Podsumowanie zmagań w grupach:

Grupa I:

Program sobotnich meczów:

Grupa II:

godz. 15:45 - Polska - Białoruś godz. 18:00 - Rosja - Szwecja godz. 20:15 - Francja - Chorwacja

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Źródło artykułu:
Kto w Twojej ocenie był najlepszym zawodnikiem siódmego dnia ME 2014?
Niklas Landin
Gudjon Valur Sigurdsson
Mikkel Hansen
Gabor Csaszar
Kasper Sarup Sondegaard
Thorir Olafsson
Robert Gunnarsson
Ktoś inny
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)