Podium zgodnie z założeniami - podsumowanie sezonu w wykonaniu Polskiego Cukru-Pomezanii Malbork

Przedsezonowym celem Polskiego Cukru-Pomezanii było zajęcie miejsca na podium I ligi. Został on osiągnięty, a zespół z Malborka po raz kolejny pokazał, że należy do pierwszoligowej czołówki.

Przed sezonem

Przed sezonem z malborskiej drużyny odeszło dwóch zawodników - Damian Moszczyński, Piotr Popowicz. Ze względu na kontuzję większość sezonu stracił Grzegorz Perwenis, a Jakub Kościelny przewidywany przed sezonem do składu, ostatecznie nie zagrał ani jednego meczu malborskiej drużyny. Rekonwalescencja po operacji więzadeł krzyżowych długo nie przynosiła oczekiwanych efektów, a na dodatek na początku rundy rewanżowej kontuzja się odnowiła. W zamian Polski Cukier-Pomezanię wzmocnili Maciej Suwisz z Grunwaldu Poznań oraz Marek Baraniak z GSPR-u Gorzów Wielkopolski.

Drużyna z Pomorza rozegrała przed sezonem dziesięć spotkań sparingowych. Poza meczami z MMTS-em Kwidzyn, czy też drużynami z I ligi, podopieczni Igora Stankiewicza zagrali z wicemistrzem Mołdawii - Olimpus-85 Kiszyniów oraz z drużyną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Al-Ain Club Dubaj. Celem klubu z Malborka było zajęcie trzeciego miejsca w lidze, za walczącymi o awans drużynami z Gdańska i z Wągrowca.
[ad=rectangle]
Runda pierwsza

Na początku sezonu zawodnicy z Malborka mieli spore problemy z meczami wyjazdowymi. Przegrali zarówno w Lesznie, jak i w Elblągu. Szczególnie dotkliwa była porażka z podopiecznymi Grzegorza Czapli, z którymi Polski-Cukier Pomezania przegrała 20:28. Ponadto podopiecznym Igora Stankiewicza przytrafiła się "planowana" porażka w Gdańsku. Jedyny raz u siebie w I rundzie, zespół z Malborka przegrał z Nielbą Wągrowiec 22:26. Mimo zwycięst w większości spotkań, nie zawsze wszystko szło po myśli szkoleniowca Pomezanii. - Od jakiegoś czasu mamy problem z grą i dyskutujemy o tym. Nie można poprzestać na dwóch punktach, jak nie ma stylu - mówił po meczu z Wolsztyniakiem Stankiewicz.

Polski Cukier-Pomezania nieźle spisywała się natomiast w Pucharze Polski. Po wygranej z Vetreksem Sokół Kościerzyna, gracze z Malborka pokonali w Gdańsku Wybrzeże i wygrali wojewódzki Puchar Polski. W kolejnej rundzie pokonali w Koszalinie miejscową Gwardię 40:24. W II rundzie eliminacji Polski Cukier-Pomezania przegrała w Elblągu 31:32.

Łukasz Cieślak był najskuteczniejszym zawodnikiem Polskiego Cukru-Pomezanii
Łukasz Cieślak był najskuteczniejszym zawodnikiem Polskiego Cukru-Pomezanii

Runda druga

Druga runda zaczęła się bardzo dobrze dla zespołu z Malborka, który wygrywając wysoko cztery pierwsze mecze - w tym w Poznaniu z MKS-em i u siebie z Realem Astromal Leszno i z Meblami Wójcik Elbląg, znajdował się w tabeli niedaleko za Nielbą Wągrowiec.

Później jednak przytrafiły się dwie porażki z zespołami z Pomorza - Kar-Do Spójnią Gdynia i Vetreksem Sokół Kościerzyna, przez które Polski Cukier-Pomezania musiał pod koniec sezonu sporo się namęczyć, by zająć upragnione trzecie miejsce w lidze. Pod koniec sezonu kibice z Malborka byli świadkami znakomitego spotkania z Wybrzeżem i ich ulubieńcy pokonali gdańszczan w lidze - jak się później okazało, była to jedyna porażka ligowa zespołu, który awansował do PGNiG Superligi. O trzecim miejscu zadecydował ostatni mecz sezonu, który klub z Malborka wygrał z Warmią Traveland Olsztyn 35:31.

Miesiąc przed zakończeniem sezonu malborski bardzo dobrze zaprezentował się na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Mera Kiszyniowa. Polski Cukier-Pomezania zajęła drugie miejsce. Wygrała z młodzieżową reprezentacją Mołdawii, gospodarzami turnieju - wicemistrzem Mołdawii, zespołem Olimpus-85 Kiszyniów i czołowym zespołem ukraińskiej ekstraklasy - Szachtarem Donieck. Przegrała jedynie z czołowym zespołem rumuńskiej I ligi - HC Vaslui, walczącym o powrót do najwyższej ligi w Rumunii.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!
[nextpage]
Kluczowa postać

Najważniejszymi postaciami w malborskiej drużynie byli bez wątpienia urodzony w 1984 roku Łukasz Cieślak i dziesięć lat starszy od niego weteran polskich boisk - Marek Boneczko. Obaj łącznie zdobyli aż 297 bramek, będąc w czołówce pierwszej ligi pod względem skuteczności. Co ważne dwaj rutyniarze zdobywali bramki bardzo regularnie i można było na nich liczyć w niemal każdym spotkaniu.

Kto zawiódł?

Przed sezonem do składu Polskiego Cukru-Pomezanii pukał kontuzjowany Jakub Kościelny, który ostatecznie nie wystąpił w żadnym meczu malborskiej drużyny. Ponadto szansy debiutu nie otrzymał jedyny wychowanek w kadrze - Krystian Rudnicki oraz ściągnięty przed sezonem z II ligi niemieckiej Marcin Michalski. - Obaj praktycznie od połowy rundy jesiennej nie wykazywali zbytniego zaangażowania i sumienności w realizowanym procesie szkoleniowo treningowym - powiedział Tomasz Grabowski, dyrektor Pomezanii.

W ani jednym meczu ligowym nie zagrał też czwarty bramkarz - Dawid Goszczycki. Rywalizację przegrał też Krzysztof Bujnowski. Spośród zawodników którzy grali, więcej spodziewano się przede wszystkim po Michale Derdzikowskim. W ubiegłym sezonie zdobył on 72 punkty i ukończył rozgrywki ze średnią 3,27 bramki na mecz. Był piątym z najskuteczniejszych zawodników w drużynie. Teraz zdobył zaledwie 24 bramki w 18 meczach i spadł na dwunaste miejsce w drużynie w klasyfikacji strzelców.

Marek Boneczko jest wciąż w wysokiej formie
Marek Boneczko jest wciąż w wysokiej formie

Opinia

- Przed sezonem zakładaliśmy sobie, że zajmiemy lokatę właśnie na podium rozgrywek. To był nasz cel, dlatego z Warmią chcemy wygrać. Co jeśli się nam nie uda? Świat się nie zawali, ale będziemy walczyć o pełną pulę - mówił przed ostatnim spotkaniem Igor Stankiewicz.

Nie mająca warunków infrastrukturalnych na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej drużyna z Malborka, która kolejny raz zajęła miejsce na podium grając na obleganej szkolnej sali mieszczącej 300 osób spełniła swoje zadanie. Historia pokazuje, że zespół, który się nie rozwija i nie ma przed nim perspektyw rozwoju zaczyna się w końcu cofać. Czas pokaże jak będzie wyglądała przyszłość piłki ręcznej w Malborku. Pewne jest to, że w tym mieście zbudowano drużynę, która w momencie w którym władze miasta, czy sponsor stworzą jej odpowiednie warunki, może jeszcze sporo namieszać nie tylko w I lidze.

Lokata: 3. miejsce
Punkty zdobyte: 37
Mecze: 18 zwycięstw, 1 remis, 7 porażek.
Bilans bramek: +109(812:703)

Najwyższe zwycięstwo:
Polski Cukier-Pomezania Malbork - AZS UKW Bydgoszcz 48:24 (3. kolejka)

Najwyższa porażka:
Meble Wójcik Elbląg - Polski Cukier-Pomezania Malbork 28:20 (4. kolejka)

Tak grała Polski Cukier-Pomezania Malbork: 
Polski Cukier-Pomezania Malbork - MKS Poznań 31:28
Real Astromal Leszno - Polski Cukier-Pomezania Malbork 29:28
Polski Cukier-Pomezania Malbork - AZS UKW Bydgoszcz 48:24
Meble Wójcik Elbląg - Polski Cukier-Pomezania Malbork 28:20
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Kar-Do Spójnia Gdynia 32:28
Polski Cukier-Pomezania Malbork - SMS ZPRP Gdańsk 35:21
WKS Grunwald Poznań - Polski Cukier-Pomezania Malbork 23:34
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Vetrex Sokół Kościerzyna 29:29
Wybrzeże Gdańsk - Polski Cukier-Pomezania Malbork 29:25
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Wolsztyniak Wolsztyn 27:24
AZS UW Warszawa - Polski Cukier-Pomezania Malbork 27:29
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Nielba Wągrowiec 22:26
Warmia Traveland Olsztyn - Polski Cukier-Pomezania Malbork 30:32
MKS Poznań - Polski Cukier-Pomezania Malbork 28:36
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Real Astromal Leszno 36:26
AZS UKW Bydgoszcz - Polski Cukier-Pomezania Malbork 19:30
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Meble Wójcik Elbląg 36:26
Kar-Do Spójnia Gdynia - Polski Cukier-Pomezania Malbork 31:30
SMS ZPRP Gdańsk - Polski Cukier-Pomezania Malbork 30:43
Polski Cukier-Pomezania Malbork - WKS Grunwald Poznań 35:32
Vetrex Sokół Kościerzyna - Polski Cukier-Pomezania Malbork 29:26
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Wybrzeże Gdańsk 26:25
Wolsztyniak Wolsztyn - Polski Cukier-Pomezania Malbork 29:30
Polski Cukier-Pomezania Malbork - AZS UW Warszawa 29:20
Nielba Wągrowiec - Polski Cukier-Pomezania Malbork 31:28
Polski Cukier-Pomezania Malbork - Warmia Traveland Olsztyn 35:31

ZawodnikMeczeBramkiŚrednia
Łukasz Cieślak 26 167 6,42
Marek Boneczko 24 130 5,42
Maciej Suwisz 26 108 4,15
Marek Baraniak 22 53 2,41
Dariusz Kawczyński 22 49 2,23
Marcin Miedziński 25 43 1,72
Bartosz Walasek 17 37 2,18
Łukasz Cielątkowski 19 34 1,79
Damian Piórkowski 13 34 2,62
Mariusz Babicki 22 31 1,41
Wojciech Lipiński 15 30 2,00
Michał Derdzikowski 18 24 1,33
Grzegorz Perwenis 10 24 2,40
Mateusz Hanis 26 22 0,85
Łukasz Jaszczyński 10 10 1,00
Marcin Czarnecki 10 9 0,90
Grzegorz Sibiga 22 1 0,05
Radosław Kądziela 25 0 0
Przemysław Kądziela 8 0 0
Źródło artykułu: