WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Okiem trenera (1): Pariasi handballu

Jerzy Ciepliński na początek nowego cyklu przedstawił w swoim felietonie niewdzięczny los trenerów, którzy muszą odnaleźć się w systemie piłki ręcznej.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Określenie "parias" można z powodzeniem odnieść do pozycji trenera piłki ręcznej w Polsce, szczególnie pracującego z najmłodszymi adeptami sportu. Ale po kolei. To trener stanowi najniższe, ale podstawowe "ogniwo robocze" w procesie rozwoju sportowego zawodnika. Trener, jego osobowość, charyzma, inwencja, powodują podejmowanie sportowej edukacji wśród najmłodszych, co w dzisiejszych czasach wcale do łatwych nie należy. Praca za symboliczne wynagrodzenie, ale wdzięczna, bo praca z dziećmi przynosi największą satysfakcję. Pieniądze? Nieważne - zawodnik dorasta, odnosi pierwsze sukcesy. Pięknie. Przychodzi czas sportowego rozstania. Trener oczekuje niewiele, dobre słowo, dziękuję, może jakieś materialne uznanie. Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że jak ten parias, trener pozbawiony jest wszelkich praw. Tymczasem nasz wychowanek, a już zawodnik, dostaje się w tryby tzw. "systemu" funkcjonującego w sporcie. No i zaczyna się.


Młody człowiek jeszcze nie orientuje się, w co wkracza. Strategię decyzyjną przejmują osoby często niekompetentne i zupełnie przypadkowo działające w strukturach administracji sportowej. To osoby zatrudniające trenerów, najczęściej wg formuły BMW (bierny, mierny, ale wierny), stosujące zasadę "nieważne, dokąd płyniemy, ważne żeby ster był w naszych rękach". Oportunistyczne postawy tych ludzi z demagogicznymi umiejętnościami stanowią najsłabsze ogniwo w łańcuchu zawodnik - trener - działacz.

Instytucje sportowe odpowiedzialne za rozwój piłki ręcznej zdominowały rządy pajdokratyczne, decydując o strategicznych kierunkach rozwoju sportowego, takich jak: finanse, dobór zawodników, wysokość ich kontraktów, a nawet o organizacji procesów szkoleniowych. Niepowodzenia - to oczywiście trener, natomiast medale, a jest ich coraz mniej, zawieszamy na swojej szyi. Często zwolnienie trenera wiąże się nie z błędami, które popełnia, ale między innymi z niewłaściwą organizacją jego pracy przez grono niekompetentnych decydentów.

Fundamentem w sporcie, a w grach zespołowych w szczególności - chociażby ze względu na ich wielopodmiotowość - są stabilne podstawy organizacyjno-szkoleniowe. Wpływ na powyższe, poza wieloma czynnikami, takimi jak: popularność dyscypliny, infrastruktura, programy nauczania w szkolnictwie nie tylko podstawowym, mają bezwzględnie trenerzy - wychowawcy. Trenerzy, których praca właściwie zorganizowana, znajduje powszechne uznanie i jest adekwatnie do zaangażowania wynagradzana. Wiele miejsca i uwagi w systemie szkolenia i przygotowania do skutecznej pracy z najmłodszymi adeptami sportu powinny zajmować takie dziedziny, jak: pedagogika, psychologia i fizjologia, ale nie w zakresie encyklopedycznym, a w znacznym poszerzeniu treści w odniesieniu do wykorzystania praktycznego w pracy z dziećmi w sporcie. "Współczesny świat" oferuje wiele atrakcji. Sport, ze względu na prozdrowotne i wychowawcze aspekty oraz swoistą atrakcyjność, powinien skutecznie konkurować i umiejętnie łączyć jego uprawianie z innymi popularnymi propozycjami.

I na zakończenie - dobrze zorganizowana praca w sporcie u podstaw z nauczycielami - trenerami specjalistami jest gwarancją sukcesów.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

PARIAS
 Słownik języka polskiego


 • W Indiach człowiek z najniższej grupy społecznej, nie należący do żadnej kasty, pozbawiony wszelkich praw.

 • Człowiek wzgardzony, wykorzystywany, często żyjący w nędzy.


Jerzy Ciepliński

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Ronald 0
  To znaczy kto ma dać głos? Przecież trenerzy, działacze i całe otoczenie piłki ręcznej to ZPRP. Jeśli nawet jest jakaś myśl w wypowiedzi J.Cieplińskiego, to w ogólnikach utonęła.
  rycho Czekam na polemiczną wypowiedź wezwanych do tablicy, odpowiedzialnych za rozwój piłki ręcznej w Polsce. Panowie z ZPRP czy można liczyć na merytoryczny komentarz ?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Opty Mista 0
  Kilka truizmów... i jedno zdanie klucz - "Trener oczekuje niewiele, dobre słowo, dziękuję, może jakieś materialne uznanie" a dlaczego nie tak jak twórcy twórcy audio wizualni Panie Trenerze, tantiemy do końca życia! Może zacznijmy od nauczycieli WF. Sportowcy którzy osiągają sukces powinny do końca życia oddawać kilka procent swojemu nauczycielowi WF... Tak rzecze pedagog... i już wiadomo o co chodziło :) Pozdrawiam.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • migdał 0

  A z czym tu polemizować, o jaką merytorykę pytasz? Jakiś dziwaczny tekst, jak ze słabego podręcznika, na zasadzie wytnij- wklej. Może jakiś słaby student próbował coś mądrego napisać. "Pajdokratyczne rządy " - takim językiem piszą autorzy chcący pokazać " zobaczcie jaki jestem mądry". Często nauczyciele tak mają.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×