Baltica Summer Cup: Przykra porażka Miedziowych - relacja z meczu Vfl Oldenburg - KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Drugi dzień międzynarodowego turnieju Baltica Summer Cup otworzyło spotkanie wicemistrzyń Polski z 5. ekipą żeńskiej Bundesligi. Osłabione brakiem 5 zawodniczek Miedziowe nie sprostały Vfl.

Krzysztof Kempski
Do Szczecina ekipa KGHM Metraco Zagłębia Lubin przyjechała aż bez 5 swoich podstawowych zawodniczek. W ostatnim czasie do grona kontuzjowanych dołączyła Anna Pałgan. Zabrakło również liderki Karoliny Semeniuk-Olchawy. W składzie pojawiły się za to m.in. Agnieszka Robótka, Karolina Brenkus, Dominika Daszkiewicz oraz nowo pozyskane Czarnogórka Sonja Premović i Serbka Jovana Milojević.
Już w pierwszej akcji pod bramką Julii Renner nie pomyliła się Joanna Obrusiewicz otwierając wynik pierwszego sobotniego spotkania w Baltica Summer Cup 2014. Co ciekawe, kolejne minuty przebiegały jednak pod dyktando Niemek. Spory udział w takim obrocie spraw miała słabsza skuteczność Miedziowych. Nie myliły się za to biało-zielone i w 12. minucie tablica świetlna wskazała wynik 9:4. Reakcja trener Bożeny Karkut była natychmiastowa. Jak pokazały boiskowe wydarzenia, poprawy gry odmienionej siódemki pomarańczowych trudno było jednak oczekiwać. W dodatku w bramce świetnie spisywała się wspomniana wcześniej Renner (w 17. min. 13:6 dla Niemek).Kilka nieudanych akcji Vfl sprawiło, że na 5 minut przed przerwą Zagłębie zaczęło stopniowo odrabiać straty. Lepiej zaczęła też funkcjonować obrona Polek począwszy od postawy w bramce Moniki Maliczkiewicz. 7 bramek z rzędu dawało nadzieje, że wynik wcale nie jest łatwy do przewidzenia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że podopieczne Karkut grały przez dwie minuty bez Pauliny Piechnik. Ostatecznie na przerwę obie siódemki zeszły przy stanie 13:13, co w tym momencie należało uznać za spory sukces wicemistrzyń Polski. Aż 8 bramek dołożyła Obrusiewicz.
Brak Semeniuk-Olchawy był w ekipie Miedziowych widoczny Brak Semeniuk-Olchawy był w ekipie Miedziowych widoczny
Niektórzy obserwatorzy przewidywali, że może dojść do powtórki z meczu piątkowego, kiedy to Niemki nie wytrzymały fizycznie drugiej połowy. Tym bardziej, że po zmianie stron na prowadzenie w końcu wyszły Miedziowe (13:14). Niesamowity impas strzelecki przełamała w 33. minucie dopiero Caroline Müller. Zespół z Niemiec bramki nie potrafił strzelić przez kolejne 16 minut spotkania! To przełamanie było im najwyraźniej bardzo potrzebne, bo już w 40. minucie to właśnie podopieczne Leszka Krowickiego prowadziły 19:15. Po bramce Kim Birke o czas ponownie poprosiła Karkut. Od tego momentu mecz przebiegał w systemie "bramka za bramkę", co dla zawodniczek w pomarańczowych strojach nie napawało optymizmem (24:19 w 49. min.). Bramka z rzutu karnego na 26:20 w wykonaniu Birke ostatecznie przypieczętowała pierwsze zwycięstwo Vfl w Baltica Summer Cup. Rozmiary porażki zmniejszyła skrzydłowa Aneta Piekarz.

O godzinie 11.15 swoje spotkanie rozegra SPR Pogoń Baltica Szczecin z Vistalem Gdynia.

VfL Oldenburg - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 27:24 (13:13)

Vfl: Renner, Wester - Schnack 1, Meyer, Deters, Birke 6, Müller 7, Thomas 1, Wenzl 4, Salberg, Behrend, Svendsen, Hartstock, Geschke 8.