El. LM: Motor Zaporoże grupowym rywalem Vive, Besiktas lub Constanta na drodze Orlen Wisły

HC Motor Zaporoże został ostatnim grupowym rywalem Vive Tauronu Kielce w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Przeciwnikiem Orlen Wisły Płock będzie natomiast ktoś z dwójki Besiktas Stambuł - HCM Constanta.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Ukraińska drużyna o awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w Europie walczyła z FC Porto. Mistrzowie Portugalii szanse na powtórzenie swego zeszłorocznego wyniku (Smoki były grupowym rywalem Vive Tauronu Kielce i Orlen Wisły Płock) zaprzepaścili już w pierwszej połowie, kiedy to pozwolili szczypiornistom z Zaporoża zbudować bardzo solidną zaliczkę. Świetnie dysponowany był Sergiy Onufriyenko, a z lewego rozegrania nie mylił się Sergii Burka. W efekcie po pierwszej połowie Motor wygrywał już 17:12.
Smoki do intensywnego odrabiania strat rzuciły się po zmianie stron, jednak początkowo nie przynosiło to żadnych efektów. W drugiej linii portugalskiej ekipy dwoił się i troił Joao Ferraz, jednak 24-letni rozgrywający nie miał odpowiedniego wsparcia w pozostałych kolegach z drużyny. HC Motor wkrótce powiększył prowadzenie do stanu 20:14 i do końca meczu obraz gry nie uległ już zmianie.

Ukraińcy jako ostatnia drużyna dołączyli do grupy D, w której oprócz Vive Tauronu występować będą ponadto Pick Szeged, Kadetten Schaffhausen, Dunkerque HB i AaB Aalborg Handbold. Na ostatniego grupowego rywala nadal czekają natomiast szczypiorniści Orlen Wisły Płock. Nafciarze rywalizować będą w grupie B z FC Barceloną, SG Flensburgiem-Handewitt, Alingsas HK , KIF Kolding oraz jedną z ekip z duetu Besiktas Stambuł - HCM Constanta.

To właśnie między mistrzami Turcji i Rumunii rozstrzygnie się która z drużyn zapewni sobie prawo gry w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Turcy ze Stambułu w półfinałowej batalii turnieju kwalifikacyjnego w belgijskim Hasselt nie dali szans norweskiemu Haslum HK. Skandynawowie, do składu których przed sezonem dołączył Erlend Mamelund, już do przerwy przegrywali 11:17 i w drugiej połowie nie byli w stanie odwrócić losów rywalizacji.

Rumuńska ekipa, finalista poprzedniej edycji turnieju Final Four Pucharu EHF, prawo gry z Besiktasem wywalczyła pokonując w kończącym sobotnie zmagania meczu z gospodarzami turnieju, Initią Hasselt. Co prawda jeszcze do przerwy skazywani na pożarcie Belgowie trzymali się dość dzielnie (13:13), lecz po zmianie stron Constanta wrzuciła wyższy bieg i za sprawą wysokiej skuteczności Javiera Humita Gaminde, Mladena Rakcevicia i Laurentina Tomy (19 z 29 bramek zespołu) przechyliła szalę zwycięstwa na swą korzyść. Niedzielne starcie finałowe zaplanowane zostało na godz. 17:00.

O awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów powalczą w niedzielę również Meshkov Brest oraz Tatran Prešov. Białorusini w drodze do finału organizowanego na własnym parkiecie turnieju pokonali holenderski Targos Bevo HC, losy meczu rozstrzygając już w pierwszej połowie (18:8). Była drużyna Damiana Krzysztofika ograła natomiast RK Vojvodinę Nowy Sad, w sobotnim półfinale zwyciężając 27:21. Mecz Meshkova i Tatrana rozpocznie się o godz. 18:30, a jego zwycięzca dołączy do grupy A (THW Kiel, Paris Saint-Germain, Metalurg Skopje, Naturhouse La Rioja i RK Prvo Plinarsko Društvo Zagrzeb).