Super Globe: Sarić pozbawił złudzeń Al Sadd, FC Barcelona po raz drugi najlepszą drużyną świata

W finale ósmej edycji IHF Super Globe, FC Barcelona odniosła efektowne zwycięstwo z Al Sadd 34:26 (16:14). Tym samym ekipa z Półwyspu Iberyjskiego obroniła trofeum wywalczone przed rokiem.

Paweł Nowakowski
Szczypiorniści Al Sadd byli sprawcami największej sensacji tegorocznej edycji Super Globe. Katarczycy w pełnym dramaturgii półfinale okazali się o jedną bramkę lepsi od najlepszej drużyny Starego Kontynentu minionego sezonu, SG Flensburg-Handewitt. FC Barcelona do finału awansowała w efektownym stylu, odnosząc cztery okazałe zwycięstwa. Katalończycy świetnie rozpoczęli także finałową konfrontację - po trafieniu Eduardo Gurbindo prowadząc w 3. minucie już 3:0.
Ekipa Al Sadd szybko otrząsnęła się jednak po niemrawym początku i za sprawą bramki z kontrataku prawoskrzydłowego Fahada Albishiego traciła do rywala raptem jedno trafienie. Radość podopiecznych Mongi Bannaniego nie trwała jednak długo. Defensywie Katarczyków raz za razem we znaki dawał się Gurbindo, a po jego piątym już w meczu trafieniu w 22. minucie prowadzili już 14:9. Bezpieczna zaliczka wprowadziła jednak spore rozluźnienie w poczynaniach mistrzów Hiszpanii, którzy byli bliscy roztrwonienia przewagi w błyskawicznym wręcz tempie. Skórę uratował im jednak Danijel Sarić i do szatni Blaugrana miała dwie bramki zaliczki.

Na początku drugiej partii Al Sadd dwukrotnie niwelowało straty do raptem jednego trafienia - do remisu doprowadzić jednak nie zdołali. Skutecznie przeszkodził im w tym Danijel Sarić, w całym meczu mając aż 18 skutecznych interwencji (18/44 - 41%). Bośniak wręcz "zamurował" dostęp do bramki trzeciej siły Europy minionego sezonu, co pozwoliło Barcelonie wyprowadzać zabójcze w skutkach kontrataki, w których byli nieomylni (7/7).

Duma Katalonii po trafieniu Nikoli Karabaticia w 52. minucie prowadziła już 31:21 i jasne było, że drugi z rzędu i w historii triumf w Super Globe padnie łupem Hiszpanów, którzy ostatecznie triumfowali 34:26. Dzięki wygranej ekipa Xaviera Pascuala zapewniła sobie udział w przyszłorocznej edycji.

Czwartkowe niepowodzenie w półfinale powetował sobie Flensburg. Wikingowie w meczu o trzecie miejsce odprawili z kwitkiem El Jaish, ale początek meczu na to nie wskazywał, bowiem w 11. minucie za sprawą Ahmeda Elahmara Katarczycy wyszli na prowadzenie 5:4. Wówczas rozpoczął się koncert gry Mattiasa Anderssona (w całym meczu aż 50 procent skuteczności - 14/28), a podopieczni Ljubomira Vranjesa do końca pierwszej partii stracili już tylko... jedną bramkę! Fenomenalna gra między słupkami Anderssona sprawiła, że grupowy rywal Nafciarzy w LM miał po pół godzinie gry aż dziewięc bramek przewagi.

Po zmianie stron Wikingowie kontrolowali losy spotkania, a pierwszoplanowe role odegrali dwaj leworęczni zawodnicy -  rozgrywający Johan Jakobsson i skrzydłowy Bogdan Radivojević - obaj po 6 trafień.